Qi: bezdrátové nabíjení postupuje na vyšší level

Bezdrátové nabíječky se s novým standardem Qi učí nové triky. Noční stolky nabíjí po celé ploše, „krabice“ zvládnou celou haldu elektroniky naráz.

Stále máte bezdrátové nabíjení mobilu za novou a cool technologii? Pak vězte, že asociace Wireless Power Consortium neusíná na vavřínech a na veletrhu v Barceloně představila novou generaci standardu Qi. Snažím se být objektivní, ale marně hledám nevýhody…

Současné bezdrátové nabíjení k přenosu elektrické energie mezi dvěma cívkami používá elektrickou indukci (wiki). Cívky musí být relativně blízko, rovnoběžně orientované a alespoň přibližně soustředné. Nový standard Qi je založen na elektrické rezonanci (wiki). Nebudu se pouštět do fyziky a rovnou přejdu k praktickým projevům:

Umístění a počet
Je jedno, jak a kam na nabíječku telefon položíte, takže nabíječky mohou být velké a zároveň nabijí více zařízení. Indukční nabíječku řeší správné pozicování pomocí magnetů, lepkavých ploch, tvarování podložky apod., přesto se občas stávalo, že se ráno vzbudíte s vybitým mobilem. To by měla být s rezonancí minulost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tohle je ukázka nabíjecí podložky, která v sobě kombinuje indukční i rezonanční standard. Je dostatečně velká, aby se na ni vešly dva smartphony.

Vzdálenost a překážky
Mezi nabíječkou a nabíjeným zařízením může být větší vzdálenost a překážky. Stále jsme v řádu několika málo centimetrů (tři) a překážka by zrovna nemusela být olověná, ale pro integraci do nočního stolku teď stačí přilepit bezdrátovou nabíječku zespodu desky. Jakkoliv, třeba izolepou. Nabíjí pak relativně velká plocha stolku. Dříve to bylo složitější.

Orientace
Nabíječka s nabíjeným přístrojem už nemusí být rovnoběžně. U klasické podložky to není výhoda, kterou byste využili, ale nabíječky blízké budoucnosti budou vypadat jako krabice (nebo mísa), do které naházíte veškerou drobnou elektroniku, kterou doma máte. Už tušíte, k čemu je dobré, když nabíjení funguje pod úhlem?

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nabíjí se (viz modré světlo), i když mezi cívky dáte štos vizitek. Nabíjí se, i když nejsou podložka a mobil rovnoběžně.

Kompatibilita
A vůbec nejlepší je, že nebudeme čekat šest let, než se rezonanční bezdrátové nabíjení dostane do našich mobilů. Ono už tam totiž je. Indukční Qi a rezonanční Qi jsou na straně mobilního telefonu kompatibilní, takže vám stačí nová nabíječka.

Rezonanční nabíječky jsem si na barcelonském stánku Qi mohl vyfotit, vývojáři mi vyjmenovali jejich výhody a jako nevýhodu zmínili pouze starou známou neefektivitu přenosu energie (efektivita je ještě horší, než u indukčního nabíjení). Stále se však pohybujeme v takových rovinách, že s kabelovou nabíječkou dáte za roční nabíjení mobilu 19 Kč, s bezdrátovou nabíječkou je to třeba 27 Kč, což vzhledem k získanému pohodlí považuji za přijatelné (a budu doufat, že teď v ulicích nebudu potkávat mnoho ekologů). Snad je realita opravdu tak růžová. Nedozvěděl jsem se ani, kdy si budeme moct první rezonanční nabíječku koupit a kolik bude stát – snad jen „brzy“ a „asi jako indukce“.

Praxe překonává teorii

Jak aplikace nového standardu může vypadat v praxi, ukazuje připravovaná nabíječka od firmy Power by Proxi. Od ploché podložky se posouváme ke „3D nabíječce“, jakési nabíjecí nádobě.

Skvěle vypadá zmínka o integraci dobíjecí cívky do tužkové baterie. Vzhledem k tomu, že má rezonanční technologie vyšší benevolenci na vzdálenost, překážky a úhly umístění, můžete si bezdrátově dobíjené zařízení vyrobit z kde jakého letitého ovladače na televizi. A ještě jedna pozoruhodná informace v následujícím videu zazní: nabíječka bude schopná identifikovat jednotlivá dobíjená zařízení, takže jim budeme moci přiřadit jméno a díky bezdrátové komunikaci si takové baterie, nebo celé přístroje prostřednictvím mobilní aplikace „řeknou“ o nabití.

Diskuze (40) Další článek: BrMo: přijďte na bezplatné přednášky o vývoji mobilních aplikací

Témata článku: Tablety, Smartphony, Technologie, Bezdrátové nabíjení, Příslušenství, Nabíjení, Qi, Nová nabíječka, Modré světlo, Level

Určitě si přečtěte