Radek Hulán: Touch HD má, co iPhone nenabídne

Měla to být Xperia, ale nakonec koupil HTC Touch HD. Radek Hulán srovnává nejlepší telefon současnosti s hračkou od Apple.

Klepněte pro větší obrázek

Autor článku, Radek Hulán, píše odborný blog na adrese MyEgo.cz a zajišťuje realizaci webových prezentací ve společnosti F-ART AGENCY s.r.o.

Kurzívou jsou zvýrazněné pasáže, v nichž vám bude promlouvat anti-Steve Jobs.


Podle katalogu mobilů je HTC Touch HD současný nejlepší prodávaný mobilní telefon vůbec. Není divu, HTC je firma, která se už řadu let soustředí téměř výhradně na high-endové telefony s maximální výbavou, většinou postavené na Windows Mobile platformě.

Před měsícem jsem se rozhodoval jaký telefon zvolit jako upgrade morálně zastaralého HTC Kaiser. Souboj mezi HTC Touch HD, HTC Touch Pro a Sony Ericsson Xperia X1 byl velice vyrovnaný, šlo o jednotlivé body, zcela propadl a od počátku byl diskvalifikován jen funkčně zaostalejší iPhone s 26 zápornými body.

Rozdíl jednotek bodů mezi telefony samozřejmě mnoho neznamená. Když jsem si s XPERIA X1 konečně delší dobu „hrál“ na Adobe Max konferenci v Miláně na stánku SonyEricssonu, bylo rozhodnuto – obrovský 3.8“ displej na Touch HD je pro mé potřeby důležitější než integrovaná poměrně malá hardwarová klávesnice a 3.0“ displej na XPERIA X1. Pohodlná externí klávesnice se dá k Touch HD totiž snadno připojit přes Bluetooth.

Velkou recenzi a podrobný popis Touch HD psal už Jiří Hrma pro SmartMania.cz, tento článek se soustředí na praktické dojmy z používání a zaměří se na nové uživatele Windows Mobile 6.1. Pokud uvažujete o HTC Touch HD a zatím nemáte žádný telefon s Windows Mobile, popřípadě pokud máte WM telefon jiného výrobce než HTC (třeba E-TEN), je tento článek určen právě pro vás.

Testované zařízení bylo s anglickou WWE ROM verze 1.14.403.3, koupené v oficiální české distribuci od Sunnysoftu.

HTC Touch HD - proč a jak vzniknul

Touch HD je zjevná reakce HTC na popularitu iPhone, to je zřejmé na první pohled, a není nutné si to zastírat.

Standardní Windows Mobile zařízení od HTC měla do této doby typicky QVGA (320x240) či VGA (640x480) 2.8" displej a 64MB - 128MB RAM, ovládala se nejlépe stylusem či integrovanou QWERTY klávesnicí. Byla to výborná zařízení pro práci, ale nebyla moc zábavná. iPhone, přestože nenabízel zdaleka tolik funkcí, se zaměřil "zábavností" na mnohem širší segment trhu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HTC Touch HD - krasavec s obrovským množstvím funkcí

HTC s Touch HD se tedy podívalo na iPhone, a vyvinulo Windows Mobile 6.1 zařízení, které tento "etalon" po všech stránkách převyšuje. HTC Touch HD je prostě mnohem lepší. Začíná to u luxusního 3,8" displeje o rozlišení 800 x 480px, zatímco iPhone má jen 3,5" v poměrně nízkém rozlišení 480 x 320px (tedy 2.5x méně obrazových bodů než Touch HD).

Podívejme se na obrazové body na příkladu z Opera Mobile prohlížeče, kde jsou jednotlivé telefony a jejich rozlišení ukázány:

Klepněte pro větší obrázek
Tento screenshot je zde úmyslně v plné velikosti, abyste přímo na svém počítačovem monitoru viděli, jaké obrovské rozlišení dnes můžete nosit v kapse

Myslím, že je na první pohled jasné, na kterém telefonu je skutečně použitelný a plnohodnotný internet. Touch HD se už blíží rozlišením displeje mininotebookům a netbookům, přitom si zachovává váhu pod 150 gramů a dlouhou výdrž na baterie.

