QR kód slaví 25 let. Víte, jak vám tečkovaný čtverec může usnadnit život?

QR kód slaví 25 let. Víte, jak vám tečkovaný čtverec může usnadnit život?

Se zkratkou QR jste se jistě už setkali. Stojí za ní anglické sousloví Quick Response (rychlá odezva) a reprezentuje čtvercový kód, který je nositelem informace a slouží pro automatizovaný sběr dat. Poprvé byl použit už v roce 1994 japonskými automobilkami. Za 25 let existence se masově rozšířil a dnes se používá zejména k platebním a identifikačním účelům na denní bázi. Zajímavosti o QR kódu sesbíral český start-up Trisbee, který jej používá k bezkontaktním platbám.

QR kódy postupně nahrazují čárové kódy (tzv. Bar Code), známé například z obalů potravin. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod – dokážou obsáhnout větší množství dat, jejich načtení je rychlejší a nevyžadují specializované zařízení, stačí mobilní telefon s fotoaparátem. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby klasických spotřebitelů – můžete jimi uhradit fakturu, účet v restauraci, nákup na samoobslužné pokladně v supermarketu nebo zaplatit za benzín na čerpací stanici.

QR kód na displeji, papíru i kůži

QR kód obsahuje 100× více informací než čárový, proto je díky němu možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři. QR kód pojme až 4 296 znaků textu nebo 7 089 číslic. Obvykle je v něm skryta internetová URL adresa, která nás dovede na požadované místo – např. na produktovou stránku výrobku, nebo si přímo z plakátu můžeme objednat lístky na koncert.

Většina smartphonů dnes obsahuje vestavěnou čtečku QR kódů. V případě plateb se QR kód načte přímo v aplikaci mobilního bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Právě v oblasti fintech, tedy spojení světa financí a technologií, je používání QR kódů čím dál oblíbenější.​ A má i další, na první pohled banální výhodu. Kód můžete načíst ze všech stran – zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani mírné pomačkání nebo natržení, protože si s ním většina čteček poradí.

Další zajímavosti o QR kódech:

  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími tak, aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání, a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • QR kódy si na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.
Diskuze (5) Další článek: Jak spárovat nový HONOR Band 5 s vaším smartphonem?

Témata článku: QR kód, QR, Výročí, Quick Response, Guinness, Česká republika, Kód, Čtverec


Určitě si přečtěte

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

Vybrali jsme 15 nejlepších chytrých hodinek a náramků. Začínají na 890 Kč

** Nositelnosti jsou specifická kategorie, vybírají se jinak než mobily. ** Co model, to charakter, unikátní mix vlastností, parametrů a funkcí. ** Začneme jednoduchým náramkem, skončíme našlapanými Apple Watch.

Filip Kůžel | 94

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

RECENZE: Samsung Galaxy A50 — střední třída s minimem kompromisů

** Samsung se letos zaměřil na střední třídu, a my jsme otestovali další výsledek jeho snažení ** Galaxy A50 vás naláká na skvělý displej, velkou baterii a trojitý fotoaparát ** Plastová konstrukce nevadí, vůbec poprvé jsme si Samsungů vyzkoušeli optickou čtečku otisků prstů.

Martin Chroust | 27

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7