Rakouský protiúder: Tel.Me T919

Zdá se, že komunikátor od Sony Ericsson model P800 to nebude mít na trhu tak lehké. Nepočítám-li Nokii 7650, která nemá dotykový displej, bude jeho hlavní soupeř nečekaně z Rakouska, a to model Tel.Me T919. Barevný displej, přehrávač MP3 a digitální fotoaparát, to je překvapení z Rakouska ve třech slovech.
Rakouský protiúder: Tel.Me T919

Telefon Tel.Me T919 si odbyl premiéru na letošním CeBITu. Pochází nečekaně z Rakouska a můžeme jej směle zařadit do vznikající třídy „chytrých“ telefonů. Podobně jako komunikátor P800 se jedná o „prkýnko“ s velkým barevným displejem a digitálním fotoaparátem.

Design chytrého telefonu je podobný kolegovi od Sony Ericsson, jen s tím rozdílem, že jsou použity decentnější barvy a celý přístroj působí daleko konzervativněji. Bez klávesnice vypadá jako součastné modely kapesních počítačů.

PDA nebo telefon

Jeho hlavním identifikačním prvkem je velký barevný displej. Displej s rozlišením 256 x 128 pixelů si dokáže pohrát až s 32 786 barvami. Displej zobrazuje buď klasicky svisle nebo může zobrazovat naležato, což se hodí pro zobrazení vestavěného kalendáře. Jak již bylo řečeno, displej je dotykový, na rozdíl od Nokie 7650. Telefon musí mít klávesnici. Ve firmě Tel.Me nevsadili na virtuální, která by byla pouze „nakreslená“ na displeji, ale použili stejné možná kvalitnější řešení jako u P800. Externí klávesnice se snadno nasadí na dotykový displej a mačkací drny se starají o kontakt s komunikátorem.

Stejně jako u P800 a starších modelů R380, nezakrývá klávesnice celý displej, ale ponechává kus koukat. Právě v tomhle vidím více praktičnosti než u modelu Sony Ericsson. Zbývající část displeje je ukryta pod ochranným sklíčkem a nehrozí tudíž možné poškrábání displeje. Jak se zdá, mechanická klávesnice bude ideální pro budoucí komunikátory s velkým displejem, protože nezabere tolik místa jako klávesnice interní a navíc lze kdykoli odpojit a používat tak komunikátor jako obyčejný organizer.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na zadní straně je umístěna čočka fotoaparátu.

Od telefonu po rodinné fotoalbum

Stále více se můžeme v mobilních přístrojích potkat se zábavnými funkcemi a v modelu T919 je jich na první pohled více než těch více užitečných. Hlavním tahákem jistě bude vestavěná digitální kamera, přesněji fotoaparát. Ten využívá rozměrný displej jako hledáček. Pořízené fotografie si lze uložit ve svém fotoalbu, které je již předinstalované v telefonu. Jiný způsob využití fotografií nabízí přiřazení jednotlivých snímků k jednotlivým kontaktům v seznamu. Tato funkce má za následek určitou personalizaci telefonu, neboť uživatel podprahově cítí, že opravdu s někým telefonuje. Telefonní seznam je vícepoložkový a lze uložit až tisíc kontaktů. Samozřejmostí je možnost odeslat povedený obrázek jako přílohu v e-mailu.

Opravdu dlouhá diskotéka

Hudební fanoušci ocení vestavěný MP3 přehrávač, který disponuje celkem dostačující pamětí. Díky paměťovým kartám MMC můžete mít v okamžiku k dispozici až 128 MB volné paměti.

Prostor na paměťové kartě lze samozřejmě použít i pro ukládání pořízených obrázků. Svou oblíbenou hudbu jednoduše naládujete do telefonu pomocí USB kabelu. Což je v současnosti nejrychlejší možné řešení. Určitě potěší polyfonní vyzvánění, které si lze stáhnout pomocí EMS.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Volitelná klávesnice, další možností je využít klávesnice displeje nebo použít psané znaky.

Pro chlapy v obleku

Ale i manažeři najdou v mobilu to své. Slíbený je organizér s perfektně vyřešeným úkolovníkem a denním plánováním. Své údaje můžete zadávat jednak klávesnicí, ale nabízí se možnost i klasickým psaním na displej přístroje. Telefon by měl být schopen rozpoznat psané písmo a převést jej na jemu srozumitelné. Správný organizér musí zvládat kvalitní synchronizaci se stolním počítačem. Podle zjištěných informací nebude synchronizace s nejpoužívanějším programem MS Outlook žádný problém. Synchronizace bude probíhat buď skrze IrDA port nebo pomocí USB kabelu. 

Také komfort vestavěného e-mailového klienta se dá započítat do užitečných funkcí. Klient umí pracovat s příponami doc, txt, jpg, bmp, gif. Podporované jsou dva protokoly PO3 a IMAP4. Možnost neustálého kontrolování příchozího e-mailu zajistí technologie GPRS. Pro hovory ve více lidech nebo pro bezpečné řízení v autě využijete přítomnost hlasitého handsfree, které se jednoduše aktivuje jedním tlačítkem na boku telefonu. Pro kontakt s okolním světem se stará wapový prohlížeč ve verzi 2.0 a s podporou xHTML.

Tento zajímavý mobil můžeme očekávat již v říjnu tohoto roku a podle bližších informací se v budoucnu (2003)  počítá s podporou Javy.

Ve zkratce:

  • Mobilní telefon kombinovaný s kapesním počítačem Tel.Me T919
  • Rozměry: 120 x 52 x 23 mm
  • Hmotnost: 115 g
  • Pohotovostní doba: až 320 hodin
  • Doba hovoru: až 3 hodiny
  • Síť: GSM 900/1800 MHz
  • Displej: 256 x 128 pixelů, 32 768 barev.
  • WAP: verze 2.0 ( podpora xHTML)
  • Paměť: interní 14 MB, externí až 128 MB / MMC karta
  • Další funkce a vlastnosti: GPRS (třídy 10), infračervený port, EMS, e-mail, digitální fotoaparát, MP3, polyfonní vyzvánění, elektronická peněženka, fotoalbum, USB, tři hry
Diskuze (18) Další článek: Paegas zrušil možnost posílání skupinových SMS zdarma

Témata článku: Bezpečné řízení, Elektronická peněženka, Denní plán


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80