Psion se svámi palmtopy ztrácí na úkor konkurentů

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy.
Psion, britský výrobce stejnojmenných vynikajících kapesních počítačů obvinil Microsoft z toho, že uvedením Windows CE 2.0 a souvisejících strojů Palm PC ničí jeho vlastní trh a mate zákazníky. Zisk Psionu totiž klesá – o docela alarmujících 29 % za minulý rok, přitom v oboru, který se všeobecně považuje za zdravý a rychle rostoucí. Šéf firmy Potter tvrdí, že Microsoft mocně adresuje Palm PC stejným zákazníkům, kterým je určen Psion, ač jsou Palm PC "tlustší a dražší".

Upřímně řečeno mě stesk Pottera připadá nepochopitelný. Psion představuje excelentní příklad toho, jak by vypadal počítačový průmysl, kdyby jej řídili Britové a ne Američané. Dnes bychom pracovali s počítači třídy 486, které by vyráběly dvě firmy, a měly by čtyřměsíční dodací lhůty. Počítače by měly skvělý design, pracovaly by téměř bezchybně a software by na nich byl značně výkonný; i ty nejmenší by stály 100 000 Kč a generační obměna by nastávala jednou za pět let.

Psion vymyslel už v roce 1984 (!!) excelentní produkt, kterým dobyl neobsazený trh a vytříbeně vkusným technickým řešením získal fanklub uživatelů, v čemsi ne nepodobný uživatelům Macintoshů. Zahleděnost na vlastní dokonalost však způsobuje firmě nemalé problémy a nevylučuji, že se pod tlakem dravých Američanů smrskne právě do pozice Macintoshe palmtopového světa.

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy: komunikace s PC je žalostná, připojení k Internetu nijaké, operační systém nestandardní. Současně však aplikuje marketingovou politiku, kterou bych nazval doslova nesmyslnou: přístroj stojí 32 000 - 37 000 Kč, což je stejně jako cena kompletního počítače PC; přitom před osm lety stál jednu desetinu ceny PC (Psion je také počítač a pád cen komponentů ovlivnil jeho výrobní náklady podobně jako cenu PC). Přitom konkurenční PalmPilot dnes stojí čtvrtinu ceny Psionu. Firma Psion prakticky nešíří v USA, tedy v největším trhu na světě – jistě pro to má jakési důvody a není to jen z čiré nechuti létat přes oceán. V minulém roce stál Psion před důležitým rozhodnutím – zda jít na platformu Windows CE (tenkrát ještě málo kvalitních) či zůstat u svého EPOCu. Zvolila cestu druhou – a asi nesprávně. To, že jsou Psiony příliš drahé, je stará známá pravda; uvádí se, že firma má hrubou marži přes 50 %, což je několikanásobná hodnota než u výrobců PC. Obdobně nešťastné jsou i vysoké ceny příslušenství, kdy například utilitka pro připojení k počítači a tiskárně stojí spolu s kabelem 6 000 Kč.

Co se může stát, když takovýmto způsobem nakládáte s velice perspektivním trhem, ignorujete Microsoft a navíc americký trh? Přesně to, co se stalo: aliance Palm PC s členy jako je Casio, Philips nebo Samsung a softwarovou podporou Microsoftu v zádech se jen třese na to, jak Psion (mimo jiné) sestřelí k trhu: nekonečně většími finančními zdroji, levnějšími cenami, dobrou výkonností, svezením se po standardu Windows atd. To, že má Psion výtečné technologie v rukou, vůbec nemusí hrát roli, jako už mnohokrát předtím.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Konkurent, Známá pravda, Psion

Určitě si přečtěte

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

Seznam telefonů, které dostanou Android 8.0 Oreo

** Od představení Androidu 8.0 Oreo uběhl více než měsíc ** Jak zareagovali výrobci a které telefony se něj mohou těšit? ** Začněmě hezky podle abecedy.

28.  9.  2017 | Miksa Martin | 8

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

CCleaner: Ještě větší průšvih, než jsme si mysleli

** Nejprve to vypadalo jako vážný, ale jen izolovaný problém ** Pak se to nafouklo do obřích rozměrů ** CCLeaner má problém a Avast ostudu

24.  9.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 27

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

Jak udělat Wi-Fi hotspot z počítače

28.  8.  2017 | Kůžel Filip | 15