Qtek 8310: kterak prcek porazil obry (velký test)

Bude stačit vyjmenovat některé parametry: smartphone s nejnovějším systémem Windows Mobile, podpora Wi-Fi a EDGE, detailní displej 240 × 320 bodů, rozměry a hmotnost srovnatelná s běžnými telefony. To je Qtek 8310 – v současné době nejlepší mobilní telefon, který se prodává za hodně dobrou cenu.
Qtek 8310: kterak prcek porazil obry (velký test)

Data v telefonu lze prostřednictvím aplikace ActiveSync synchronizovat s počítačem – s Microsoft Outlookem, ale přenášejí se i oblíbené záložky a soubory. Spojení přes kabel je přijatelně rychlé, ve srovnání se starší verzí ActiveSync, která se systémem pracovala jinak, ale pomalejší. Protože při synchronizaci komunikuje Microsoft s Microsoftem, Qtek využívá velmi detailní možnosti velkého Outlooku, na které výrobci jiných telefonů prakticky bez výjimky zapomínají. Typicky to je třeba stav u událostí v kalendáři: nezávazně, zaneprázdněn, mimo kancelář.

 
ActiveSync ve smartphonu • jeden z detailů v kalendáři

Telefonujeme

Zvuk při telefonování je na můj vkus trochu ostrý, ale celkově kvalitní, při použití hlasitého handsfree se příjemně zakulatí. Při hovoru se na displeji kromě čísla zobrazuje i délka hovoru, můžete utlumit mikrofon, přidržet hovor a dostanete se samozřejmě k jakékoli aplikaci z nabídky. Opět ale nefunguje nahrávání hovoru, tlačítko není během telefonování aktivní.


Průběh hovoru

Protokol hovorů je společný pro všechny typy, jednotlivé telefonáty se zobrazují za sebou a odlišuje je ikonka. Můžete ale zapnout filtr třeba jen na zmeškané hovory. Položky se nekumulují, více zmeškaných hovorů od stejného čísla se v přehledu objeví několikrát.

  
Protokol hovorů • detail • možnost filtrování seznamu

Vyzvánějící telefon na displeji ukáže jméno volajícího a jeho firmu, samotné telefonní číslo plus zkratku typu (např. mobilní) a malý obrázek. To vše samozřejmě jen v případě, je-li kontakt uložen v adresáři. Při odchozím hovoru je to v podstatě stejné, grafické prostředí se ale trochu liší. Zajímavé je zpoždění Qteku při ukončení hovoru – když to druhá strana vzdá, smartphone se ještě několik sekund chová, jako by se nic nedělo. Reakce na příchozí hovor jsou ale okamžité.


Příchozí hovor s obrázkem

Nejlepší adresář v mobilu

Adresář smartphonů Windows Mobile je skvělý. Začíná to u vyhledávání, kde používají systém podobný slovníku T9. Ze základního displeje stačí začít psát jméno, přičemž každé tlačítko tisknout jen jednou, nikoli opakovaně. A telefon okamžitě filtruje adresář: hledá podle jména i příjmení, kromě seznamu se dívá i do přehledu hovorů. Je to bleskurychlé a Windows Mobile nemá v pohodlí práce s adresářem konkurenci.

 
Vyhledávání v adresáři (najednou se zadává číslo i hledá) • adresář seřazený podle firem

Kapacita seznamu je samozřejmě sdílená, neomezená počtem jmen. Každý kontakt lze naplnit až pětapadesáti položkami. Jsou tady i takové detaily jako rodné číslo nebo kontakt na asistenta. Ke každému jménu je možné přiřadit individuální vyzváněcí melodii a obrázek, který se při hovoru ukáže na displeji (bohužel jen jako malá ikona, ne přes celou plochu). Kontakt můžete poslat přes infraport nebo Bluetooth, není to ale možné prostřednictvím SMS. Qtek podporuje i hlasové vytáčení.


Detail jména • editace • adresář je skutečně detailní

Nastavení vyzvánění telefonu se dělí mezi konfiguraci profilů a zvuků. V prvním případě se volí typ vyzvánění (např. vibrace a melodie najednou) a hlasitosti, v druhém případě konkrétní vyzváněcí melodie. Ty mohou být v různých formátech, podporovány jsou i MP3 (tip: uložte je do složky \Application Data\Sounds nebo na paměťovou kartu do složky My Documents). Individuální zvuky se dají nastavit i upomínkám, e-mailům, textovým zprávám, rychlým zprávám, oznámením SIM Toolkitu atd. Vyzváněcí profily nepodporují filtrování hovorů.


Nastavení zvuků a profilů

Zprávy: T9 to pokazil

Pokud aplikace, která zastřešuje všechny typy zpráv, není v operační paměti, na její spuštění je třeba několik sekund počkat. V graficky nijak atraktivním designu jsou pod sebou jednotlivé účty: SMS, MMS, Zprávy Outlook a potom e-mailové účty pro připojení prostřednictvím POP3/IMAP4.

 
Strohá hlavní nabídka zpráv

Editor textových zpráv je velice jednoduchý. Nahoru zadáte čísla příjemců, nebo je vyberete z adresáře, a potom už píšete. Editor od začátku odpočítává zadané znaky a oznamuje, do kolika částí se SMS rozdělí. Doručenky lze nastavit buď centrálně, nebo také pro každou zprávu zvlášť. K dispozici je devět šablon pro časté odpovědi.

 
Přehled příchozích SMS • píšeme textovku (slovník T9 nabízí varianty slov)

Qtek 8310 pro rychlé psaní používá slovník T9. Pokud ale nemáte ve zprávách rádi háčky a čárky, protože délku SMS zkracují na sedmdesát znaků, asi slovník nebudete používat. V nastavení je sice možnost vyhnout se při použití slovníku znakům Unicode, smartphone je ale nenahradí stejnými znaky bez diakritiky, ale otazníky. Výsledek je často nečitelný. Slovník T9 ale můžeme ocenit za to, že často používaná slova tlačí na začátek seznamu a za učení nových slov při psaní.

U aplikace pro práci s multimediálními zprávami je vidět, že jejím autorem není přímo Microsoft. Používá jinou grafiku, jiný styl nabídek například pro výběr obrázků a videa. Funkčnost editoru MMS je stejná jako u běžných telefonů, tady není co rozebírat.

Editor MMS


Mezi zprávy patří také práce s e-maily, na ni se ale dostane až v příští kapitole. Budeme se věnovat i prohlížení webu s Qtekem a funkcím pro organizaci času

Témata článku: Qtek, Recenze, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Nokia 6230i, Nokia N70, Nokia N70 Music Edition, Qtek 8310, Sony Ericsson K750i, Sony Ericsson P910i, Telefon bluetooth, Úzký pruh, Rychlá práce, Obr, Stejný dokument, Srovnatelná konkurence, Prcek, Černá ploška, Vestavěný program, Letecký režim, Stavový lišt, Velký test, Test, SIM Toolkit


Určitě si přečtěte