Recenze GPRS modemu aneb na internet bez mobilu a přesto mobilně?

Zajímavé zařízení pro snadné připojení k mobilnímu internetu jsme podrobili několikatýdenním intenzivním testům. GPRS modem od MobilAuditu se držel skutečně obdivuhodně.
Recenze GPRS modemu aneb na internet bez mobilu a přesto mobilně?

Jakým způsobem lze v současné době řešit připojení k internetu prostřednictvím mobilní telefonní sítě? Máte-li patřičně vybavený notebook, můžete s úspěchem využít mobilní telefony vybavený infračerveným portem. Můžete si také pořídit komunikační GSM kartu v provedení do rozšiřujícího slotu PCMCIA. Můžete také použít kabelu a svůj mobilní telefon připojit k počítače obyčejným kabelem.

Mobilní internet bez mobilu

Není však škoda blokovat obyčejný mobilní telefon pouze pro potřeby připojení k Internetu? Pokud je vaše odpověď souhlasná, pak určitě dokážete ocenit jednoúčelová datová mobilní zařízení. Jedním z nich je i recenzovaný GPRS/USB Data Modem MT-1803.

Černá krabička samotného modemu se k osobnímu počítači připojuje prostřednictvím USB portu, ze kterého čerpá i energii pro svůj provoz. Odpadá tak nutnost dobíjení jakýchkoli baterií či nutnosti připojovat zvláštní napájecí adapter. Daní za toto pohodlní je však požadavek modemu na poměrně vysoký odběr energie (pohybuje se řádově okolo 500mA, modem všal neodebírá ani ve špičce 500mA, to je jen SW nastavení USB portu jako požadavek, reálný odběr je mezi 150 – 300 mA), který ne všechny USB řadiče budou schopny či ochotny poskytnout. Jedním z nich je i můj notebook, se kterým jsem nemohl zařízení používat. Se stolním počítačem vybaveným jiným USB řadičem tento problém nebyl.

Dobrý tip: před koupí podobného zařízení si zkontrolujte v příručce ke svému notebooku či základní desce, jaký maximální proud je schopen váš USB řadič zařízení poskytnout.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na krabičce nejsou žádné ovládací prvky - najdete zde jen šuplíček pro zasunutí SIM karty mobilního operátora a dvě kontrolky indikující probíhající komunikaci modemu se stolním počítačem, nikoli však s mobilní sítí. Uvnitř krabičky je uzavřen datový modul společnost Motorola a stejné logo nese i ovládací software.

S instalací na nejrůznějších verzích operačního systému Windows se vyskytly problémy způsobené špatnou jazykovou verzí instalátoru - tato chyba již byla opravena a na CD dodávaných s prodejními verzemi modemů již bude verze korektní.

Po instalaci se vás ujme průvodce, s jehož pomocí nastavíte své mobilní datové připojení. Jediným požadavkem na vás kladeným je nutnost znát APN číslo, protože všechna ostatní nastavení si zařízení zjistí přímo z mobilní sítě. Software také nainstaluje aplikaci Motorola GPRS Manager, kterou budete od nynějška muset používat pro vytočení spojení - jak pod Windows 98, tak i pod novými Windows XP nebylo možnost vytočit připojení bez nutnosti použití této aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Postesknout si musím nad dodávaným softwarem - co mi velmi chybělo, je jakákoli monitorovací aplikace. Při běžném provozu totiž NEMÁTE možnost jednoduše zjistit sílu mobilní signálu ani další věci. Při testování se nám delší dobu nedařilo úspěšně navázat datové spojení. Pomohla jednoduchá věc - posunutí celého zařízení o pár desítek centimetrů. Na původním místě byl totiž signál mobilní sítě příliš slabý pro úspěšné sestavení GPRS datového spojení.

Zajímavé zařízení pro všechny případy

GPRS/USB Data Modem MT-1803 je datový modem určeno pro přenos dat prostřednictvím GSM sítí. Pokud budete úspěšní a podaří se vám správně provést všechna nastavení, bude vám dobře sloužit. Jako záloha existujícího Internetového připojení kupříkladu pro menší firemní sítě či servery je poměrně zajímavou a na údržbu nenáročnou alternativou.

Ve zkratce:

  • GPRS USB modem
  • Zapůjčil: MobilAudit
  • Web: www.mobilaudit.cz
  • Prodejní cena: 6 900 korun bez DPH

 

Diskuze (10) Další článek: 18.11.2002 16:00 Hudební soutěž hýbe akciemi

Témata článku: Ostatní, Modem, Stejné logo, GPRS, Mobil, Jednoduchá věc, Internet


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40