Mechanicky je Touch HD kvalitně vyroben a nic v něm nevrže či se nehýbe, přestože je zadní kryt oddělitelný (a je zde tedy i uživatelsky vyměnitelná baterie; pokud jste delší dobu bez nabíječky, třeba na konferenci, tak pochopíte jak je tento prostý fakt výměny baterie za jinou, nabitou, důležitý).

Srovnání konstrukce Touch HD a iPhone vypadá vyloženě zábavně – po vybití baterie v iPhone prostě končíte (sám ji nemáte šanci vyměnit) a displej iPhone o polovičním VGA rozlišení nestačí na slušné zobrazení žádného moderního webu. Buďte si rovněž jistí, že s iPhone dříve či později budete muset do servisu, běžná baterie po roce provozu má totiž sotva 60% původní kapacity, nevydrží tedy ani jeden den a je potřeba ji vyměnit.

Témata článku: HTC, Recenze, Smartphony, Steve Jobs, Apple iPhone 4GB, Apple iPhone 7, Apple iPhone SE, Apple iPhone SE 64GB, HTC Touch, HTC Touch 3G, HTC Touch HD, HTC Touch Pro, HTC Tytn, Sony Ericsson Xperia X1, Kompletní obsah, Prostý fakt, Dlouhodobý uživatel, Nen, Celé slovo, Silná stránka, Dětská hračka, Hudební sbírka, Hula, Dobrá volba, Geniální funkce


Určitě si přečtěte

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

Máme eSIM v hodinkách. Podívejte se, jak probíhala instalace

** Konec teorie, často skloňovaná eSIM se v ČR konečně dostává do praxe ** eSIM jsme si poprvé vyzkoušeli u LTE verze hodinek Samsung Galaxy Watch (46mm) ** Jak eSIM vypadá, a jak probíhá její samotná „instalace“?

Martin Chroust | 45

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

RECENZE: Asus Zenfone Max Pro — obří baterie je pouze začátek

** Asus vzal útokem nižší střední třídu, když představil Zenfone Max Pro ** Hlavní devízou je 5 000mAh baterie zajišťující dlouhou výdrž ** Výrobce si však vedl velmi dobře i při výběru dalších komponent

Milan Měchura | 52

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

RECENZE: Samsung Galaxy A7 (2018) — Tři oči vidí víc

** Samsung se poprvé pouští do světa trojitých fotoaparátů, u následného modelu však přidá ještě jednu čočku ** Jeho prvotina spadá do střední třídy, takže budete muset udělat několik kompromisů ** Tři čočky pomůžou s focením budov a s věrohodnějším rozmazáním portrétových snímků

Martin Chroust | 43

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

RECENZE: Xiaomi Mi 8 Lite — zaděláno na vánoční bestseller

** Xiaomi Mi 8 Lite má velmi dobrý poměr ceny a výkonu ** Zadní strana s gradientem není všechno a dnes ji skoro každý ** Vlastnosti často dražších modelů vyvažují zbytečné kroky vedle

Jakub Vrbacký | 23

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

MEGATEST: Srovnání 18 přenosných reproduktorů

** Bezdrátové reproduktorů jsou mraky. Jak se nespálit? ** Některé se hodí spíše na doma, jiným si líbí i venku ** Časopis Computer otestoval 18 modelů s cenami do 4 a 6 tisíc

Jakub Michlovský | 15

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 6 Pro — Proč měnit, co skvěle funguje?

** Osvědčený recept z dílny Xiaomi, který pořád funguje ** NFC a USB-C se řadě Redmi bohužel stále vyhýbá ** Ve srovnání s předchůdcem pouze kosmetický facelift

Martin Herodek | 24