Psion iKôn: tahle baculka něco vydrží

Má půl kila, akumulátor větší, než notebook, Windows Mobile, skvělou výbavu a obrněné tělo. Doplněno: cena a dostupnost

Organizátory Psion byly velmi oblíbené díky přítomnosti plné QWERTY klávesnice, na které se velmi dobře psalo. Přitom se jako vstup ovládání mohl použít i dotykový displej. Uživatelé si především chválili výborný operační systém EPOC, jenž tvoří základ současného Symbianu.

Nejvíce podobný systém Symbian tomu původnímu EPOCu jste si mohli vyzkoušet v komunikátorech Nokie řady 9x00, tedy Symbian S80. EPOC byl velice pokrokový systém nabízející (preemptivní) multitasking a ovládání včetně klávesových zkratek, které jsou velmi podobné těm z PC. Se sílící konkurencí v segmentu PDA (Palm, HP / Compaq iPaq a další s Windows Mobile, tehdy PocketPC) a přechodem na osobní asistenty bez klávesnice se Psion začíná v roce 2002 stahovat ze spotřebitelského trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Obrázky jsou bohužel malé, přístroj si ale můžete prohlédnout pod lupou na stránkách výrobce

Věnoval se již jen zařízením pro průmyslové prostředí, ale dále působil na vývoji nástupců EPOCu pod hlavičkou Symbian Ltd., v konsorciu tvořeném společnostmi Psion, Nokia, Ericsson, Matsushita (Panasonic) a Motorola (zakládající členové). Později se ještě přidali Samsung, Siemens a Sony po fůzi s Ericssonem. Po čím dál větší dominanci Nokie se však Psion zbavuje i tohoto posledního pojítka a prodává svůj podíl.

Nyní představil Psion nový komunikátor jménem iKôn. Nepohání ho už sice EPOC, ale Windows Mobile, a to hned ve třech verzích: WM 6.0 Classic, Professional, ale i Windows CE 5.0. Co ale čtenáře jistě zaujme je displej s úhlopříčkou o velikosti 3,7 palců a rozlišením VGA. Velký displej si žádá výkonný procesor a ani v tomto parametru není iKôn zahanben. Pohání ho totiž Intel XScale PXA 270 na frekvenci 624 MHz. 128 MB ROM i RAM jsou dnes již běžné hodnoty, ale plně dostačující. Komu by to nestačilo, pak lze paměť rozšířit pomocí microSD karet včetně podpory velkokapacitních SDHC.

Chybí už jen HSDPA

Již předchozí parametry vybočují z šedého průměru nynějších produktů. Ovšem souhru následujících zaručeně v současné nabídce žádného výrobce nenajdete. iKôn je vybaven jak moduly pro příjem GSM spolu s GPRS i EDGE, ale přidává i podporu sítí třetích generací UMTS. Pokud je i to málo, pak se můžete připojit pomocí Wi-Fi v obou standardech „b“ i „g“. Možnosti konektivity dále doplňuje Bluetooth ve verzi 2.1 včetně EDR. Kdo preferuje kabely, pak je možné využít konektor USB (podporuje funkci On-the-Go). V průmyslovém prostředí se jistě využije stále hojně používaný sériový port RS232. Z uvedeného vyčtu mi tu chybí jedině infraport, který jistě oželíme, a HSDPA.

Přístroj je vybaven pro Windows Mobile typickým 2Mpx fotoaparátem bez autofokusu. Současnému satelitně-navigačnímu trendu odpovídá integrovaný GPS přijímač. Ještě než si začnete říkat, že více už do zařízení integrovat nešlo, pak v průmyslu, logistice i jinde se využije čtečka čárových kódů, pro bezpečnost dobře poslouží čtečka otisků prstů. A to stále není konec, celý přístroj je vyroben tak, aby snesl velmi hrubé zacházení. Nevadí mu prašné a vlhké prostředí, snese pád až z 1,5 metrů a nic se mu nestane. A aby jste všechny tyto funkce mohli využívat naplno, bez obav o vybití baterky (majitelé Nokie N95 vědí své), nalezneme v iKônu baterii o enormní kapacitě 5 000 mAh (hodnota obvyklá pro notebooky)!

  • TIP: Je pro vás nový Psion až moc „hardcore“? Zkuste lehčí váhu: Symbol MC35 Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek  

Každý chleba o dvou kůrkách, každá mince o dvou stranách...

Nyní na řadu přichází méně příjemná část. Vše výše zmíněné vyžaduje místo a to nikoliv zrovna malé. Komunikátor iKôn má rozměry 155 × 80 × 40 mm a váha činí téměř půl kila. S takovými rozměry bude telefonování všechno, jen ne pohodlné, avšak nic nebrání použití bluetooth handsfree. Zaujal vás nový Psion iKôn? Design hodnotit nebudu, někomu se může surový průmyslový vzhled líbit. Škoda, že Psion nemá v produktové řadě i odlehčenou variantu iKôna bez čtečky čárových kódů, portu RS232 a třeba s polovičním akumulátorem (i tak by byla výdrž extrémní). Jistě by si našel nemálo koupěchtivých zájemců.

 


Dodatečně přikládáme vyjádření importéra k dostupnosti a ceně přístroje:

IKON samozřejmě prodávat budeme, jsme stále zastoupením Psion Teklogix pro ČR a SR. Chtěl bych jen zdůraznit, že se v žádném případě nejedná o komunikátor určený pro spotřební trh, ale o „podnikové“ zařízení - typicky do aplikací jako jsou odečty energie, vody, plynu, podpora práce servisních techniků nebo obchodních zástupců v terénu, sledování zásilek v kurýrních službách atp. Je to tedy konkurenční zařízení k např. Motorola MC70 (dříve Symbol) nebo Intermec CN3...

Zařízení prodává firma Point.X, bude dostupné pravděpodobně začátkem 2008 (v průběhu Q1/2008), cena zatím nebyla upřesněna. Ale bude patrně srovnatelná s konkurencí, tj. někde od 1000 Euro výše podle konfigurace.

Diskuze (7) Další článek: Twist: SMS za padesátník opět prodlouženy

Témata článku: Zakládající člen, Psion, Hrubé zacházení, Vlhké prostředí

Určitě si přečtěte