Psion se svámi palmtopy ztrácí na úkor konkurentů

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy.
Psion, britský výrobce stejnojmenných vynikajících kapesních počítačů obvinil Microsoft z toho, že uvedením Windows CE 2.0 a souvisejících strojů Palm PC ničí jeho vlastní trh a mate zákazníky. Zisk Psionu totiž klesá – o docela alarmujících 29 % za minulý rok, přitom v oboru, který se všeobecně považuje za zdravý a rychle rostoucí. Šéf firmy Potter tvrdí, že Microsoft mocně adresuje Palm PC stejným zákazníkům, kterým je určen Psion, ač jsou Palm PC "tlustší a dražší".

Upřímně řečeno mě stesk Pottera připadá nepochopitelný. Psion představuje excelentní příklad toho, jak by vypadal počítačový průmysl, kdyby jej řídili Britové a ne Američané. Dnes bychom pracovali s počítači třídy 486, které by vyráběly dvě firmy, a měly by čtyřměsíční dodací lhůty. Počítače by měly skvělý design, pracovaly by téměř bezchybně a software by na nich byl značně výkonný; i ty nejmenší by stály 100 000 Kč a generační obměna by nastávala jednou za pět let.

Psion vymyslel už v roce 1984 (!!) excelentní produkt, kterým dobyl neobsazený trh a vytříbeně vkusným technickým řešením získal fanklub uživatelů, v čemsi ne nepodobný uživatelům Macintoshů. Zahleděnost na vlastní dokonalost však způsobuje firmě nemalé problémy a nevylučuji, že se pod tlakem dravých Američanů smrskne právě do pozice Macintoshe palmtopového světa.

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy: komunikace s PC je žalostná, připojení k Internetu nijaké, operační systém nestandardní. Současně však aplikuje marketingovou politiku, kterou bych nazval doslova nesmyslnou: přístroj stojí 32 000 - 37 000 Kč, což je stejně jako cena kompletního počítače PC; přitom před osm lety stál jednu desetinu ceny PC (Psion je také počítač a pád cen komponentů ovlivnil jeho výrobní náklady podobně jako cenu PC). Přitom konkurenční PalmPilot dnes stojí čtvrtinu ceny Psionu. Firma Psion prakticky nešíří v USA, tedy v největším trhu na světě – jistě pro to má jakési důvody a není to jen z čiré nechuti létat přes oceán. V minulém roce stál Psion před důležitým rozhodnutím – zda jít na platformu Windows CE (tenkrát ještě málo kvalitních) či zůstat u svého EPOCu. Zvolila cestu druhou – a asi nesprávně. To, že jsou Psiony příliš drahé, je stará známá pravda; uvádí se, že firma má hrubou marži přes 50 %, což je několikanásobná hodnota než u výrobců PC. Obdobně nešťastné jsou i vysoké ceny příslušenství, kdy například utilitka pro připojení k počítači a tiskárně stojí spolu s kabelem 6 000 Kč.

Co se může stát, když takovýmto způsobem nakládáte s velice perspektivním trhem, ignorujete Microsoft a navíc americký trh? Přesně to, co se stalo: aliance Palm PC s členy jako je Casio, Philips nebo Samsung a softwarovou podporou Microsoftu v zádech se jen třese na to, jak Psion (mimo jiné) sestřelí k trhu: nekonečně většími finančními zdroji, levnějšími cenami, dobrou výkonností, svezením se po standardu Windows atd. To, že má Psion výtečné technologie v rukou, vůbec nemusí hrát roli, jako už mnohokrát předtím.

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Finanční zdroj, Psion, Známá pravda, Konkurent

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2