Qualcomm uplácel v Applu a teď zaplatí astronomickou pokutu

Evropská komise udělila Qualcommu pokutu 997 milionů eur (skoro 25 miliard korun, tj. 4,9 % loňského obratu). Podle komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové firma platila Applu miliardy dolarů, aby nenakupoval u konkurence. Podle evropských pravidel o hospodářské soutěži je to nepřípustné.

„Platby nebyly jen snížením ceny – byly podmíněné tím, že Apple bude ve všech svých iPhonech a iPadech používat pouze čipové sady LTE konektivitu od Qualcomm,“ vysvětlila komisařka. Výsledkem podle ní bylo, že konkurenční společnosti nemohly přes pět let efektivně soutěžit s pozicí Qualcommu bez ohledu na kvalitu vlastních produktů.

Dohodu s Applem uzavřel Qualcomm v roce 2011, o dva roky později byla prodloužena do roku 2016 a v jejím důsledku by Apple při změně dodavatele nejen přišel o slevu, ale také by musel část získaných peněz vrátit. O spolupráci s Applem měl zájem Intel, ale první zakázky proběhly až v roce 2016, tedy až ve chvíli, kdy dohoda s Qualcommem končila. Podle Vestagerová to bylo rozhodující pro uzavření trhu pro konkurenční výrobce.

 

„Výše pokuty odráží vážnost i dobu porušování pravidel. A má také za cíl do budoucna odradit účastníky trhu od podobných praktik.“ 

 

Komisařka Vestagerová dnes před novináři zdůraznila, že ačkoliv je udělená pokuta vysoká, je její výše v souladu s pokutami, které komise udělila ve srovnatelných případech v technologickém odvětví. Například právě Intelu udělila komise už v roce 2009 pokutu přes miliardu eur v zásadě za analogický prohřešek. Také Intel tehdy nabízel výrobcům počítačů slevy na své čipy v případě, že budou používat výhradně jeho výrobky.

Evropská komise spolupracuje také s jinými zeměmi. Vztahy mezi Applem a Qualcommem vyšetřují také orgány v USA. Podle komise ukazují interní dokumenty Apple na to, že firma využívání produktů Intel vážně zvažovala a podmínky dohody s Qualcomm nakonec hrály v rozhodování roli.

Diskuze (24) Další článek: Školáci a studenti zbystřete. Tato aplikace ztlumí mobil během hodiny

Témata článku: Apple, Qualcomm, Kauzy, Intel, USA, Evropská komise, Pokuta, Hospodářská soutěž, Dolar, APP, Konkurenční výrobce, Čipový sad, Sleva, Euro, Konkurenční společnost, Interní dokument, Orgán

Určitě si přečtěte