Recenze GPRS modemu aneb na internet bez mobilu a přesto mobilně?

Zajímavé zařízení pro snadné připojení k mobilnímu internetu jsme podrobili několikatýdenním intenzivním testům. GPRS modem od MobilAuditu se držel skutečně obdivuhodně.
Recenze GPRS modemu aneb na internet bez mobilu a přesto mobilně?

Jakým způsobem lze v současné době řešit připojení k internetu prostřednictvím mobilní telefonní sítě? Máte-li patřičně vybavený notebook, můžete s úspěchem využít mobilní telefony vybavený infračerveným portem. Můžete si také pořídit komunikační GSM kartu v provedení do rozšiřujícího slotu PCMCIA. Můžete také použít kabelu a svůj mobilní telefon připojit k počítače obyčejným kabelem.

Mobilní internet bez mobilu

Není však škoda blokovat obyčejný mobilní telefon pouze pro potřeby připojení k Internetu? Pokud je vaše odpověď souhlasná, pak určitě dokážete ocenit jednoúčelová datová mobilní zařízení. Jedním z nich je i recenzovaný GPRS/USB Data Modem MT-1803.

Černá krabička samotného modemu se k osobnímu počítači připojuje prostřednictvím USB portu, ze kterého čerpá i energii pro svůj provoz. Odpadá tak nutnost dobíjení jakýchkoli baterií či nutnosti připojovat zvláštní napájecí adapter. Daní za toto pohodlní je však požadavek modemu na poměrně vysoký odběr energie (pohybuje se řádově okolo 500mA, modem všal neodebírá ani ve špičce 500mA, to je jen SW nastavení USB portu jako požadavek, reálný odběr je mezi 150 – 300 mA), který ne všechny USB řadiče budou schopny či ochotny poskytnout. Jedním z nich je i můj notebook, se kterým jsem nemohl zařízení používat. Se stolním počítačem vybaveným jiným USB řadičem tento problém nebyl.

Dobrý tip: před koupí podobného zařízení si zkontrolujte v příručce ke svému notebooku či základní desce, jaký maximální proud je schopen váš USB řadič zařízení poskytnout.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Na krabičce nejsou žádné ovládací prvky - najdete zde jen šuplíček pro zasunutí SIM karty mobilního operátora a dvě kontrolky indikující probíhající komunikaci modemu se stolním počítačem, nikoli však s mobilní sítí. Uvnitř krabičky je uzavřen datový modul společnost Motorola a stejné logo nese i ovládací software.

S instalací na nejrůznějších verzích operačního systému Windows se vyskytly problémy způsobené špatnou jazykovou verzí instalátoru - tato chyba již byla opravena a na CD dodávaných s prodejními verzemi modemů již bude verze korektní.

Po instalaci se vás ujme průvodce, s jehož pomocí nastavíte své mobilní datové připojení. Jediným požadavkem na vás kladeným je nutnost znát APN číslo, protože všechna ostatní nastavení si zařízení zjistí přímo z mobilní sítě. Software také nainstaluje aplikaci Motorola GPRS Manager, kterou budete od nynějška muset používat pro vytočení spojení - jak pod Windows 98, tak i pod novými Windows XP nebylo možnost vytočit připojení bez nutnosti použití této aplikace.

Klepněte pro větší obrázek

Postesknout si musím nad dodávaným softwarem - co mi velmi chybělo, je jakákoli monitorovací aplikace. Při běžném provozu totiž NEMÁTE možnost jednoduše zjistit sílu mobilní signálu ani další věci. Při testování se nám delší dobu nedařilo úspěšně navázat datové spojení. Pomohla jednoduchá věc - posunutí celého zařízení o pár desítek centimetrů. Na původním místě byl totiž signál mobilní sítě příliš slabý pro úspěšné sestavení GPRS datového spojení.

Zajímavé zařízení pro všechny případy

GPRS/USB Data Modem MT-1803 je datový modem určeno pro přenos dat prostřednictvím GSM sítí. Pokud budete úspěšní a podaří se vám správně provést všechna nastavení, bude vám dobře sloužit. Jako záloha existujícího Internetového připojení kupříkladu pro menší firemní sítě či servery je poměrně zajímavou a na údržbu nenáročnou alternativou.

Ve zkratce:

  • GPRS USB modem
  • Zapůjčil: MobilAudit
  • Web: www.mobilaudit.cz
  • Prodejní cena: 6 900 korun bez DPH

 

Diskuze (10) Další článek: 18.11.2002 16:00 Hudební soutěž hýbe akciemi

Témata článku: Ostatní, Modem, Mobil, GPRS, Internet, Stejné logo, Jednoduchá věc

Určitě si přečtěte