QR kód slaví 25 let. Víte, jak vám tečkovaný čtverec může usnadnit život?

QR kód slaví 25 let. Víte, jak vám tečkovaný čtverec může usnadnit život?

Se zkratkou QR jste se jistě už setkali. Stojí za ní anglické sousloví Quick Response (rychlá odezva) a reprezentuje čtvercový kód, který je nositelem informace a slouží pro automatizovaný sběr dat. Poprvé byl použit už v roce 1994 japonskými automobilkami. Za 25 let existence se masově rozšířil a dnes se používá zejména k platebním a identifikačním účelům na denní bázi. Zajímavosti o QR kódu sesbíral český start-up Trisbee, který jej používá k bezkontaktním platbám.

QR kódy postupně nahrazují čárové kódy (tzv. Bar Code), známé například z obalů potravin. Oproti nim totiž mají celou řadu výhod – dokážou obsáhnout větší množství dat, jejich načtení je rychlejší a nevyžadují specializované zařízení, stačí mobilní telefon s fotoaparátem. I z toho důvodu jsou čím dál častěji využívány také pro platby klasických spotřebitelů – můžete jimi uhradit fakturu, účet v restauraci, nákup na samoobslužné pokladně v supermarketu nebo zaplatit za benzín na čerpací stanici.

QR kód na displeji, papíru i kůži

QR kód obsahuje 100× více informací než čárový, proto je díky němu možné sdílet například přihlašovací údaje, GPS souřadnice, načíst kontakty, nebo třeba přidávat a posílat pozvánky na události v kalendáři. QR kód pojme až 4 296 znaků textu nebo 7 089 číslic. Obvykle je v něm skryta internetová URL adresa, která nás dovede na požadované místo – např. na produktovou stránku výrobku, nebo si přímo z plakátu můžeme objednat lístky na koncert.

Většina smartphonů dnes obsahuje vestavěnou čtečku QR kódů. V případě plateb se QR kód načte přímo v aplikaci mobilního bankovnictví a ta vytvoří standardní příkaz k převodu. Právě v oblasti fintech, tedy spojení světa financí a technologií, je používání QR kódů čím dál oblíbenější.​ A má i další, na první pohled banální výhodu. Kód můžete načíst ze všech stran – zobrazí se tedy správně i ve chvíli, kdy ho držíte vzhůru nohama. Zároveň mu nevadí ani mírné pomačkání nebo natržení, protože si s ním většina čteček poradí.

Další zajímavosti o QR kódech:

  • Dvojrozměrný QR kód v roce 1994 vymysleli dva japonští vynálezci Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Původně chtěli pouze nahradit zastaralé čárové kódy modernějšími tak, aby se daly lépe použít v automobilovém průmyslu.
  • Japonská společnost Denso Wave Inc., která je majitelem licence, jej dala k bezplatnému užívání, a tak může QR kód používat úplně každý.
  • QR kód nemusí být pouze černobílý, ale klidně barevný, pokud jsou barvy dostatečně kontrastní. Obsahovat může také logo firmy.
  • QR kódy si na sebe lidé nechávají tetovat a objevují se i na náhrobcích. Díky nim je totiž možné o nebožtíkovi získat daleko více informací.
  • Podle Guinnessovy knihy rekordů je autorem největšího QR kódu Číňan Xu He. Vytvořil ho v roce 2015 v Cangzhou uprostřed pšeničného pole, kde kód zabíral plochu 36 100 m².
  • V Česku vytvořil největší kód Petr Diblík z Pardubicka, který seskládal 15 625 dílků z dětské stavebnice. Dílo má rozměry 125 krát 125 čtverečků, z nichž jeden má hranu dlouhou kolem čtyř milimetrů.
Diskuze (5) Další článek: Jak spárovat nový HONOR Band 5 s vaším smartphonem?

Témata článku: QR kód, QR, Výročí, Guinness, Quick Response, Česká republika, Čtverec, Kód


Určitě si přečtěte

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

RECENZE: Redmi Note 7 je skvělá volba s jedinou chybičkou

** Ani Note 7 nezlomil kletbu chybějícího NFC ** Drobná vylepšení mezi generacemi přibližují Redmi Note dokonalosti ** 48 MPx nemusí automaticky znamenat marketingový výkřik do tmy

Martin Herodek | 27

RECENZE: Redmi Note 8T – hodně muziky za málo peněz

RECENZE: Redmi Note 8T – hodně muziky za málo peněz

** Dobrá výbava s rozumnou cenovkou nasazuje laťku vysoko ** Plná konektivita nepostrádá NFC ** Kvalitní fotoaparát ztrácí jen u videa

Martin Herodek | 2

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

RECENZE: Xiaomi Mi 9 – absolutní špička s cenovkou vyšší střední třídy

** Xiaomi Mi 9 má ambice dobýt ty nejvyšší příčky za polovinu ceny ** Vůbec poprvé (v rámci značky) tak přichazí s trojitým fotoaparátem ** Snapdragon 855 mu pak zajišťuje bezprecedentní výkon

Milan Měchura | 51