Recenze: hlasité handsfree pro telefony Motorola

Motorola při nedávném představení nových modelů pro letošní rok uvedla kromě mobilů také řadu nejrůznějšího příslušenství. Vyzkoušeli jsme hlasité handsfree, se kterým při hovoru nezaměstnáte ani jednu ruku.
Recenze: hlasité handsfree pro telefony Motorola | wikipedia

Hlasité handsfree není funkce, na které stojí mobilní svět. Jen málokdo ji předkládá jako důležité kritérium při výběru a když v telefonu chybí, nebývá to většinou velká ztráta. Hlasité handsfree je jen pohodlná funkce, protože dokáže uvolnit zaměstnané ruce. Nemám na mysli zrovna typický příklad – řízení automobilu, i když i zde tato funkce dokáže s trochou omezení pomoci. Hlasité handsfree ale využijete třeba i v kanceláři, kdy si během telefonování můžete zapisovat poznámky, nebo během nudného telefonátu dělat úplně něco jiného.

Úplně od začátku: co to je?

Nevíte, co to je hlasité handsfree? Je to funkce, která zesílí sluchátko mobilního telefonu tak, že hovor uslyšíte i z větší vzdálenosti. Zároveň se zvýší citlivost mikrofonu; mobil zkrátka při telefonování nemusíte držet u ucha, může ležet na stole, na palubní desce automobilu nebo kdekoli jinde.

Klepněte pro větší obrázek

Vestavěné handsfree je doménou mobilních telefonů Alcatel, kde jej obsahují i ty nejlevnější přístroje. Hlasitě bylo možné telefonovat také s mobily Sagem, které se u nás dříve prodávaly, ale dál už bychom museli mluvit jen o konkrétních modelech dalších výrobců. Mezi značky, které hlasité handsfree nenabízejí, patří také Motorola. Její nejnovější telefony však můžou použít zajímavé příslušenství, které tuto funkci zcela nahradí.

Výborný zvuk a pár zlepšovacích návrhů

Podle obrázku byste asi neuhodli, k čemu „létající talíř“ na krátkém, trochu pružném kabelu, slouží. Připevníte jej k mobilu … a nestane se vůbec nic. Až při samotném telefonování spatříte na funkčním tlačítku příkaz, kterým hovor, jenž zatím tiše ševelil ve sluchátku, přesměrujete do hlasitého reproduktoru. V kulatém tělísku je kromě něj také mikrofon a potřebná elektronika. Modrý objekt na vršku „talíře“ láká ke stisknutí, je to však pouze okrasa, která nemá praktický účel. Už není co popisovat, snad jen konektor na „talíři“, do kterého lze připojit nabíječku a telefon nabíjet i když je k němu připojeno handsfree.

Zvuk handsfree je překvapivě velmi kvalitní: hlasitý s výraznými basy. Ani k mikrofonu nemůžu napsat nic negativního. Nevýhodou hlasitého telefonování je jen to, že si s protějškem nesmíte příliš skákat do řeči. Handsfree totiž není dokonale duplexní, v některých případech může najednou mluvit jen jedna strana. To je u ale celkem obvyklé i u telefonů, kde je tato funkce vestavěna – aby nevznikala zpětná vazba, musí se telefon někdy uchýlit k tomuto triku. Při běžném hovoru toto omezení ale asi nepoznáte.

Víc mi vadí, že handsfree není po připojení k telefonu automaticky aktivní. Hovor vždy začne ve sluchátku a stisknutím tlačítka ho musíte přesměrovat do handsfree. Tlačítko navíc není možné stisknout už během vytáčení, ale až zhruba sekundu po začátku vlastního hovoru.

Viděli jste už někdy něco takového?

Ať vzpomínám, jak vzpomínám, nevybavuji si žádné podobné příslušenství k mobilnímu telefonu, které bych mohl porovnat s výrobkem Motoroly. I když hlasité handsfree skutečně není funkce, bez které by se nedalo žít, a předpokládaná cena tohoto produktu není úplně lidová, věřím, že hardwarové hlasité handsfree Motoroly by se někomu mohlo hodit.

Infobox

  • Hlasité handsfree pro telefony Motorola
  • Zdroj: Motorola
  • Web: gsm.motorola.cz
  • Přibližná cena: 1 000–1 500 Kč (zatím se ještě neprodává)
  • Určeno pro nové modely Motoroly (V.60, V.66, T280 atd.)

Váš názor Další článek: Bez zábran - recenze outdoorových pouzder

Témata článku: Motorola, Telefony, Hlasité telefonování, Hlas, Důležité kritérium, Telefon, Handsfree, Výrazný bas, Hlasité handsfree, Motor, Podobné příslušenství


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39