Psiony se baví s každým

Komunikace a nastavení Psionu Series 5 pro správnou synchronizaci a spolupráci se stolním počítačem.
Kapesní počítač bez možnosti komunikovat se stolním počítačem, a tedy i s firemním informačním systémem nebo alespoň kalendářem či poznámkami, bez možnosti instalovat další programy a vyměňovat si data, by byl jen obyčejným organizérem. Psiony jimi skutečně dříve byly, ale dnes jsou jejich komunikační možnosti na vysoké úrovni.

Komunikaci mezi počítačem a Psionem zajišťuje software PsiWin, který je na dodávaném cédéčku. Po instalaci se ve struktuře počítače na úrovni Ovládacích panelů objeví složky My Psion a v ikonkách v pravém dolním rohu obrazovky se ukáže nový symbol. Pokud není Psion připojen, má symbol podobu vodorovné čáry, ale v okamžiku, kdy spolu Psion a stolní počítač komunikují, změní se na sinusoidu a začne se pohybovat, vlnit.

Na pevném disku instalační program vytvoří adresář Psion, do kterého se ukládají záložní a synchronizované soubory. Při poklepání na ikonu My Psion (to je právě ta v ikonách na hlavním panelu) se otevře okno My Psion Properties, kde lze nastavovat chování Psionu při komunikaci, nastavovat vlastnosti tisku, zálohování …

Intuitivní a srozumitelné
Možnosti nastavení samotného Psionu jsou přístupné po klepnutí na pevnou ikonu Systém. V menu Informace jsou skutečně jen informace – o majiteli, paměti a především zbývající kapacitě baterií. Psion v každém okamžiku přesně sleduje aktuální spotřebu a pamatuje si také údaje vztahující se k minulé sadě baterií, takže můžete snadno odhadnout, jak dlouho vám počítač ještě vydrží. Psiony Series 5 se sice dají napájet ze sítě (síťový adaptér není v základní výbavě), mnohem častější je ale vyměňování baterií, které vydrží přinejmenším jeden týden – záleží na intenzitě práce. Síťový adaptér však vložené baterie nedobíjí, to je třeba dělat ve speciální dobíječce.

Ve vedlejším menu Nástroje jsou položky, ze kterých se lze dostat k samotnému nastavování. Možnosti umožňují jen povolit zobrazování skrytých a systémových souborů nebo nastavit způsob zobrazování loga systému EPOC. Ovládací panely zobrazí okno plné ikonek sloužící k nastavování jednotlivých skupin vlastností – jako u stolního počítače. Není těžké si přestavit, k čemu která ikonka slouží. U ikonek Čas a datum, Heslo, Obrazovka, Klávesnice, Zvuk, Modem, Tiskárna se vskutku nemá smysl pozastavovat. Pod Vyp/Zap lze nastavit způsob zapínání (při stisku klávesy, při otevření) nebo vypínání (při zavření) Psionu – samozřejmě kromě standardní klávesové zkratky Fn+Esc. Je možné nastavit také automatické vypínání. Nakonfigurovat pořadí ikonek programů zobrazených ve složce Extras je ukryto za ikonkou Extra. Národní nastavení formátu měny, data a čísel zpřístupňuje ikona Mezinárodní.

Komunikace není problém
V Ovládacích panelech Psionu jsou tři ikony pro nastavení komunikačních vlastností. Kromě ikony Modem, kde se jen vybere typ modemu, ke kterému je Psion připojen, je to ikona Dialing a Internet.

Nastavení Dialing (vytáčení) je podobné stolnímu počítači – nastaví se země, telefonní číslo a způsob jeho vytáčení. Kromě toho zde ještě nastavujete název služby, pod kterým budete toto spojení využívat.

Pro komunikaci sériovým kabelem se stačí jen ujistit, že je nastavena komunikace sériovým kabelem. V menu Nástroje klepněte na položku Komunikace a u položky Typ zvolte Sériový kabel. U Rychlosti komunikace nastavte maximální (115 200), a tím jste na straně Psiona udělali vše, co bylo třeba udělat pro správnou komunikaci s osobním počítačem.

Psion je možné připojit k libovolnému sériovému portu, program PsiWin sám po připojení zjistí, se kterým portem je spojen. Stejně tak můžete nastavit maximální možnou komunikační rychlost – až 115 kb/s. Není třeba provádět žádné speciální nastavení portů, jako je tomu u zařízení s Windows CE.

U položky Typ je v nastavení komunikace ještě k dispozici IR přenos a Vyp. Volba Vyp znamená, že komunikace je vypnuta úplně, první možnost znamená povolení komunikace infračerveným přenosem. Tato komunikace je zcela bezproblémová mezi dvěma počítači Psion nebo počítačem Psion a mobilním telefonem s infračerveným portem. Stejně tak bez problémů byste se tímto způsobem měli spojit s osobním počítačem vybaveným infraportem.

Přenos dat i tisku
Pokud to nevíte, z Psionu se dá i tisknout. Když to podporuje tiskárna, tak přímo (prostřednictvím infračerveného portu), propojením Psionu s tiskárnou kabelem nebo při spojení s PC. V tomto případě se do Psionu doinstalují ovladače tiskárny. Nastavení tisku je v PC k dispozici na záložce Print Options v programu My Psion.

Přenos souborů je velice jednoduchý. Stačí na PC otevřít složku My Psion a v ní poklepat na ikonu disku. Tím se začne prozkoumávat obsah kapesního počítače stejně snadno jako v případě lokálního disku. Soubor stačí uchopit myší a přetáhnout jej tam, kam je potřeba (třeba i do spuštěné aplikace na stolním počítači). Podobně to funguje i obráceným způsobem: myší se uchopí soubor na lokálním nebo sí'tovém počítači a přenese se do Psionu.

Během přenosu souborů mezi Psionem a počítačem dochází k jejich konverzi. Konverzní utilita disponuje rozsáhlým seznamem filtrů a není problém přidávat další. Seznam filtrů, tedy formátů, do kterých můžete soubory z Psiona uložit, je v přehledu na poslední záložce programu My Psion. Zvolením filtru a kliknutím na tlačítka Set as default se dá změnit přednastavený typ a konverze při přenosu souborů z Psiona do stolního počítače proběhne s tímto filtrem. Filtry pro konverzní utilitu lze doplňovat, na webových stránkách pro uživatele Psionů jsou k dispozici volně ke stažení.

připraveno ve spolupráci se společností Point.X, výhradním distributorem značky Psion

Zdroj: Mobility

Témata článku: Software pro mobily, Software pro PC, Psion

Určitě si přečtěte

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

Program Upcycling dá druhý život odloženým telefonům. Třeba mohou vydělávat těžbou Bitcoinu

** Máte starší telefon který nepoužíváte? Nevyhazujte jej. ** S projekty UpCycling mu můžete dát nový smysl. ** Může z něj být třeba herní konzole, kamerový systém či stroj na těžbu Bitcoinu

5.  11.  2017 | Miksa Martin | 2

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

Co bychom chtěli od nového Microsoft Office?

** Microsoft chystá novou verzi Office ** Co bychom od něj chtěli my? ** Jak by měly vypadat jeho součásti?

29.  10.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 4

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

Android v říjnu 2017: přikutálela se sušenka

9.  10.  2017 | Láska Jan | 2