Qtek S200: konečně pravý nástupce MDA Compact

Qtek S200 má v rodném listě napsáno jméno HTC Prophet, ve světě jej pak naleznete pod spoustou dalších názvů. Skutečný nástupce Compactu si zachovává původní příjemné rozměry, nechybí nejnovější operační systém ani vytoužené Wi-Fi.
Qtek S200: konečně pravý nástupce MDA Compact

S komunikátory od HTC to není tak jednoduché, jako s mobilními telefony známých výrobců. HTC stojí za vývojem i výrobou komunikátorů, nám známých jako MDA I až III, Compact, Vario, Pro, či varianty Dataphone od Eurotelu. Operátoři nebo jen další společnosti si původní název změní, případně mírně přizpůsobí hardwarovou a/nebo softwarovou konfiguraci, a shodné zařízení prodávají pod svým jménem. HTC Prophet tak můžete najít pod označením Qtek S200, i-mate JAMin, Dopod 818, Orange M600 či O2 XDA Neo. Všimněte si, že ve výčtu chybí název T-Mobile „něco“. Ani německý T-Mobile, který tyto komunikátory uvádí s časovým předstihem před českým T-Mobile, doposud Prophet nezařadil do své nabídky. Na našem trhu ale můžete tento komunikátor již najít v internetových prodejnách právě pod názvem Qtek S200.

Ten, co zůstal nepochopen

Původní MDA Compact zaujal na podzim roku 2004 slušnou technologickou výbavou a zejména skvělými rozměry. Mé srdce si získal velmi záhy, konečně jsem mohl nahradit kapesní počítač, jenž mne nemohl díky svým rozměrům doprovázet všude tam, kde bych jej potřeboval. Compact se stal velmi oblíbeným zařízením, na nástupce jsme ale museli zhruba rok počkat. MDA Compact II uvedený před nedávnem právě českým T-Mobile ale pro mne zůstal nepochopen. Inovace v podobě EDGE, nového operačního systému a naopak jistý downgrade procesoru si nezaslouží označení navozující dojem další generace. MDA Vario ponechme vzhledem k jeho koncepci na samostatné koleji.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Oficiální fotografie Qtek S200, u nás nabízen se stříbrnými tlačítky

Podívejme se nyní na odchylky v designu. S200 nabízený českými internetovými obchody je vyveden v tmavé barvě, kterou doplňují stříbrné ovladače. Ostatní výrobci si ale barevné sladění přizpůsobují svým požadavkům, například firemním barvám, a osobně se mi nejvíce zamlouvá celočerné provedení i-mate JAMin. Hodnocení designu ovládacích prvků pod displejem nechám na každém z vás. Mne bohužel nijak neoslovil, za to mne zaujala dvě nevýrazná spojitá tlačítka mezi pětisměrným ovladačem a tlačítky se sluchátky. Piktogramy s vlaječkou a OK dávají naději, že HTC dotáhlo ovládání (v rámci jeho možností, aneb co nezvládl Microsoft) k dokonalosti. MDA Vario bylo velmi dobře ovladatelné z klávesnice teprve poté, co se horní dvě tlačítka nad displejem přeprogramovala právě pro funkce nabídky start a OK. S těmito tlačítky hned vedle ovladače bude život s Windows Mobile 5 zase o kousek příjemnější.

Známý procesor

Teprve HTC Prophet, neboli Qtek S200 bych s klidným svědomím označil za nástupce Compactu. Rozměry i hmotnost zůstávají takřka nezměněny. Výrobce použil opět procesor známý z Varia či Compactu II, a sice Texas Instruments OMAP850 na frekvenci 195 MHz. Výhodou tohoto procesoru je vysoká míra integrace, jak si můžete všimnout na obrázku, jediný čip se stará o veškerá vstupně-výstupní rozhraní, datovou i hlasovou komunikaci a podobně. Tato integrace se promítá do výsledných nákladů (které ovšem zákazník příliš nepociťuje).

Klepněte pro větší obrázek
Struktura procesoru TI OMAP 850

Hlavní inovaci představuje bezdrátová síťová karta Wi-Fi, a sice ve standardu 802,11b. Oficiální specifikace hovoří o standardu 802,11b/g, v případě Qteku S200 se ale musíte obejít bez „géčka“. Příklad mírné hardwarové odlišnosti u jednotlivých operátorů či společností. Nicméně přiznejme si na rovinu, že význam „g“ je právě v takovémto zařízení přinejmenším diskutabilní. Wi-Fi karta bude sloužit pro surfování na internetu, stahování e-mailů či komunikaci na instant messengeru, na což bohatě dostačuje béčková verze.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Qtek S200 ze všech pohledů

V technické specifikaci dále zaujme podpora čtyř frekvenčních pásem – 850/900/1800/1900 MHz, samozřejmostí je již podpora EDGE třídy 10. Také technologie Bluetooth se dočkala inovace v podobě podpory verze 2.0. Zachován pak zůstal oblíbený miniUSB konektor a také standardní SDIO slot pro rozšíření paměťové kapacity. Překvapení se nekoná ani na poli kapacit pamětí. Konfigurace 128/64 RAM/ROM patří mezi zcela běžný standard. Že nemá VGA displej? Odpusťme mu to, VGA displej takové úhlopříčky se snad v současné době ani nevyrábí.

Zajímavostí je dvoumegapixelový fotoaparát s funkcí makro. Ta ovšem není vyvolávána nějakou elektronickou funkcí z menu, nýbrž mechanickým otočením čočky objektivu. Po zkušenostech s Motorolou V3x, která pro makro využívá stejného principu, mohu tento způsob označit za velmi přínosný. 

Cenové souboje

V současné době lze Qtek S200 zakoupit za cenu lehce přesahující hranici 15 tisíc korun. Tato cena nevyznívá pro Qtek moc dobře, v podstatě shodně vybavené Vario, navíc s klávesnicí, stojí u T-Mobile nedotovaných 13 tisíc korun, v nezávislé prodeji pak přes šestnáct tisíc. T-Mobile již v minulosti dokázal cenu komunikátorů, ať už to byl MDA Compact, Vario či Compact II, stlačit o solidní tisícovky dolů. Proto bych doporučil před koupí počkat, zda T-Mobile zařadí do své nabídky i HTC Prophet.

Qtek S200 ve zkratce

  • rozměry, hmotnost: 109 × 59 × 18 mm, 150 g
  • operační systém: Windows Mobile 5
  • procesor: Texas Instruments OMAP850 195 MHz
  • paměť ROM/RAM: 128/64 MB
  • rozšíření kapacity: slot SD/MMC (SDIO)
  • GSM pásma: 850/900/1800/1900 MHz
  • datové přenosy: GPRS class 10, EDGE class 10
  • komunikace: miniUSB, IrDA, Bluetooth ver.2, Wi-Fi 802,11b
Diskuze (12) Další článek: Anketa: který mobil vás v březnu nejvíce zaujal?

Témata článku: Qtek, Windows, Smartphony, Software pro mobily, T-Mobile MDA Compact, T-Mobile MDA Vario, Celočerné provedení, Známý procesor, Nástupce, Nástup, Vysoká míra


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39