Rádio na drátě: bondovka k mobilům Alcatel

Mobilní telefon už máte. Což takhle si k němu přikoupit nějaký doplněk, který nikdo nemá? Třeba bondovku s rádiem...
Rádio na drátě: bondovka k mobilům Alcatel
Mobilní telefon Alcatel už máte. Což takhle si k němu přikoupit nějaký doplněk, který bude praktický a zároveň s ním budete in, neboť něco takového zase každý nemá? Řeč je o osobním hands-free se zabudovaným přijímačem rádia.

Nemluvím, jen poslouchám

Představte si docela obyčejnou bondovku s jedním špuntem do ucha a o kousek níž vestavěným mikrofonem, kterou ve dvou třetinách dělí nevelká plastová krabička s dvěma tlačítky jedním kolečkem. Tak přesně tak vypadá osobní hand-free pro telefony Alcatel, které jsem testoval celý týden. Nejvíce jsem zkoušel, na které stanici právě hrají mé oblíbené písničky. Stiskem tlačítka s nápisem SCAN se okamžitě naladí další nejbližší hrající stanice, druhé tlačítko označené R slouží k restartování ladění na počátek možného frekvenčního rozsahu FM a kolečkem se samozřejmě ovládá hlasitost. Nic víc, nic míň, alespoň co se rádiových funkcí týče.

Buď a nebo

V druhé řadě (tedy v mém případě, u některých možná už v první řadě) lze bondovku použít … kupodivu jako každou jinou bondovku, totiž k hovoru s volnýma rukama. Chtělo by se napsat obyčejná, ale v porovnání s vlastním obyčejným (rozuměj neznačkovým) osobním hands-free je ta testovaná rozhodně o třídu výše - při hovoru je slyšet váš hlas a ne nepříjemné praskání.

Člověk, který již s nějaké hands-free měl, by patrně jako já očekával, že vestavěné ovládací prvky rádia budou použitelné i pro telefonní hovor, tedy zejména, že stiskem tlačítka půjde přijmout, odmítnout či položit hovor a že ovládání hlasitosti bude fungovat i během hovoru. Bohužel, není tomu tak. Při příchozím nebo odchozím hovoru se rádio prostě vypne a po skončení hovoru zase zapne.

Tra la škrrr la la

Funkce rádia je dokonce natolik oddělená, že jej lze poslouchat i s vypnutým telefonem - jen nesmí být vybitá baterie. Tohoto stavu se mi pouhým posloucháním oblíbené stanice nepodařilo dosáhnout. Jinými slovy, spotřeba rádia je málo náročná a v běžnému provozu telefonu ji skoro ani nezaznamenáte.

Už jsem předeslal, že ladění rozhlasových stanic je příjemně rychlé. Samotný poslech už je ovšem poněkud horší. V klidovém stavu je vše v pořádku, ovšem už při chůzi nebo jízdě v dopravním prostředku dochází k občasnému rušení příjmu, o prudších pohybech raději nemluvě. Nejsem si jist, zda je na vině tuner nebo nějaký špatný kontakt. Další nepříjemnou skutečností je absence druhého sluchátka - příjem hudby pouze jediným uchem brzy omrzí.

Rádio jen tak mimochodem

Dostáváme se k tomu nejdůležitějšímu - ceně hands-free. Alcatel předpokládá, že u koncových prodejců by cena neměla převýšit 1500 korun (včetně DPH). Zda-li je tato cena přijatelná, můžeme vést spory, ale jedno jisté. Stejně, jako sebou pořád nenosíme kalkulačku, nemusíme mít u sebe rádio. Nicméně mobil u sebe máme (skoro) pořád a s ním i (u většiny) jednoduchou kalkulačku. To vybízí k tomu, abychom sebou nosili pořád taktéž bondovku - a že se k tomu navíc přibalí i rádio je jedině plus k dobru. Minimálně pro poslech zpráv, když na někoho čekáte před kinem.

Diskuze (6) Další článek: Oskar: číslo na přání zdarma!

Témata článku: Alcatel, Příslušenství, Rádio, Mobil, Drát, Vybitá baterie, Bondovka

Určitě si přečtěte