RadioMobil: setkání s novináři

Bude RadioMobil snižovat ceny? Kdy spustí GPRS? Chce více vydělat vláda nebo mobilní operátor? Chcete vůbec UMTS?
RadioMobil: setkání s novináři
Bude RadioMobil snižovat ceny? Kdy spustí GPRS? Chce více vydělat vláda nebo mobilní operátor? Chcete vůbec UMTS?

Chceme vůbec UMTS?

Středa 23. 5, 10.00, restaurace v centru Prahy: Generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler představuje nového tiskového mluvčího a manažera firemní komunikace Jiřího Hájka. Má již mnoho zkušeností z minulosti, kdy pracoval na podobném postu v Českém Telecomu. Podle Rolanda Mahlera RadioMobil preferuje otevřenou informační politiku. Jiří Hájek se těší na novou práci a spolupráci s novináři nejen odborných médií.

Po představení a úvodním slově Jiřího Hájka Roland Mahler hovoří o UMTS, zejména o výši polatku za licenci. Je rád, že vláda jmenuje konzultační firmu, která pomůže lépe uřídit udílení licencí UMTS. Na druhou stranu považuje za požadavek 20 miliard korun za všechny licence nereálný. První ceny za licence v zahraničí byly podle Mahlera velmi nadhodnocené a zcela neodpovídaly situaci.

O UMTS už není prý takový zájem (viz situace ve Slovinsku nebo Francii, kde se prodalo licencí méně, než je operátorů). Operátoři budou muset navíc kromě ceny za licenci investovat do nové infrastruktury a dalšího vybavení, celková cena za UMTS tak bude velmi vysoká. RadioMobil však nechce vyvolat dojem, že o licenci nemá zájem. Naopak, v UMTS věří, ale poplatek musí být nižší. RadioMobil je ochoten zaplatit za licenci maximálně jednu až dvě a půl miliardy. Podle Mahlera by u nás mohly být sítě UMTS spuštěny někdy v roku 2004 nebo 2005 (první předpoklady hovořily již o příštím roce).

Poznámka: Je logické, že RM chce UMTS spustit co nejpozději a chce také ušetřit na počátečních investicích. Na druhou stranu vláda chce zalepit díru v rozpočtu. Tak, co teď? Slevy ano, ale hlavně ne tak rychle.

Propojovací poplatky budeme snižovat postupně

Roland Mahler začíná mluvit o propojovacích poplatcích za propojení pevných a mobilních sítích, které jsou dnes hodně vysoké a činí velmi podstatnou část ceny za volání z pevné linky do mobilních sítí a naopak. Snížení těchto poplatků žádá Telecom a ostatní operátoři pevných linek. Snižování bude ale podle Rolanda Mahlera postupné, během dvou až tří let, nikoliv tak rychlé, jak požadují operátoři pevných linek. Důvodem jsou vysoké investice do rozvoje mobilních sítí. Snížení v tomto roce bude maximálně o patnáct až dvacet procent.

Dotazy novinářů, odpovídá Roland Mahler

Otázka: Bavíme se zde o hodně vzdáleném UMTS, ale co docela blízké GPRS? Kdy bude v provozu?
Odpověď: Běžný komerční provoz bude spuštěn zhruba v polovině roku. Současným problémem je nedostatek terminálů (mobilů). Čekáme, až budou na trhu mobily s třemi a více timesloty pro download. Poznámka redakce: Motorola už několik měsíců nabízí Timeport 260, který s novým firmwarem už umí i tři timesloty.

Otázka: Ministr Schling na tiskové konferenci řekl, že je možné omezit počet licencí ze čtyř na tři, ale dohromady operátoři musí stejně zaplatit 20 miliard. Je to reálné?
Odpověď: Český trh je velmi malý, není tu příliš místa pro čtyři operátory UMTS. I počet zákazníků sítí GSM už neroste tak rychle jako dřív. Čtyři operátoři UMTS se v Česku podle mého názoru neuživí, už tři je docela dost. Snížení počtu licencí ale neopravňuje vládu zvýšit poplatky na jednoho operátora.

Otázka: Jestli bude cena vysoká, zúčastníte se prvního výběrového řízení? Půjdete poté do aukce?
Odpověď: Částka pěti nebo sedmi miliard je velmi vysoká, pokud budeme touto částkou zatíženi, nebude možné investovat od sítí UMTS. Za této situace se prvního kola výběrového řízení nezúčastníme. Přímým důsledkem naší neúčasti by potom byla samozřejmě aukce.

Otázka: Proč bude snižování propojovacích poplatků postupné a nikoli rychlejší?
Odpověď: Potřebujeme určitou finanční návratnost našich investic, aby firma mohla dále růst. Rychlým snížením propojovacích poplatků by RadioMobil utrpěl finanční újmu.

Otázka: Kolik máte nyní zákazníků? Eurotel nedávno překročil hranici 2,5 milionu ...
Odpověď: Počet zákazníků sdělujeme pouze v polovině a na konci roku, takže musíte počkat do 30. června.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Petr Broža 17. 7. 2001 19:24:39
    Těžko to vysvětlit, ale rozdíly tu jsou. Je to prostě něco jiného.
  • noiz 17. 7. 2001 19:24:39
    no asi tomu moc nerozumim ale tiskovka je taky defakto setkani s...
  • Petr Broža 17. 7. 2001 19:24:39
    To nebyla klasická tiskovka, ale setkání s novináři, které je určeno svojí...
Určitě si přečtěte

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

Sigfox v praxi: Jak internet věcí pomáhá k lepšímu vínu

** Internet věcí už není prázdná fráze ** Čekali byste chytrou elektroniku ve vinohradu na jihu Moravy? ** Čerstvé informace každých 30 minut umožní šetrně pracovat s chemií

17.  8.  2017 | časopis Computer, Michlovský Jakub

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

V srpnovém ceníku T-Mobilu najdeme Xperii L1 a Samsungy J3 a J5 (2017)

** V druhé půlce letních prázdnin bodují telefony střední třídy ** Pokud fandíte výhodným nákupům, zaostřete na Huawei ** Za dvouletý úpis vám operátor sleví až 4 000 Kč z ceny

3.  8.  2017 | Pospíšil Aleš | 1

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

TOP 10: Nejprodávanější smartphony v Česku za červen 2017

** V červnu jsme nejvíc kupovali modely s cenovkou do 7 tisíc ** Ze značek převládá Samsung a Huawei ** Nejoblíbenějším smartphonem od Applu je iPhone SE

21.  7.  2017 | Láska Jan | 8

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

Aukce skončila. Pásmo 3,7 GHz si rozdělí dva stávající a dva noví operátoři

** Frekvence pro „městské“ LTE vydražili O2, Vodafone a dva nováčci ** Jmenovitě Poda a Nordic Telecom, který má největší kus spektra ** Cena za frekvence se nelíbila T-Mobilu, a tak se z aukce stáhl

11.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 73

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

Srovnali jsme tarify a odhalili tři zlatá pravidla našich operátorů. Která to jsou?

** Tři zlatá operátorská pravidla: komplikovaně, draze, připlať ** Operátoři letos změnili nabídku tarifů, ušetřit vás ale nenechají ** Ceny už sice nemají úplně stejné, ale rozdíly jsou minimální

10.  7.  2017 | Pospíšil Aleš | 56


komerční sdělení

Komerční sdělení