RECENZE: Skvělé bezdráty Huawei FreeBuds Pro jdou přímo proti AirPods Pro. S několika barvami a nižší cenou

Už loni Huawei představil svoje špičková zcela bezdrátová sluchátka FreeBuds 3 (recenze zde), která vynikala výborným podáním zvuku a dokonce nabídla i funkci aktivního potlačení hluku (ANC). Ta ale nebyla příliš účinná kvůli peckovému typu provedení sluchátek, které tolik netěsní zvukovod jako špunty.

Letos proto čínský výrobce přichází s nástupnickým modelem Huawei FreeBuds Pro, který nabízí stejně precizní provedení, elegantní design a ANC, ovšem nyní už v provedení špuntovém. Ambicí výrobce je postavit se přímo proti podobně koncipovaným sluchátkům Apple AirPods Pro a rozhodně má šanci uspět. Třeba už jen tím, že sluchátka vyrábí rovnou ve třech barvách (černá, bílá, stříbrná) a také že jsou levnější než AirPods Pro – v Česku se prodávají za 4 990 Kč.

Lehká a moderní

V redakci jsme měli možnost otestovat zřejmě nejzajímavější šedo-stříbrnou variantu, která kombinuje matný šedý plast (pouzdro) s lesklými, jakoby pochromovanými plochami na sluchátkách. Podpisem prémiových sluchátek FreeBuds je potom lesklá kovová plocha s logem Huawei sousedící s pantem pouzdra. Proti minulé generaci Freebuds 3 se změnil tvar krabičky – místo kruhové podstavy má oválnou, což působí ještě kompaktnějším dojmem.

Ke zmenšení hloubky pouzdra mohlo dojít díky výraznému zkrácení nožiček sluchátek, které měří pouhých 26 mm. Profil nožky je nově kvádr místo válce, což někomu může připadat méně elegantní, ale proti kulovité hlavičce sluchátek je to příjemný a oživující designový kontrast, tvar nohy má ale i svůj funkční význam, kterému se budeme věnovat později.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Krabička se sluchátky je kompaktní, samotné sluchátko s nožkou opravdu maličké

Sluchátka v uchu sedí skvěle, nemají žádnou vůli ani tendenci vypadnout. Pokud vám nesedí nasazené silikonové koncovky, můžete je vyměnit za dvě jiné velikosti. Díky nízké hmotnosti každé z mušlí pouhých 6 gramů můžete mít FreeBuds Pro klidně nasazená několik hodin a prakticky o nich nebudete vědět. Velká škoda je, že výrobce neuvádí žádnou formu voděodolnosti sluchátek (ani alespoň IPx4 proti postříkání, kterou měla loňská Freebuds 3), správně by tedy vůbec neměla přijít do kontaktu s vodou. 

Drobnou výhradu máme k vyndávání sluchátek z pouzdra – na prosté vyjmutí je vyčuhující hlavička příliš kluzká, je třeba nejdřív zatlačit ji dozadu a potom vytáhnout. Tento „grif“ doporučuje sám výrobce v návodu, ale i když si ho osvojíte, ani tak se nepodaří sluchátko pokaždé vyndat napoprvé, občas prostě sklouzne zpátky a přicvakne se na malý magnetický pin.

Skvělý zvuk s posílenými basy

Úvodní spárování provedete klasicky v telefonu v nastavení Bluetooth, zjednodušenou práci mají majitelé novějších telefonů Huawei a Honor, které FreeBuds Pro identifikují a připojí samy. Sluchátka obsahují detekci nošení, takže poznají, když jsou v uchu a kdy mimo něj. Při vyndání jednoho sluchátka se přehrávání pozastaví (automatická pauza), při nasazení opět hrají. Poslouchat (nebo spíš telefonovat) můžete i s jedním nasazeným sluchátkem a druhé mezitím nechat nabíjet v pouzdře, poslech ale v takovém případě musíte zapnout manuálně.

Každá z mušlí obsahuje 11mm dynamický měnič. O zpracování zvuku a sesynchronizování se stará čip Kirin A1. Sluchátka využívají koncepce Dual Channel, takže každé je připojeno přes Bluetooth 5.2 napřímo ke zdroji (např. k telefonu). To znamená minimální prodlevu a prakticky eliminuje „rozjetí“ synchronizace pravého a levého kanálu. Podporovány jsou základní kodeky SBC a AAC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Každé sluchátko obsahuje 11mm dynamický měnič a čip Kirin A1

Zvuk ze sluchátek je velmi dobrý a čistý i při vybuzení na maximální hlasitost. