RadioMobil: setkání s novináři

Bude RadioMobil snižovat ceny? Kdy spustí GPRS? Chce více vydělat vláda nebo mobilní operátor? Chcete vůbec UMTS?
RadioMobil: setkání s novináři
Bude RadioMobil snižovat ceny? Kdy spustí GPRS? Chce více vydělat vláda nebo mobilní operátor? Chcete vůbec UMTS?

Chceme vůbec UMTS?

Středa 23. 5, 10.00, restaurace v centru Prahy: Generální ředitel RadioMobilu Roland Mahler představuje nového tiskového mluvčího a manažera firemní komunikace Jiřího Hájka. Má již mnoho zkušeností z minulosti, kdy pracoval na podobném postu v Českém Telecomu. Podle Rolanda Mahlera RadioMobil preferuje otevřenou informační politiku. Jiří Hájek se těší na novou práci a spolupráci s novináři nejen odborných médií.

Po představení a úvodním slově Jiřího Hájka Roland Mahler hovoří o UMTS, zejména o výši polatku za licenci. Je rád, že vláda jmenuje konzultační firmu, která pomůže lépe uřídit udílení licencí UMTS. Na druhou stranu považuje za požadavek 20 miliard korun za všechny licence nereálný. První ceny za licence v zahraničí byly podle Mahlera velmi nadhodnocené a zcela neodpovídaly situaci.

O UMTS už není prý takový zájem (viz situace ve Slovinsku nebo Francii, kde se prodalo licencí méně, než je operátorů). Operátoři budou muset navíc kromě ceny za licenci investovat do nové infrastruktury a dalšího vybavení, celková cena za UMTS tak bude velmi vysoká. RadioMobil však nechce vyvolat dojem, že o licenci nemá zájem. Naopak, v UMTS věří, ale poplatek musí být nižší. RadioMobil je ochoten zaplatit za licenci maximálně jednu až dvě a půl miliardy. Podle Mahlera by u nás mohly být sítě UMTS spuštěny někdy v roku 2004 nebo 2005 (první předpoklady hovořily již o příštím roce).

Poznámka: Je logické, že RM chce UMTS spustit co nejpozději a chce také ušetřit na počátečních investicích. Na druhou stranu vláda chce zalepit díru v rozpočtu. Tak, co teď? Slevy ano, ale hlavně ne tak rychle.

Propojovací poplatky budeme snižovat postupně

Roland Mahler začíná mluvit o propojovacích poplatcích za propojení pevných a mobilních sítích, které jsou dnes hodně vysoké a činí velmi podstatnou část ceny za volání z pevné linky do mobilních sítí a naopak. Snížení těchto poplatků žádá Telecom a ostatní operátoři pevných linek. Snižování bude ale podle Rolanda Mahlera postupné, během dvou až tří let, nikoliv tak rychlé, jak požadují operátoři pevných linek. Důvodem jsou vysoké investice do rozvoje mobilních sítí. Snížení v tomto roce bude maximálně o patnáct až dvacet procent.

Dotazy novinářů, odpovídá Roland Mahler

Otázka: Bavíme se zde o hodně vzdáleném UMTS, ale co docela blízké GPRS? Kdy bude v provozu?
Odpověď: Běžný komerční provoz bude spuštěn zhruba v polovině roku. Současným problémem je nedostatek terminálů (mobilů). Čekáme, až budou na trhu mobily s třemi a více timesloty pro download. Poznámka redakce: Motorola už několik měsíců nabízí Timeport 260, který s novým firmwarem už umí i tři timesloty.

Otázka: Ministr Schling na tiskové konferenci řekl, že je možné omezit počet licencí ze čtyř na tři, ale dohromady operátoři musí stejně zaplatit 20 miliard. Je to reálné?
Odpověď: Český trh je velmi malý, není tu příliš místa pro čtyři operátory UMTS. I počet zákazníků sítí GSM už neroste tak rychle jako dřív. Čtyři operátoři UMTS se v Česku podle mého názoru neuživí, už tři je docela dost. Snížení počtu licencí ale neopravňuje vládu zvýšit poplatky na jednoho operátora.

Otázka: Jestli bude cena vysoká, zúčastníte se prvního výběrového řízení? Půjdete poté do aukce?
Odpověď: Částka pěti nebo sedmi miliard je velmi vysoká, pokud budeme touto částkou zatíženi, nebude možné investovat od sítí UMTS. Za této situace se prvního kola výběrového řízení nezúčastníme. Přímým důsledkem naší neúčasti by potom byla samozřejmě aukce.

Otázka: Proč bude snižování propojovacích poplatků postupné a nikoli rychlejší?
Odpověď: Potřebujeme určitou finanční návratnost našich investic, aby firma mohla dále růst. Rychlým snížením propojovacích poplatků by RadioMobil utrpěl finanční újmu.

Otázka: Kolik máte nyní zákazníků? Eurotel nedávno překročil hranici 2,5 milionu ...
Odpověď: Počet zákazníků sdělujeme pouze v polovině a na konci roku, takže musíte počkat do 30. června.

Diskuze (16) Další článek: Paegas: výpadek GSM bankingu u IPB

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, RadioMobil, Novinář, Set


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136