Qtek 8310: kterak prcek porazil obry (velký test)

Bude stačit vyjmenovat některé parametry: smartphone s nejnovějším systémem Windows Mobile, podpora Wi-Fi a EDGE, detailní displej 240 × 320 bodů, rozměry a hmotnost srovnatelná s běžnými telefony. To je Qtek 8310 – v současné době nejlepší mobilní telefon, který se prodává za hodně dobrou cenu.
Qtek 8310: kterak prcek porazil obry (velký test)

Málo paměti

Qtek se v nastavení pochlubí i svými vnitřnostmi. Víme proto, že uvnitř tiká procesor Texas Instruments OMAP850 s frekvencí 195 MHz. Hodně dlouho jsem ale musel zkoumat, jak je rozdělena paměť. U smartphonu je totiž práce s pamětí trochu jiná než u Windows Mobile pro komunikátory. Napevno je zde rozdělena paměť určená pro programy a paměť pro data: 45 : 18 MB, dohromady 64 MB. Zvlášť pro data je paměti velmi málo, rovnou počítejte s nutností dokoupit paměťovou kartu. Přestože oficiální specifikace hovoří o 64 MB paměti RAM, reálná je tak polovina – po ukončení všech programů jí zbývá už jen 24 MB (anebo dvě třetiny z udávané hodnoty spolkne samotný operační systém).

Údaje o paměti

Windows Mobile 5.0 se od předchozí verze na pohled příliš neliší. Na hlavním displeji je i v aktuální verzi užitečná aktivní plocha s důležitými informacemi a volbami:

  • ikony naposled spuštěných programů pro rychlé opětovné spuštění nebo vyvolání
  • název operátora, hodiny a datum
  • zmeškané hovory
  • události z kalendáře, které vás čekají
  • aktuální vyzváněcí profil
  • počet e-mailů na jednotlivých účtech

Všechny prvky jsou aktivní, klepnutím na sekci událostí se například dostanete do kalendáře. Výjimkou je blok s hodinami a operátorem. Tady by bylo dobré, kdyby se vyvolalo třeba nastavení budíku, které je stále ukryté velmi hluboko v nastavení. Předchozí výčet informací na hlavním displeji navíc nemusí být konečný. Windows Mobile podporují grafická témata, a protože titulní obrazovka je popsaná souborem XML, může vypadat úplně jinak, než nabídne několik připravených vzhledů.


Několik grafických témat • na posledním obrázku je vylepšené téma – aplikace Facade

Ve spodní liště jsou vždy dvě nakreslená tlačítka s funkcemi volenými úzkými tlačítky pod displejem. Zcela nahoře je zase lišta se stavovými ikonkami.

Ve Windows Mobile 5.0 je nová hlavní nabídka. Opět jde o několikastránkový seznam, kde položky bohužel nelze uživatelsky přesouvat (jen zásahem do registrů) – řadí se částečně podle abecedy, ale jinak podle plotu. Na rozdíl od starší verze ale seznam není textový, jde o matici ikonek 3 × 3. Pro rychlou volbu mezi těmito funkcemi lze použít obdobnou matici tlačítek. Každé ikoně je navíc možné přiřadit rychlou volbu (až 99 možností) a také hlasovou jmenovku.

  
Ukázka hlavní nabídky • nahrávání hlasového příkazu • přehled zkratek

Někdy se dostanete do nabídky druhé úrovně, kde je už seznam položek textový. Před každým řádkem jsou písmena řazená podle abecedy, jejichž smysl mi ale uniká. Jako rychlá volba se nedají použít.


Nabídka druhé úrovně, zde konkrétně nastavení

Česky, ale špatně

Nemohu pochválit českou lokalizaci systému. I když je naprostá většina položek přeložena správně, občas se setkáte s překlepy a někdy i s nepřeloženým výrazem.

 
Ostuda

Už dříve v textu jsem nakousl rychlost Qteku. Není špatná, po většinu času se smartphone chová jako blesk. Najdeme ale výjimky. První z nich je stav po startu systému, který je poměrně krátký, ale aplikace jsou posléze pomalé jako šnek. To samé trvá i při prvním spuštění programů. Tragické jsou například zprávy, kdy to trvá asi šest sekund. Ale tohle všechno by se dalo překousnout, protože jakmile jsou programy v paměti, většinou v ní už zůstanou. Windows Mobile se ale i v páté verzi chová stejně jako dřív: systém se občas rozhodne zpomalit.

