Qik: přímý přenos začíná… z mobilu

Sdílet video na webu dnes umí každý. Víte však, jak video streamovat přímo z mobilu? Jednodušší už to nebude.

Na začátku byl text. Internet plný textu a nikdo v tom nespatřoval nic špatného. Pak se objevily první fotomobily a najednou se web začal plnit obrázky, které vypověděly za 1 000 slov. Z internetu se stávalo multimediální centrum, ale stále ne v tom pravém slova smyslu. Ten pravý zlom přišel až s videem. To, co bylo dříve nepředstavitelné, tedy vystavit někde veřejnosti své vlastní video, bylo najednou naprosto běžné. Jenomže i když se video těší velké oblibě, stále je manipulace s ním příliš složitá na to, aby se každý jeho prostřednictvím mohl vyjádřit.

O prolomení ledu se snaží mobilní aplikace Qik. A nejde jen o jednoduché sdílení videa. Díky tomuto prográmku, který kompletní instalaci a nastavení provede za vás (samozřejmě kromě bezpečnostních potvrzení), můžete na internetu se svým fotomobilem a připojením k internetu jednoduše video nejen sdílet, ale i streamovat a budete-li chtít, udělat tak ze svého života třeba reality show.

Jednoduchost sama

Ale postupně. Na začátku celého procesu se musíte na serverech Qiku zaregistrovat. Nesnažte se vygooglit instalační soubor aplikace bez registrace, nenajdete jej. Po zadání telefonního čísla program pošle SMS zprávu s odkazem na stažení. Qik si stáhnete, nainstalujete a vše je připraveno k provozu.

Poznámka: Pokud budete chtít Qik vyzkoušet, zkontrolujte si nejdříve, jestli je váš telefon na (neustále se rozšiřujícím) seznamu podporovaných mobilních zařízení.

Ještě než začnete se streamováním nebo sdílením, ujistěte se, že máte odpovídající kvalitu připojení k internetu. Neomezená data nebo Wi-Fi jsou v tomto případě nutností. Pokud budete chtít streamovat tak, aby se výsledné video dalo na webu sledovat, minimálně bez EDGE (při nastavení nižší kvality) se neobejdete. V českých podmínkách (pokud nepatříte mezi vyvolené v 3G síti se stabilní vyšší datovou rychlost) je Wi-Fi asi jediným univerzálně použitelným řešením.

Problémem Wi-Fi je mobilita. Ne všude je totiž signál k dispozici a často se stává, že se s telefonem a spuštěnou kamerou chcete pohnout. Není problém, jakmile se dostanete mimo příjem, aplikace zaznamenává video do paměti telefonu, a hned jak bude signál opět k dispozici, bude pokračovat v nahrávání na web. Jen uživatel koukající na webu nebude mít z živého přenosu takový zážitek.

S videem do společnosti

Qik funguje jako jakákoliv další sociální síť. Můžete si procházet videa a profily ostatních uživatelů, upravit svůj vlastní, vytvářet a zapojovat se do skupin, zvát další známé, nechat se informovat o nových položkách uživatelů apod. Můžete také vytvářet akce, z nichž budete streamované vysílání zprostředkovávat nebo se takových streamů účastnit. Díky RSS kanálu si také ze svého profilu vytvoříte vidcast (video podcast) nebo jej prostřednictvím iTunes uploadujete do svého iPodu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Podobnost s ostatními sociálními sítěmi je zjevná

Pojďme ale k tomu hlavnímu, proč Qik spatřil světlo světa, k práci s videem. V mobilní aplikaci není třeba nic moc nastavovat. Snad jen, že byste rádi upravili výchozí hodnoty kvality videa nebo chování samotné aplikace v prostředí telefonu. Stejně tak na internetu, stačí zadat adresu profilu (ve tvaru qik.com/uzivatel) a můžete začít.

Klepněte pro větší obrázek
Než začnete s natáčením, nastavte si odpovídající soukromí videa (Privacy). Ať už v telefonu nebo následně na internetu. Výchozí volba Public (Veřejné), kdy budou vaše videa k dispozici všem uživatelům serveru, totiž nemusí být pro všechny tím pravým ořechovým

Stiskem tlačítka Stream začne mobilní telefon do vašeho internetového profilu posílat data. Nelekejte se, pokud se v prvním okamžiku na displeji počítače nic neobjeví, přenos má několikasekundové zpoždění závislé na rychlosti připojení, náročnosti obrazu a nastavené kvalitě videa. V průběhu sledování můžete s „kameramanem“ komunikovat prostřednictvím chatu. K němu se dostanete přes ikonku v pravém spodním rohu videa nebo v panelu vedle.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nastavení aplikace v mobilu
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Streamujeme a rovnou chatujeme s našimi diváky

Archivace zaručena

Po ukončení streamu a vypnutí kamery fotoaparátu vám mobilní aplikace nabídne automatický upload videa na server. Zeptá se vás jen, jak video pojmenovat, nic víc. Bohužel si název vyžádá jen jednou, všechna následující videa uploaduje pod stejným označením, takže je musíte pokaždé přejmenovávat buď v aplikaci (pokud si před natáčením vzpomenete) nebo až následně na webu.

Klepněte pro větší obrázek
Další kouzla můžete s výsledným videem tvořit přímo na serveru. Pokud si s účtem služby Qik spojíte některou z dalších oblíbených sociálních služeb (Twitter, YouTube,…), můžete nechat internetovou aplikaci, aby automaticky tweetovala upozornění o zahájení streamu, uploadovala natočené sekvence na YouTube a další

Velmi podobně jako na YouTube pak videa řadíte mezi oblíbená, sdílíte s dalšími uživateli, k dispozici je i odkaz na jejich stažení ve formátech FLV nebo 3GP, stejně jako kódy pro „zabudování“ videa do internetové stránky.

Popularita stoupá, i díky Kongresu

Ať s Qikem budete pracovat jako s jednodušší alternativou YouTube nebo jako streamovacím kanálem, své využití si najde. Od extrémnějšího sledování vašeho života přes přenosy z akcí, kterých se osobně nemůžete účastnit až po… ...však vás už něco napadne.

A pokud náhodou opravdu nevíte, nechte se inspirovat třeba texaským kongresmanem Johnem Culbersonem. Tomu jednoho dne došla trpělivost ohledně praktik běžných v americkém Kongresu a rozhodl se „vnést světlo do temných koutů“ tím, že na jindy veřejně nepřístupných jednáních spustil svůj Qik. A debaty ohledně využití amatérského uživatelského videa v médiích mohly začít.

Diskuze (20) Další článek: Soutěž: nová Metallica od T-Mobilu za jediný e-mail

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Qi, Mobil, Přímý přenos, První fotomobil, Přenos, První okamžik, Výsledné video, Kongresman

Určitě si přečtěte