Qualcomm ovládl trh čipsetů. 5G konektivitu přidá i do nižší řady Snapdragon 400

Qualcomm ovládl trh čipsetů. 5G konektivitu přidá i do nižší řady Snapdragon 400

Qualcomm je největším dodavatelem mobilních čipsetů na technologii ARM a svoji pozici bude v souvislosti s rozvíjejícími se 5G sítěmi ještě posilovat. Očekává to agentura Counterpoint Research. Podle její analýzy tomu napomůže zejména rozšíření 5G konektivity i do nižší řady čipsetů Snapdragon 400.

Klepněte pro větší obrázek
Jeden z pěti prodaných telefonů v kategorii 100 až 250 dolarů běžel loni na některém z čipsetů řady Snapdragon 400 (Zdroj: Counterpoint Research)

Až jedna pětina chytrých telefonů v cenovém segmentu od 100 do 250 dolarů běžela v loňském roce na některém ze Snapdragonů čtyřstovkové řady. V této cenové kategorii se přitom prodá až 600 milionů smartphonů za rok. Qualcomm měl přitom v tomto segmentu loni více než 40% podíl.

Klepněte pro větší obrázek
Podíly dodavatelů čipsetů ve smartphonech v cenové hladině od 100 do 150 dolarů ve 2. čtvrtletí 2019 (Zdroj: Counterpoint Research)

Ostatní výrobci přitom ve vývoji 5G čipsetů na Qualcomm ztrácejí a většinou nabízejí pouze řešení pro nejvyšší segment (např. Huawei Kirin 990 5G) nebo pouze samostatný modem (např. Samsung Exynos 5100). Dá se tak očekávat dominance amerického výrobce a po představení prvního 5G čipsetu v řadě Snapdragon 400 také definitivní proniknutí nového typu konektivity do masově prodávaných cenově dostupnějších zařízení.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Váš názor Další článek: Testujeme Samsung Galaxy A20s. Letošní novinka má označení z loňského roku

Témata článku: Sítě 5G, Snapdragon, Qualcomm, Mobilní čipsety, Konektivita, Counterpoint, Modem, Analýza, ARM, Counterpoint Research, Huawei Kirin, Segment, Čipset, Dolar, Samsung Exynos


Určitě si přečtěte

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

RECENZE: Xiaomi Mi 10T Pro – 144 Hz potěší hráče, 108 Mpx zase fotografy

**144Hz displej je skvělý, ale klidně může používat jen 90 Hz **5G začíná být zajímavé i u nás a telefon tyto sítě umí **MIUI je dvousečná zbraň a nemusí vyhovovat každému

Jakub Michlovský | 40

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu pod stromeček

Vybíráme 13 smartphonů s nejlepším poměrem ceny a výkonu pod stromeček

** Hledáme smartphone, který nestojí jmění, ale přitom je kvalitní ** Podle hlediska ceny a výkonu jsme vybrali 13 nejvýhodnějších modelů ** Připravte si šest až čtrnáct tisíc korun

Jan Láska | 95