První trojka nových Benq-Siemensů: modely C81, CL71 a EL71

Benq-Siemens představil při příležitosti konání veletrhu CeBIT 2006 další nové telefony. Ohánějí se megapixely, kvalitními displeji a velkým úložným prostorem pro data. Nechybí EDGE nebo přehrávače multimédií. Má Benq-Siemens dobře našlápnuto?
První trojka nových Benq-Siemensů: modely C81, CL71 a EL71
Benq-Siemens dnes při příležitosti výstavy CeBIT 2006 představil hned šest nových modelů. Jsou známy jejich základní specifikace; ty vám přinášíme v krátkém prvním pohledu. V textu se zatím zaměříme pouze na hardwarové vlastnosti a padne i několik zmínek o vlastnostech nabídky.

Zatím bohužel nejsou k dispozici oficiální obrázky, výrobce si podobu novinek pečlivě střeží. Proto nepopisujeme tělo, ovládací prvky. Ihned, jak budou snímky na světě, přidáme je do článku. Veletrhu CeBIT se účastníme, můžete se tedy těšit i na živé fotografie a první dojmy.

Benq-Siemens C81

Model nesoucí označení C81 bude vybaven 1,3 Mpx fotoaparátem s pětinásobným digitálním zoomem schopným zachycovat samozřejmě i nekvalitní videozáznamy. Obrázky z něj si uživatel prohlédne na displeji o úhlopříčce 1,8 palce, s rozlišením 132 × 176 obrazových bodů při 262 tisících barev.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Telefon bude schopný streamovat zvuk i video a přehrávat multimediální formáty. Příchozí hovor se kromě zvuku ohlásí i vybranou videosekvencí. Všechny písničky a pohyblivé obrázky se zaznamenají do vnitřní paměti o velikosti 23 MB, nebo může na pomoc přispěchat paměťová karta typu RS-MMC. Spolu s telefonem by v balení měla být paměťovka s kapacitou 128 MB.

Pro komunikaci s okolím je připraven Bluetooth, o infraportu se zatím zveřejněná specifikace nezmiňuje. Datové přenosy obstarávají standardy GPRS a EDGE ve třídách 10. Pod zadním krytem se schovává lithium-iontová baterie s kapacitou 820 mAh, která by měla být schopna udržet C81 při životě 300 hodin a stejnou hodnotu minut by měla dopřát majiteli a jeho hlasovému projevu. Benq-Siemens C81 se dostane do prodeje v průběhu druhého čtvrtletí tohoto roku za dosud nestanovenou cenu, v barvě „piano black“.

Benq-Siemens C81 ve zkratce:

 • rozměry: 104 × 47 × 18 milimetrů
 • hmotnost: 90 gramů
 • sítě: GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej: aktivní TFT, úhlopříčka 1,8 palce, rozlišení 132 × 176 pixelů při 262 tisících barev
 • paměť: 23 MB vnitřní paměti + slot pro paměťové karty RS-MMC
 • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx, 5× digitální zoom, možnost pořizování videozáznamů
 • multimédia: přehrávání formátů MP3, AAC, AAC+, Java MIDP 2.0
 • připojení a data: EDGE třídy 10, GPRS třídy 10, USB 2.0, Bluetooth, WAP 2.0
 • výdrž: Li-Ion 820 mAh, 300 hodin pohotovosti, 300 minut hovoru


