První vlaštovka – Linux v kapesních počítačích

V kapesních počítačích se možná bude objevovat i Linux a přináší ho společnost, od které by se to možná nečekalo – Compaq.
Zařízení, představené Compaqem, se jmenuje Itsy, vejde se do dlaně, nemá klávesnici, jen dotykovou obrazovku, několik tlačítek a operačním systémem není ani Windows CE, ani PalmOS nebo Epoc32, ale Linux. Uvnitř tepe procesor StrongARM frekvencí 200 MHz, displej má rozlišení 320 x 200 pixelů, komunikace je zajišťována infračerveným portem.

Itsy pochází z vývojových laboratoří bývalého Digitalu (pohlceného Compaqem) a vzniklo ve spolupráci s univerzitami. Zatím se neprodává a jak se zdá, zřejmě ani prodávat nebude. Existuje však několik plně funkčních prototypů. Microsoft tedy z tohoto zařízení rozhodně strach mít nemusí. Podle vývojářů totiž není cílem vyrobit současné zařízení s Linuxem, ale připravit platformu pro další generaci kapesních počítačů. Linux navíc není pro kapesní počítače vhodný, ale může být alternativou, jejíž výhodou je cena – je zdarma. Zvolen byl díky dostupnosti a filozofii otevřeného systému.

U kapesních počítačů si totiž zákazníci operační systém vybírat nemůžou – ten je nahrán v nesmazatelné paměti ROM a vybírat si můžou jen mezi celou sestavou kapesní počítač + operační systém. Smazat např. Windows CE a místo nich použít Linux tak nejde, narozdíl od stolních počítačů. Microsoft si tak může oddechnout od svého největšího rivala. Je to navíc marketing Microsoftu, kdo se stará o prodej kapesních počítačů s Windows CE, ne výrobci hardwaru, jako je tomu u stolních počítačů.

Projekt je však zaměřen na něco zcela jiného, než poražení Microsoftu. Zdrojový kód má být všem zájemcům zdarma k dispozici, jak je u Linuxových projektů dobrým zvykem. Není sice zcela zřejmé, jak budou jednotliví zájemci svoje úpravy testovat, každopádně tato aktivita přispěje k vývoji kapesních počítačů a jejich dalšímu rozšíření. A Linuxu pomůže k prosazení do oblastí, kam se zatím neprosazuje.

Váš názor Další článek: Živě do ruky, Živě pro kapesní počítače

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Kapesní počítač, První vlaštovka, Počítač

Určitě si přečtěte