Psion se svámi palmtopy ztrácí na úkor konkurentů

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy.
Psion, britský výrobce stejnojmenných vynikajících kapesních počítačů obvinil Microsoft z toho, že uvedením Windows CE 2.0 a souvisejících strojů Palm PC ničí jeho vlastní trh a mate zákazníky. Zisk Psionu totiž klesá – o docela alarmujících 29 % za minulý rok, přitom v oboru, který se všeobecně považuje za zdravý a rychle rostoucí. Šéf firmy Potter tvrdí, že Microsoft mocně adresuje Palm PC stejným zákazníkům, kterým je určen Psion, ač jsou Palm PC "tlustší a dražší".

Upřímně řečeno mě stesk Pottera připadá nepochopitelný. Psion představuje excelentní příklad toho, jak by vypadal počítačový průmysl, kdyby jej řídili Britové a ne Američané. Dnes bychom pracovali s počítači třídy 486, které by vyráběly dvě firmy, a měly by čtyřměsíční dodací lhůty. Počítače by měly skvělý design, pracovaly by téměř bezchybně a software by na nich byl značně výkonný; i ty nejmenší by stály 100 000 Kč a generační obměna by nastávala jednou za pět let.

Psion vymyslel už v roce 1984 (!!) excelentní produkt, kterým dobyl neobsazený trh a vytříbeně vkusným technickým řešením získal fanklub uživatelů, v čemsi ne nepodobný uživatelům Macintoshů. Zahleděnost na vlastní dokonalost však způsobuje firmě nemalé problémy a nevylučuji, že se pod tlakem dravých Američanů smrskne právě do pozice Macintoshe palmtopového světa.

Psion dostatečně rychle neinovoval a zcela mu unikly nové trendy: komunikace s PC je žalostná, připojení k Internetu nijaké, operační systém nestandardní. Současně však aplikuje marketingovou politiku, kterou bych nazval doslova nesmyslnou: přístroj stojí 32 000 - 37 000 Kč, což je stejně jako cena kompletního počítače PC; přitom před osm lety stál jednu desetinu ceny PC (Psion je také počítač a pád cen komponentů ovlivnil jeho výrobní náklady podobně jako cenu PC). Přitom konkurenční PalmPilot dnes stojí čtvrtinu ceny Psionu. Firma Psion prakticky nešíří v USA, tedy v největším trhu na světě – jistě pro to má jakési důvody a není to jen z čiré nechuti létat přes oceán. V minulém roce stál Psion před důležitým rozhodnutím – zda jít na platformu Windows CE (tenkrát ještě málo kvalitních) či zůstat u svého EPOCu. Zvolila cestu druhou – a asi nesprávně. To, že jsou Psiony příliš drahé, je stará známá pravda; uvádí se, že firma má hrubou marži přes 50 %, což je několikanásobná hodnota než u výrobců PC. Obdobně nešťastné jsou i vysoké ceny příslušenství, kdy například utilitka pro připojení k počítači a tiskárně stojí spolu s kabelem 6 000 Kč.

Co se může stát, když takovýmto způsobem nakládáte s velice perspektivním trhem, ignorujete Microsoft a navíc americký trh? Přesně to, co se stalo: aliance Palm PC s členy jako je Casio, Philips nebo Samsung a softwarovou podporou Microsoftu v zádech se jen třese na to, jak Psion (mimo jiné) sestřelí k trhu: nekonečně většími finančními zdroji, levnějšími cenami, dobrou výkonností, svezením se po standardu Windows atd. To, že má Psion výtečné technologie v rukou, vůbec nemusí hrát roli, jako už mnohokrát předtím.

Váš názor Další článek: Mami, berou mně Newtona!

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Psion, Známá pravda, Konkurent, Finanční zdroj


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 11