Psion netpad: kapesní počítač, Epoc a barevný displej

Netpad není klasický kapesní počítač pro běžné použití. To už napoví sama konstrukce, když netpad vezmete do ruky. Netpad má na svědomí Psion a jde o průmyslový handheld s barevným dotykovým displejem a operačním systémem Epoc. Kdyby displej podobné kvality měly starší modely 5MX, jásal bych.

Bohužel, hned na začátku článku vás musím zklamat. Netpad není dalším pokračováním úspěšné řady Series 5, ale průmyslovým kapesním počítačem, který se pro běžné použití nehodí. Netpad tak není ani konkurentem zařízení s PocketPC, je zkrátka určen pro zcela jinou cílovou skupinu. I přesto jsme se mu rozhodli věnovat na Živě krátkou recenzi, protože jde o nadmíru zajímavý produkt a majítelé starších Psionů u tohoto článku zamáčknou nejednu slzu - proč ten displej není v mém Psionu?

Nerozbiješ

Definici průmyslového počítače odpovídá i provedení netpadu. Základ z pevné konstrukce je obalen gumou, která chrání přístroj proti pádům. Tvrdé je i sklo na displeji, takže menší náraz by něměl poškodit ani jej. Zařízení je rovněž vodotěsné, takže pád do bláta či do louže by rovněž neměl vadit. Netpad je zkrátka rozbustní „přístroječek“, kterému nevadí prostředí, do kterého je převážně určen.

Bohužel, provedení odpovídají i rozměry - Psion S5 je proti netpadu prcek. Přesná data najdete na konci článku, já se jen omezím na konstatování, že tento počítač už není kapesní. Zkoušel jsem ho nacpat i do své největší kapsy, co mám, ale nezdařilo se. Navíc má tento brouček více než půl kila, tedy dvojnásobek oproti S5.

Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek

Bez klávesnice bos

A jak se píše bez klávesnice? Inu, špatně. Netpad ale není primárně určen k psaní dlouhých románů, ale s píše k občasnému napsání krátkých poznámek. Klávesnici supluje malé okno s klávesami na displeji, pomocí pera vyťukáte potřebná slovíčka. Klávesničku vidíte na prvním obrázku, na druhém je pak pokus napsat ve Wordu pár souvislých slov - vidíte, že mi to příliš nešlo. Klávesnice může být i celoobrazovková, kdy nahoře vidíte psaný text; je to o něco pohodlnější než už klávesnice malé, protože tu většinou zakrývá aplikace v popředí.

Klepněte pro větší obrázek
V popředí přehrávač MP3, na pozadí malá klávesnice pro zadávaní znaků.

Klepněte pro větší obrázek
Ve Wordu se bez klávesnice dá psát, ale je to opravdu nouzovka.

Displej je barevný, hujája!

To nejlepší na celém netpadu je asi displej. Má stejné rozlišení jako S5 MX, tedy 640 x 240 bodů, jenomže narozdíl od něj je barevný - zobrazí celkem 256 barev. To, že na takovém displeji aplikace i systém samotný vypadá podstatně lépe, nemusím snad ani psát. Displej je samozřejmě dotykový, jak jinak, když tu není klávesnice. Pero pro ovládání je vysunovací, v zasunutém stavu je stejně dlouhé jaké výška Psionu. To je rozdíl oproti S5 MX, kde je pero uloženo podélně, po celé šířce počítače. Bohužel, i tak je pero docela krátké a pro mě bylo jeho používání trošku nezvyklé; není divu, že jsem pro ovládání netpadu používal svoje pero z S5 MX.

Podsvícení displeje si zaslouží pochvalu, při jeho maximální intenzitě je docela dobře čitelný i na přímém slunci, i když to není ono - neduh všech barevných displejů. Chcete-li šetřit baterii, můžete intenzitu snížit o dvě úrovně, ale to už je slabota.

Trošku mě ale mrzí, že barevný displej je v mnohém samoúčelný, jen aby ikonky vypadaly hezky. Například takový kalendář, v němž bych ocenil, aby se mi v přehledu dne jinak barevně zobrazovaly úkoly, jinak schůzky, jinak úkoly, které jsem nestihnul apod. Staré aplikace, které do systému doinstalujete a které s barevným displejem nepočítají, samozřejmě zůstanou jen v odstínech šedi.

Klepněte pro větší obrázek
RMRFile je příkladem běžné šédoškálové aplikace. Barevně jsou jen systémové ikony.

Systém umí rovněž jednu zajímavou fičurku - otočení o devadesát stupňů. Všechno pak vidíte na na výšku, nikoliv na šířku, jak je běžné. Škoda jen, že tento pohled musí podporovat také aplikace, tj. u některých programů se mohou vyskytnout problémy.

Klepněte pro větší obrázek
WinEPOC je na netpadu krásně barevný a díky rychlosti procesoru konečně použitelný.

Klepněte pro větší obrázek
Hezké barvičky mají zejména systémové ikony.

