Quickoffice Premier pro Symbian: Word a Excel na cestách

Pokud trávíte hodně času na cestách a potřebujete mít po ruce nástroj, který vám umožní prohlížet a případně editovat dokumenty ze sady MS Office, nemusíte s sebou „tahat“ velký notebook. Sada aplikací Quickoffice Premier pro platformy S60, UIQ a Palm OS vám může usnadnit život.
Quickoffice Premier pro Symbian: Word a Excel na cestách
Se sadou Quickoffice jsem měl poprvé tu čest v telefonu Nokia 6681, kde najdete nainstalované programy Quickword, Quicksheet a Quickpoint. Všechny umožňují prohlížet dokumenty vytvořené v sadě Office, a to od verze 97 (verze 95 není podporována). Můžete přímo otvírat dokumenty DOC, XLS a PPT a docela pohodlně jimi listovat. Je tak možné stáhnout e-mail s příslušnou přílohou a přímo se na něj podívat. To se sice hodí, ale co když chcete dokument ihned upravit a poslat autorovi zpět? Musíte všechny připomínky zapsat do e-mailu a nechat na autorovi, aby je zapracoval. Stejně tak nemůžete vytvořit dokument nový, např. zápis z jednání atd.

Na bluetoothové klávesnici je to lepší

To vše řeší plná verze Quickoffice Premier, díky níž je možné nejen existující dokumenty upravovat, ale i vytvářet nové. Zatímco na Palm OS či UIQ se díky velkému displeji jedná o poměrně smysluplný nástroj, na mobilech série S60 už je to horší. Displej má rozlišení 176 × 208 bodů, což není mnoho, zejména pokud otevřete „širokou“ tabulku v Excelu nebo příliš dlouhý a strukturovaný wordový dokument – ale to je myslím docela jasné.

Texty případně vzorce můžete editovat pomocí klávesnice telefonu, přičemž je podporován slovník T9. Psaní je tak docela svižné a jednoduchá editace není problémem ani bez externí klávesnice. Sám jsem pomocí T9 napsal první dva odstavce tohoto článku. Pokud chcete označit kousek textu, stačí použít tužtičku a kurzorové šipky; kopírování textu pak provedete pomocí menu.

Je ale jasné, že při práci je daleko lepší využít externí klávesnici. V mém případě to byla bluetoothová klávesnice Nokia SU-82 (recenze), která je přímo určeno pro mobilní telefony S60. Ovladač pro ni se už v 6681 skrývá, takže není nutné nic instalovat. Pro starší mobily najdete ovladač na webu výrobce. Psaní pomocí externí klávesnice je o mnoho komfortnější a rychlejší, zvlášť, když si doinstalujete update ovladače od Agory Plus. S ním se píšou české znaky podobně jako na běžné klávesnici (více ve starším článku). Při psaní můžete označovat text či buňky pomocí Shiftu, rychlý pohyb textem pomocí Ctrl ale podporován není, což je poněkud škoda. Můžete kopírovat a přesunovat pomocí standardních zkratek Ctrl+C, Ctrl+V apod.

Minieditor

Pojďme se podrobněji podívat na Quickword, aplikaci, kterou ze zmíněné trojice využívám nejčastěji. V režimu prohlížení lze pouze rolovat stránkou pomocí kurzoru – šipky nahoru a dolů posunou text o stránky, pohyb vlevo a vpravo pak o řádek. Můžete si také zapnout autoscroll (pomalý posun texty), lze se také přesunout do určité části dokumentu (procenta) a případně vyhledávat.

 

Quickword

Pokud se přepnete do editačního modu, dokument se zkonvertuje do nativního formátu a program si vyžádá jeho pojmenování – o originál tak nepřijdete. Quickword neumí editovat přímo DOC od Microsoftu, nicméně zkonvertovaný dokument (rovněž s příponou DOC) ve Wordu otevřete; jedná se pravděpodobně o nějakou formu XML. S konverzí přijdete o některá formátování či obrázky – omezení daná mobilním prostředím jsou patrná.

V editačním modu můžete běžně psát, měnit řez písma (viz obrázek), měnit font a jeho velikost (třeba pro titulek), nastavit barvu či zarovnání. Není problém napsat ani jednoduchý seznam pomocí odrážek; jednotlivé položky seznamu mají ale zbytečně velké řádkování. Pokud máte externí klávesnici, můžete tak napsat i rozsáhlý text a bez problému pracovat i mimo kancelář, v terénu. Jakmile dokument upravíte, či dokonce vytvoříte, můžete jej poslat e-mailem a máte jistotu, že jej druhá strana v MS Wordu otevře.

Tabulky, vzorečky

Quicksheet funguje podobně, až na to, že ve verzi Premier nemá prohlížecí režim – rovnou můžete editovat. Opět platí do samé jako pro Quickword: když uděláte jakoukoli změnu, dokument se okamžitě uloží pod jiným názvem. Můžete zoomovat, pokud se vám text v buňkách zdá příliš malý, lze zapnout režim celé obrazovky, aby se na displej vešla větší část tabulky. Editace je bezproblémová, vzorce píšete standardně s rovnítkem na začátku. Testoval jsem základní matematické operace a vše Quicksheet zvládá. Funkce můžete vkládat z menu, nemusíte tedy znát jejich syntaxi – a je jich pěkná řádka. Každá buňka může mít jinou barvu, jiný font, zkrátka nic mi nechybělo. Jako celek je Quicksheet velmi dobře použitelný a pokud máte externí klávesnici, budete si blahem „chrochtat“.


  
Quicksheet

Poslední aplikaci Quickpoint jsem příliš nezkoušel, zatím jsem totiž nepřišel na to, k čemu by mi byla na mobilu užitečná. Prezentace z PowerPointu nevypadá na mobilu právě nejlépe, některé stránky mají rozhašené texty, jiné se nezobrazí ve správné velikostí atd. Program neumí vytvořit novou prezentaci, ale jen upravovat existující. Možnosti editace textu jsou podobné jako v Quickwordu.

Fajn prográmky

Celkově považuji Quickoffice za velmi užitečný balíček, který nemá v žádném případě za úkol nahradit stolní PC, ale může usnadnit často cestujícím lidem práci. Sám používám Quickoffice spíše k prohlížení, k editaci jen výjimečně. Zpravidla jen označím sporné části textového dokumentu, které má jeho autor přepracovat, a komentáře buď vyřídím telefonicky, nebo napíšu do e-mailu; stejně tak si prohlížím i XLS soubory.

Jen v jednom případě se mi Quicksheet hodí i k editaci – mám v něm vytvořenou aplikaci pro sledování spotřeby automobilu. Programy pro S60, které to umí jako součást knihy jízd, jsou zbytečně komplikované a z Quicksheetu lze snadno data přenést do počítače, kde je mohu dále zpracovat.

Web: www.quickoffice.com
Cena: 49,95 USD pro S60

Diskuze (13) Další článek: Siemens CF110: levné vysouvání (test)

Témata článku: Smartphony, Software pro mobily, Symbian, Nokia 6681, Quickoffice, Excel, Word

Určitě si přečtěte