První vlaštovka – Linux v kapesních počítačích

V kapesních počítačích se možná bude objevovat i Linux a přináší ho společnost, od které by se to možná nečekalo – Compaq.
První vlaštovka – Linux v kapesních počítačích
Zařízení, představené Compaqem, se jmenuje Itsy, vejde se do dlaně, nemá klávesnici, jen dotykovou obrazovku, několik tlačítek a operačním systémem není ani Windows CE, ani PalmOS nebo Epoc32, ale Linux. Uvnitř tepe procesor StrongARM frekvencí 200 MHz, displej má rozlišení 320 x 200 pixelů, komunikace je zajišťována infračerveným portem.

Itsy pochází z vývojových laboratoří bývalého Digitalu (pohlceného Compaqem) a vzniklo ve spolupráci s univerzitami. Zatím se neprodává a jak se zdá, zřejmě ani prodávat nebude. Existuje však několik plně funkčních prototypů. Microsoft tedy z tohoto zařízení rozhodně strach mít nemusí. Podle vývojářů totiž není cílem vyrobit současné zařízení s Linuxem, ale připravit platformu pro další generaci kapesních počítačů. Linux navíc není pro kapesní počítače vhodný, ale může být alternativou, jejíž výhodou je cena – je zdarma. Zvolen byl díky dostupnosti a filozofii otevřeného systému.

U kapesních počítačů si totiž zákazníci operační systém vybírat nemůžou – ten je nahrán v nesmazatelné paměti ROM a vybírat si můžou jen mezi celou sestavou kapesní počítač + operační systém. Smazat např. Windows CE a místo nich použít Linux tak nejde, narozdíl od stolních počítačů. Microsoft si tak může oddechnout od svého největšího rivala. Je to navíc marketing Microsoftu, kdo se stará o prodej kapesních počítačů s Windows CE, ne výrobci hardwaru, jako je tomu u stolních počítačů.

Projekt je však zaměřen na něco zcela jiného, než poražení Microsoftu. Zdrojový kód má být všem zájemcům zdarma k dispozici, jak je u Linuxových projektů dobrým zvykem. Není sice zcela zřejmé, jak budou jednotliví zájemci svoje úpravy testovat, každopádně tato aktivita přispěje k vývoji kapesních počítačů a jejich dalšímu rozšíření. A Linuxu pomůže k prosazení do oblastí, kam se zatím neprosazuje.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC

Určitě si přečtěte

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

Android v srpnu 2017: Nougat na cestě k růstu

10.  8.  2017 | Láska Jan | 30

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

Apple iOS 11: velké grafické změny a pár šikovných vychytávek [vyzkoušeno]

** Vyzkoušeli jsme první veřejnou betu iOS 11 ** Jaké novinky a změny systém přináší ? ** Vyplatí se aktualizovat nyní, nebo počkat na finální verzi?

4.  7.  2017 | Miksa Martin | 82


komerční sdělení

Komerční sdělení