Panečku, to je rychlost

To, že netpad není žádné pomalé ořezávátko, dokazuje i použitý procesor, resp. jeho frekvence. Jde o Intel StrongARM taktovaný na 206 MHz - v porovnání s S5 MX, který běží na 36 MHz je to velký skok kupředu. Pro srovnání, netBook běží na 133 MHz, netBook Pro pak na 192 MHz. Oproti nim už to je spíše krůček než skok. Na každý pád svižný procesor zvládá obsluhovat barevný displej i aplikace bez problému, takže se nemůžeme divit tomu, že takový MP3 přehrávač EPlayM, o které jsem psal minulý týden, přehrává hudbu naprosto bez problémů, aniž by byla nutná předchozí komprese do formátu s nižším bitrate.

Klepněte pro větší obrázek
V srdci netpadu tepe procesor na frekvenci 206 MHz. Oproti S5 MX je to síla.

Paměti nemá netpad ani moc, ani málo - 16 MB pro většinu aplikací stačí, zde si je ale nutné uvědomit, že v ROM se nenachází tolik aplikací jako u S5 MX nebo netBooku - i takový Word nebo Agendu je třeba doinstalovat z cédéčka. Na cédéčku najdete kromě těchto běžných aplikací také Operu, FTP klienta a e-mailového klienta. Tunu dalších aplikací lze najít na Internetu, některým se dokonce věnujeme i v naší sekci PDA.

Starý známý Epoc

Základem netpadu, stejně jako všeho, co pochází od Psionu, je operační systém Symbian Epoc, zde ve verzi 5 - stejnou verzi najdete i v S5 MX a netBooku. Díky Epocu můžete použít také prakticky všechny programy, které již byly pro Psiony vytvořeny; softwarová základna je tedy velmi bohatá. Systém je multitaskingový, takže můžete spouštět paměti do té doby, dokud vám nedojde paměť; na rychlosti systému to není vůbec znát, nebo jen pramálo (třeba když přehráváte MP3).

Protože je ale lišta se systémovými ikonami umístěna vpravo, dalo mi trochu práce zvyknout si, že pro vyvolání menu nebo zvětšení písma musím kliknout perem vpravo a ne vlevo, jak jsem zvyklý z S5 MX. Důvod je prostý a spočívá v již popsaném otočení orientace displeje o devadesát stupňů. Systémová lišta se tak logicky nachází nahoře.

Klepněte pro větší obrázek
Surování po webu v Opeře je díky rychlému procesoru a barevnému displeji velmi komfortní.

Klepněte pro větší obrázek
Celoroční pohled na kalendář.

A co k tomu?

K mašince dostanete kromě nabíječky také malou dokovací stanici, do niž lze netpad pohodlně zacvaknout. V dokovací stanici najdete zdířku pro nabíječku i datový kabel. Podstavec je otočný, takže netpad lze zasunout i na výšku. Datový kabel umí komunikovat pouze přes sériový port, což je docela škoda; uvítal bych spíš USB.

Klepněte pro větší obrázek

V testovaném netpadu byla kromě 16 MB standardní paměti take MMC karta se stejnou velikostí - to se hodí, zejména když jsem ji kompletně ucpal soubory MP3 ;-) Pokud byste si chtěli při práci poslouchat hudbu, doporučuji MMC s větší kapacitou.

Komunikace

Jak jsem už napsal v předchozím odstavci, komunikovat s počítačem lze pouze pomocí sériového datového kabelu, případně pomocí infračerveného portu. Na straně počítače slouží ke spojení klasický PsiWin, poslední verze programu je 2.33 a můžete si ji stáhnout i ze Živě. Na počítači jsem měl již tento program nainstalován pro svůj S5 MX, takže jsem nemusel nic dělat - jen jsem netpad připojil k počítači a vybral pro něj jméno. Kopírování, přesouvání a konverze souborů funguje naprosto standardně, stejně jako synchronizace dat s Outlookem. Pokud jste někdy Psiona již měli, nemusíte se učit nic nového. Výborně!

Závěr

Netpad na první upoutá svým „nerozbitným“ provedením a kvalitním displejem. Svému účelu bude jistě sloužit dobře, pro náhradu kapesního počítače se nehodí. Jednak je drahý, jednak psaní bez systému podobnému Graffiti je nepohodlné a jedna je netpad pro normálního uživatele velmi drahý. Výhradu mám snad jen k baterii, která by mohla vydržet více, na druhou stranu v nabídce Psionu je baterie o vyšší kapacitě 1400 mAh.

Ve zkratce

 • Průmyslový kapesní počítač Psion Teklogic netpad 1100
 • Zapůjčil: Point.X
 • Cena: cca 85 tisíc s daní
 • Rozměry: 215 x 85 x 25 mm
 • Hmotnost: 508 g
 • Baterie: Li-Ion 850 mAh
 • Výdrž na baterie: cca 8 hodin
 • Displej: 640x240 bodů, 256 barev, 3 intenzity podsvícení, dotykový
 • Hardware: Procesor StrongARM 206 MHz, 16 MB RAM (již se vyrábí i verze s 64 MB), 16 MB Flash ROM
 • Operační systém: EPOC Release 5
 • Software: Word, Excel, Databáze, Agenda, Kontakty, Opera, FTP, e-mail
Diskuze (1) Další článek: The world`s very first Sony Ericsson T68i pictures and information

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Psion, A/B, Barevný displej, Počítač, Displej, Kapesní počítač


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14