První vlaštovka – Linux v kapesních počítačích

V kapesních počítačích se možná bude objevovat i Linux a přináší ho společnost, od které by se to možná nečekalo – Compaq.
Zařízení, představené Compaqem, se jmenuje Itsy, vejde se do dlaně, nemá klávesnici, jen dotykovou obrazovku, několik tlačítek a operačním systémem není ani Windows CE, ani PalmOS nebo Epoc32, ale Linux. Uvnitř tepe procesor StrongARM frekvencí 200 MHz, displej má rozlišení 320 x 200 pixelů, komunikace je zajišťována infračerveným portem.

Itsy pochází z vývojových laboratoří bývalého Digitalu (pohlceného Compaqem) a vzniklo ve spolupráci s univerzitami. Zatím se neprodává a jak se zdá, zřejmě ani prodávat nebude. Existuje však několik plně funkčních prototypů. Microsoft tedy z tohoto zařízení rozhodně strach mít nemusí. Podle vývojářů totiž není cílem vyrobit současné zařízení s Linuxem, ale připravit platformu pro další generaci kapesních počítačů. Linux navíc není pro kapesní počítače vhodný, ale může být alternativou, jejíž výhodou je cena – je zdarma. Zvolen byl díky dostupnosti a filozofii otevřeného systému.

U kapesních počítačů si totiž zákazníci operační systém vybírat nemůžou – ten je nahrán v nesmazatelné paměti ROM a vybírat si můžou jen mezi celou sestavou kapesní počítač + operační systém. Smazat např. Windows CE a místo nich použít Linux tak nejde, narozdíl od stolních počítačů. Microsoft si tak může oddechnout od svého největšího rivala. Je to navíc marketing Microsoftu, kdo se stará o prodej kapesních počítačů s Windows CE, ne výrobci hardwaru, jako je tomu u stolních počítačů.

Projekt je však zaměřen na něco zcela jiného, než poražení Microsoftu. Zdrojový kód má být všem zájemcům zdarma k dispozici, jak je u Linuxových projektů dobrým zvykem. Není sice zcela zřejmé, jak budou jednotliví zájemci svoje úpravy testovat, každopádně tato aktivita přispěje k vývoji kapesních počítačů a jejich dalšímu rozšíření. A Linuxu pomůže k prosazení do oblastí, kam se zatím neprosazuje.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Linux, Kapesní počítač, Počítač, První vlaštovka

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

Bitcoin v mobilu. Kde nakoupit a jaké peněženky používat

** Během roku vyletěl Bitcoin z 1 000 na 6 000 dolarů. ** Chcete se také ponořit do víru kryptoměn? ** Poradíme, jak na věc a které aplikace instalovat.

27.  10.  2017 | Miksa Martin | 41