Razor Zayo: další sprinter do rodinky

Kapesních počítačů s operačním systémem PocketPC poslední dobou vzniká doslova jako hub po dešti. Další představený model má vše, co si jen dokážete představit a co bude konkurenci ještě nějakou dobu chybět.
Razor Zayo: další sprinter do rodinky

Je to skutečně tak - nově vznikající kapesní počítače s PocketPC již porážejí konkurenční Palmy na další frontě - stále více a více výrobců se rozhoduje právě pro multimediální systém od Microsoftu místo pro operační systém Palmu.

Klepněte pro větší obrázekJiž delší dobu je více než jednoznačné, která platforma zaujímá stále více dominantní postavení - je to PocketPC. Děje se tak navzdory více než inovativnímu přístupu japonského telekomunikačního giganta Sony, který dokázal ze systému PalmOS doslova vymačkat maximum. Konkurenční platforma je však stále rychlejší, pohodlnější a ve spoustě případech i rozšiřitelnější - vždyť nejnovější modely Palmu obsahují stejný procesor jako PocketPC, avšak v Palmu běží na pouhých 175 Mhz.

Next generation

Také Razor Zayo patří mezi kapesní počítače s PocketPC příští generace - alespoň co se hardwarové stránky týká. Uvnitř tenkého a elegantního modro-stříbrného obalu tepe rychlé srdce tvořené novým procesorem Intel StrongArm PXA-250, jenž je taktován na čtyřista megahertz a dodává tak celému zařízení skutečný šmrnc - na provedení operací tak nemusíte čekat a vše je rychlé a pohotové.

Operační paměť o velikost 64 megabajtů lze chápat především jako místo pro pohodlné spouštění programů a pro ukládání základních agend. Zde si budete ale připadat trochu omezeně, protože v tomto zařízení nenajdete slot pro rozšiřující paměťové karty. Jediným řešením má být synchronizační kolébka, do které má být možno vložit rozšiřující karty formátu Compact Flash.

Pohyblivé obrázky

Největší výhodou tohoto zařízení jsou však jeho grafické možnosti - toto zařízení podle sdělení výrobce totiž obsahuje grafický akcelerátor, který dokáže přehrávat video při plném rozlišení displeje při 54 snímcích za vteřinu. Radost z videa však kazí právě nemožnost rozšíření paměti, protože do čtyřiašedesáti megabajtů příliš dlouhá videa nedostanete.

Pro spoření energie a dlouhou výdrž na baterie máte možnost přepínání několik módů procesoru - Turbo, Standard, Power Saving a Automatic dobře naznačují, co který z nich poskytuje. Je však více než zřejmé, že nejvyužívanějším bude automatický režim, který dokáže měnit frekvenci procesoru podle požadavků operačního systému a jeho aplikací.

Razor Zayo je zajímavý kapesní počítač, který se směle zařazuje k podobně vybaveným konkurenčním modelům jakými jsou kupříkladu Pocket LOOX, iPAQ H3970 nebo Toshiba e740. Jeho cena by se měla pohybovat v přepočtu okolo sedmnácti tisíc korun, což je cena více než přijatelná.

Váš názor Další článek: Nový iPAQ (ne)vážně: nejnovější modely

Témata článku: Windows, Smartphony, Software pro mobily, Konkurenční platforma, Sprint

Určitě si přečtěte