Benq-Siemens CL71

Benq-Siemens CL71 je tenký vysouvák s integrovanou anténou a kovovými kryty. Tloušťka jeho těla dosahuje hodnoty 17,8 milimetrů, horší je to už s hmotností. Ta se vyšplhala na 110 gramů. Oproti prvně jmenovanému je podstatně lepší rozlišení displeje, poskočilo na dnes nejoblíbenějších 176 × 220 obrazových bodů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Baterie v modelu CL71 by měla vystačit pouze na 170 hodin pohotovosti a 144 minut hovoru. Pokud to jsou ovšem reálné hodnoty (jakože ve specifikacích nebývají), pak by to byly položky zcela vyhovující. Vnitřní paměť má kapacitu 24 MB a je dále rozšiřitelná díky slotu pro paměťové karty. Výrobci mobilních telefonů se snad domluvily s výrobci paměťovek; opět se totiž u všech novinek nesetkáme s jednotným typem, tady bude namísto RS-MMC potřeba microSD.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Vestavěný fotoaparát disponuje rozlišením 1,3 Mpx, má CMOS snímač a zvládá trojnásobné digitální přiblížení. Půjdou natáčet i videozáznamy až do stopáže deseti minut, ve formátu 3GP. Benq-Siemens CL71 se začne prodávat podle oficiální zprávy už teď v březnu, věřme tedy a doufejme.

Benq-Siemens CL71 ve zkratce:

 • rozměry: 97 × 47 × 18 milimetrů
 • hmotnost: 110 gramů
 • sítě: GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej: aktivní TFT, rozlišení 176 × 220 pixelů při 262 tisících barev
 • paměť: 24 MB vnitřní paměti + slot pro paměťové karty microSD
 • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx, CMOS snímač, 3× digitální zoom, možnost pořizování videozáznamů
 • multimédia: přehrávání formátů MP3, Java MIDP 2.0
 • připojení a data: GPRS třídy 10, USB 1.1, Bluetooth, WAP 2.0
 • výdrž: Li-Ion 750 mAh, 170 hodin pohotovosti, 144 minut hovoru


Benq-Siemens EL71

Benq-Siemens EL71 už částečně známe. Ještě tenčí vysouvák než předchozí, v pase mu naměříme jen 16,5 milimetru. Zchudl i na hmotnosti, ručička vah se zastaví na hodnotě 94 gramů. Aktivní TFT displej je z celé trojice zdaleka nejlepší, nabízí jemné QVGA rozlišení při 262 tisících barevných odstínů a novinkou je jeho antireflexní povrchová úprava.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Fotoaparát se zařadí mezi v současnosti nejlepší, tedy co se papírového rozlišení týče. Zvládá pořizovat obrázky ve velikosti až 1 600 × 1 200 pixelů, má pětinásobný digitální zoom a výrobce hlásá, že v modelu EL71 vylepšil své přisvětlovací LED diody. Zaznamenané 3GP video si budete moci prohlédnout naležato na celé ploše velkého dvoupalcového displeje.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Vnitřní paměť pro ukládání obrázků a hudby nabízí prostor o velikosti 16 MB, bude se však dát rozšířit paměťovými kartami typu microSD až do velikosti 512 MB. Zahájení prodeje Benq-Siemensu EL71 je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2006.

Benq-Siemens EL71 ve zkratce:

 • rozměry: 90 × 46 × 17 milimetrů
 • hmotnost: 94 gramů
 • sítě: GSM: 900/1 800/1 900 MHz
 • displej: aktivní TFT, úhlopříčka 2 palce, QVGA rozlišení (240 × 320) při 262 tisících barev, antireflexní povrchová úprava
 • paměť: 16 MB vnitřní paměti + slot pro paměťové karty microSD
 • fotoaparát: rozlišení 1,3 Mpx, 5× digitální zoom, přisvětlovací LED dioda, možnost pořizování videozáznamu
 • multimédia: přehrávání formátů MP3, AAC, AAC+, Java MIDP 2.0
 • připojení a data: EDGE třídy 10, GPRS třídy 10, USB 2.0, Bluetooth, WAP 2.0
 • výdrž: Li-Ion 570 mAh, 300 hodin pohotovosti, 300 minut hovoru
Diskuze (22) Další článek: Javový průvodce Londýnem zdarma

Témata článku: Benq, Benq-Siemens C81, Benq-Siemens CL71, Benq-Siemens EL71, První trojka, Trojka, Model


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39