Všechny aplikace, které jsem na Qteku 8310 zkoušel a které byly původně určeny pro starší verzi operačního systému, fungovaly. Nemohu ale samozřejmě zaručit, že to tak bude u všech programů.

Komunikace a data

Qtek 8310 je „kvadrální“ telefon, podporuje všechna čtyři pásma GSM. Nabídne GPRS i EDGE, v obou případech třídy 10. V současné době by se dala už vytýkat absence podpory sítí třetí generace, které se u nás sice zatím rozvíjejí pomalu, ale tohle není telefon, který si asi budete kupovat jen na pár měsíců.

Pro propojení smartphonu s počítačem můžete použít USB kabel. I když je toto spojení nejrychlejší ze všech možností, které Qtek nabídne, standard USB 1.1. je už překonaný. Pro bezdrátovou komunikaci je zde infraport a také podpora Bluetooth. Práce s modrým zubem ve Windows Mobile stále není tak jednoduchá jako v běžných mobilech nebo u Symbianu. Ostatně ani zprovoznění internetového spojení přes USB kabel nebo infraport není nic pro začátečníky.

 
Nastavení připojení

Lahůdkou je podpora Wi-Fi. Sice jen ve standardu 802.11b, ale i tak jde v oblasti mobilních telefonů o premiéru (komunikátory teď nepočítám). K čemu je Wi-Fi v mobilu? K přístupu na web a k dalším internetovým funkcím. Qtek se vždy při nalezení nové sítě Wi-Fi ozve a zeptá se, jestli se chcete připojit (tuto vlastnost lze vypnout). Podporuje standardní metody zabezpečení, a kdybych si nespletl jeden parametr, mohlo se mi připojení k domácí Wi-Fi síti povést na první pokus.

I když Wi-Fi je ze své podstaty velký žrout energie, díky řízení spotřeby se mi nezdá, že by používání mělo na výdrž velký vliv. Telefon se po nastavené době nečinnosti sám odpojí, připojí se zpět až při dalším požadavku. Další interval lze nastavit pro dobu, po které se nečinný vysílač Wi-Fi automaticky vypne.

Podpora Wi-Fi v chytrém mobilním telefonu je velice užitečná. Tohle ve svém příštím mobilu rozhodně chci.

A co Skype – funguje? Zatím bohužel existuje jen verze pro počítače Pocket PC s dotykovým displejem. Tuto aplikaci sice lze drobnou úpravou dostat i do Smartphonu, uvítá vás ale žádostí o klepnutí na displej. Takže je potřeba další hack, aby se Skype vůbec spustil a do potřebného programu jsem nakonec neinvestoval.


V příští kapitole zmíníme synchronizaci a podrobně se zaměříme na telefonování s Qtekem 8310. Zůstane místo také pro práci se zprávami

Témata článku: Qtek, Recenze, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Nokia 6230i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Qtek 8310, Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson P910i, Vysílací modul, Srovnatelná konkurence, Rychlá práce, Stejný dokument, SIM Toolkit, Černá ploška, Letecký režim, Klávesová zkratka, Úzký pruh, Obr, Prcek, Test, Telefon bluetooth, Hackování


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

RECENZE: Xiaomi Mi 9 SE – odlehčená špička s ještě zajímavější cenovkou

** Kompromisy ve výbavě nejsou omezující ** Čtečka v displeji překvapí rychlostí i minimem chybných čtení ** Telefonu chybí nějaká specialita, kterou by se dokázal blýsknout

Martin Herodek | 5

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

Jak na platby mobilem a chytrými hodinkami? Vše, co potřebujete vědět

** V Česku máme mnoho možností, jak platit bezkontaktně ** Na výběr jsou různé platformy i typy zařízení ** Co je potřeba udělat, abyste mohli platit taky?

Jan Láska | 73

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

Vyzkoušeli jsme 45W nabíjení u Galaxy Note10+. Z nuly na sto dobijete za...

** Již při představení Samsungu Galaxy Note10+ nás zaujala podpora rychlého 45W kabelového dobíjení ** Nabíječka nám již dorazila do redakce, doba nabíjení je však velkým zklamáním ** Nevěřte tomu, co se píše jinde, přinášíme kompletní test na dvou různých modelech s přesnými časy

Martin Chroust, Jakub Michlovský | 28

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

RECENZE: Motorola One Vision – Android One v protáhlém provedení

** Průstřel zabírá zbytečně moc místa, výřez by byl lepší ** Na střední třídu více než štědré úložiště a podpora paměťovek navrch ** Ve všech směrech vyvážený telefon boduje cenou a Androidem One

Martin Herodek | 31