PsmPlayer: nástroj pro práci s vícehlasými melodiemi

Siemens S55 zvládá kromě melodií MIDI také podivný formát MMF. Proto jsem hledal nástroj, který s ním umí pracovat a případně jej konvertovat na MIDI. A výsledek? Program PsmPlayer, který umí pracovat s mnohými hudebními formáty. Bonus k článku: dva tisíce melodií.
PsmPlayer: nástroj pro práci s vícehlasými melodiemi

Jenomže ve formátu MMF je mohou využít, alespoň pokud je mi známo, jen mobily Samsung (zkoušel jsem model S100) a Siemens S55. Pro ostatní telefony, které zvládají polyfonní melodie, je nutné je převést do obecného a již léta existujícího formátu MIDI. Jak na to?

Na internetu se mi podařilo najít program PsmPlayer, který jsem záhy umístil i do naší databáze. Je sice částečně anglicky a částečně čínsky (nebo kdo ví, co je to za písmo), ale pro základní úkony jako konverzi MMF do MIDI je to celkem jedno.

Klepněte pro větší obrázek

Základní grafické rozhraní programu je prosté, je zde menu, pár tlačítek a ukazatel s aktuální pozicí přehrávané písničky. Pomocí menu File/Open si otevřete soubor MMF a přes File/Create MIDI písničku zase uložíte, tentokrát jako MIDI. Pozor, písnička MIDI bude znít jinak než MMF, zejména hlubší tóny budou potlačeny (testováno na S55). PSM samozřejmě zvládá více formátů, umí např. zkonvertovat WAV do MMF apod., takže si do S55 nahrajete štěkání psa aj.

Klepněte pro větší obrázek

Protože některé melodie mají dlouhé rozjezdy a část, která se dá použít jako zvonění, je až někde v polovině melodie, je vhodné začátek melodie uříznout. Najděte si pomocí ukazatele pozice část, kde začíná hlavní melodie, klikněte na tlačítko s nůžkami a zadejte zjištěné číslo do levé kolonky; stejně tak lze oříznout písničku zprava.

Klepněte pro větší obrázek

PsmPlayer lze s úspěchem použít i jako přehrávač melodií MMF, které běžný Media Player nezvládne. Nemusíte si tak nahrávat melodii do mobilu, abyste zjistili, jak vlastně hraje.

Tip: Do databáze jsem umístil i zhruba dva tisíce melodií ve formátu MMF, na své si zde přijde určitě každý.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, Siemens S55, Melodie, Nástroj, Štěkání