Recenze fotomobilu Samsung D600E: dva megapixely potřetí

Nástupce slavného Samsungu D500 dostal do výbavy kromě jiného dvoumegapixelový fotoaparát. Jaké jsou jeho kvality a nedostaky? V článku s mnoha ukázkovými fotografiemi nechybí ani ukázkové video a srovnání s konkurencí.
Recenze fotomobilu Samsung D600E: dva megapixely potřetí

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• parametry fotoaparátu v katalogu fotomobilů 
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Fotoaparáty v mobilních telefonech už nejsou jen módním výstřelkem, ale postupným vývojem se zlepšuje jejich kvalita a tím pádem nabývají i praktického významu. V současné době jsou na trhu již kvalitní fotomobily s rozlišením jednoho megapixelu, které zastoupí levný, kompaktní digitální fotoaparát určený výhradně pro zachycení tzv. momentkových fotografií. Sony Ericsson a Nokia už také uvedli na trh mobilní telefony s fotoaparátem s rozlišením dvou megapixelů a s mechanickým zaostřováním.

Vstup mezi fotomobilovou elitu

Do společnosti Sony Ericssonu K750i (W800i, D750i) a Nokie N90 přijde brzy další zástupce nejvyšší třídy fotomobilů s čipem o rozlišení dvou megapixelů. Bude to Samsung D600, elegantní vysouvací mobil černé barvy, který nastoupí za úspěšný model D500. Stejně jako předchůdce bude nabízen i v „éčkové“ verzi s podporou EDGE. A právě tento vylepšený model D600E jsme si mohli vyzkoušet.

Tip: podrobné parametry Samsungu D600E najdete v katalogu mobilů

Nejprve krátce o samotném telefonu. Jen málokomu se nezalíbí tento atraktivní černý „vysouvák“, který působí velmi elegantně a luxusně. Dobrý dojem utvrdí ještě kvalitní zpracování konstrukce a pohodlná klávesnice. Rozměry přístroje jsou 96 × 47 × 22 mm a hmotnost 99 g.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Samsung D600E

Telefon má špičkový aktivní displej s rozlišením 240 × 320 bodů a s podporou 262 tisíc barev. Ve výbavě dále najdeme mimořádně kvalitní stereofonní reproduktory, slot pro paměťové karty TransFlash, 75 MB vnitřní paměti, Bluetooth a nebo právě dvoumegapixelový fotoaparát.

S funkčního hlediska telefon uspokojí i ty nejnáročnější uživatele. V nabídce najdeme velký adresář a organizér s možností synchronizace, přehrávač MP3 souborů i videa ve formátu MP4, e-mailový klient nebo takové maličkosti jako jsou javové hry či wapový prohlížeč. Model D600E navíc podporuje rychlé datové přenosy EDGE, takže najde využití jako modem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Pár zajímavých detailů

Výbava fotoaparátu

Čočka fotoaparátu je umístěna na zadní straně přístroje. Narozdíl od předchůdce však není umístěna na zadní straně přední výsuvné části, takže není při zasunutí schována. Proti mechanickému opotřebení je částečně chráněna vystouplým stříbrným rámečkem. Samotné oko fotoaparátu doplňuje malé zrcátko pro snazší zachycení autoportrétů a dioda blesku.

Telefon má speciální tlačítko na boku přístroje, kterým lze spustit aplikaci fotoaparátu a aktivovat spoušť. Ovládá se ale palcem, protože pro fotografování naležato není telefon jinak přizpůsoben. Nabídky jsou ve fotoapalikaci zobrazovány pro displej na stojato a fotografie se nepřeklápějí a zůstávají tak focené jakoby převrácené a „na výšku“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Fotoaparát s diodovým bleskem a zrcátkem • tlačítko spouště je na pravém boku telefonu

Držení naležato oběma rukama by se hodilo, ale ani kolmé držení není nějak zvlášť nepohodlné. Jediným problémem je umístění čočky přímo v ideální pozici pro ukazovák. je nutné si dávat pozor, aby nedošlo k zaclonění objektivu, jinak se dočkáte světlého proužku při spodním okraji fotografie. Spoušť se aktivuje potvrzovacím středovým tlačítkem nebo zmíněnou boční klávesou.

Telefon bohužel není vybaven optickou soustavou s proměnným ohniskem. Má tedy ohniskovou vzdálenost pevně danou, stejně jako běžné fotomobily, což způsobuje neostrosti zejména při fotografování na velmi malé vzdálenosti.


V druhé kapitole
se budeme věnovat aplikaci pro ovládání fotoaparátu, zmíníme se o možnostech prohlížení a editace obrázků a na řadu přijde i video

Témata článku: Samsung, Nokia N90, Samsung D600E, Sony Ericsson K750i, Mega, Přiblížený snímek, Foto, Pot, Fotografie pořízený

Určitě si přečtěte