Recenze barevného Palm IIIc

Jaké jsou naše zkušenosti z osobního setkání s prvním barevným Palmem na vlastní kůži?
Recenze barevného Palm IIIc
Není to tak dávno, kdy se výrobce kapesních počítačů Palm, společnost Palm Computing, která tehdy ještě byla divizí firmy 3Com, dušovala, že jediná správná cesta je černobílá. Argumentovala nesrovnatelně delší výdrží černobílých kapesních počítačů, tvrdila, že uživatelé o barvu nemají zájem. Měsíce plynuly a hle - barevný Palm IIIc je na světě.

Můžeme se dohadovat, jestli příčinou vybarvení byly požadavky nových zákazníků nebo snaha dorovnat krok s konkurenčními Windows CE, jež barvu nabízejí už dost dlouho. Je však jasné, že monochromatické displeje – i přes své nesporné výhody – do trendů příliš zasahovat nebudou a budoucnost bude barevná.

Posviťte si s ním
Palm IIIc vychází z designu staršího Palmu III, ke kterému však na výšku přidal další centimetr. Je to tak největší Palm, který kdy byl vyroben a ten, kdo je zvyklý na tenoučký a elegantní Palm V, bude mít přechod k barvě těžký.

Palm IIIc se ale neliší pouze barvou displeje. Rovněž plastový plášť změnil vzezření z původní šedé na černou barvu a vypnutý displej je také netypicky černý (a velmi lesklý, lze jej používat jako zrcátko). Po zapnutí se však rozzáří do jasu takové intenzity, že s ním můžete v noci svítit.

Kromě zmíněných vlastností a nabíjecích akumulátorů je však u Palm IIIc na první pohled téměř vše stejné jako u modelu III, lze používat i starší příslušenství.

Proč byste si měli pořídit barevný Palm
Jednoznačně kvůli displeji, na kterém v šeru i ve tmě přečtete úplně všechno. Méně příznivě se barevný Palm chová na denním světle, kde vládnou monochromatické zobrazovače; ale i na sluníčku se na něj dá dívat. Při prvním rozsvícení displeje překvapí velmi malé rozlišení. Je stejné jako u černobílých Palmů, ale zatímco u nich je pozadí jednolité, zde je každý bod ohraničen tenkou, ale viditelnou černou čarou. Ve srovnání s barevnými počítači s Windows CE je zobrazení méně komfortní – proti jejich rozlišení 240 × 320 se chudých 160 × 160 bodů staví špatně.

I SimCity je již v barevném provedeníDůvodem pro pořízení tohoto Palmu může být také nová verze operačního systému. Verzi 3.5 sice nabízí i černobílý Palm Vx, ale u něj pochopitelně není možné využít barevných zlepšení. Je třeba ale přiznat, že bez barvy se u vestavěných programů obejdete – když si nevšimnete žlutého vyznačování textu a červené čárky u překrývajících se událostí, asi se budete ptát, k čemu barevný displej vlastně je. Proč se nezmění barva u nesplněných úkolů, u položek s největší důležitostí, u urgentních e-mailů? Existuje sice už množství programů, které už barvy podporují, ale s výjimkou her (kde je to hezké) a programů pro práci s grafikou, třeba prohlížečů obrázků (kde se to hodí), nebudete u černobílých Palmů o nic ošizeni.

Ve hrách jsou nejvíce vidět vlastnosti barevného displejeNová verze operačního systému nabídla ještě nový pohled v kalendáři, který slučuje kalendář s úkoly, automatické doplňování již vložených údajů v adresáři (proč jenom v něm, nevíme), velmi užitečný pruh, který se objeví při zadání příkazové zkratky, a snadnější vstup do menu poklepáním na titulní lištu.

Proč byste měli zůstat u osvědčeného černobíla
První důvodem je cena. I když 16 500 Kč bez daně není ve srovnání s barevnými kapesními Windows mnoho, o patnáct set korun levnější Palm Vx, který je sice ochuzený o barvu, ale má své výhody (je menší a elegantnější), je silným argumentem.

Podpora-nepodpora barev je další důvod, proč čekat. Palm Computing sice občas nabídne možnost nainstalovat novou verzi operačního systému, ale nikdo nemůže potvrdit, že příští desetinka v PalmOS bude barvy na displeji víc využívat.

Až do naprostého vyčerpání
Zastánci monochromatických kapesních počítačů se ohánějí větší výdrží na baterie. Mají určitě pravdu, ale u mnohých barevných počítačů včetně Palmu IIIc není výdrž omezujícím parametrem. Ano, jestliže si kapesní počítač berete na týdenní túry mimo civilizaci a elektrickou zásuvku, tak zde jsou černobílé verze výhodnější. Ale při běžném používání, kdy se kapesník denně synchronizuje se stolním PC a při tom se automaticky dobíjí, vyčerpání nehrozí.

Provedli jsme test, kdy jsme barevný Palm IIIc a černobílý Palm V plně nabili, najednou pustili a stopovali dobu, kdy se počítače samy vypnuly. Zatímco barevný Palm skončil po devíti hodinách a deseti minutách, černobílý Palm V vydržel třiadvacet hodin. Je zvláštní, že výsledky se tolik liší od průzkumu, který najdete zde. Testy výdrže ale pokračují, finální výsledky si přečtete v příštích Mobilitách.

Palec nahoru nebo dolů?
Řekněme si to na rovinu – kdybych vybíral kapesní počítač Palm a nehleděl bych při tom na peníze, zvolím model Palm Vx. Výkonové parametry jsou srovnatelné (některé zdroje tvrdí, že Palm Vx je rychlejší), rozměry a hmotnost ani za rok nikdo nepřekonal, chybí jen barva a bez ní se zatím obejdu.

Pro další srovnání řekněme, že barvu potřebuji a postavme vedle sebe Palm IIIc a barevný počítač s Windows CE. Na jednom konci lana zde bude tahat ergonomie zastoupená vyšším rozlišením, na druhé straně bude znatelně nižší cena Palmu. Při tomto rozhodnutí váhám, je třeba přihlédnout k dalším možnostem obou platforem a zvážit své požadavky.

Přesto barevný Palm nezavrhuji, protože je jasné, že tudy vede cesta. Černobílé počítače do dlaně už za rok začnou uvolňovat místo atraktivnějším barevným displejům a do konce příštího roku je v nabídce firem nenajdeme. Vsadíme se?

Palm IIIc zapůjčila společnost PDA Planet.

Recenzi s finálními výsledky testů si přečtete v časopisu Mobility 5/00.

Na webu Mobilit můžete za jednu textovku vyhrát mobilní telefon Nokia 7110.

Váš názor Další článek: Windows CE: třetí kolo prý bývá rozhodující

Témata článku: Palm, Software pro mobily, Software pro PC, Automatické doplňování

Určitě si přečtěte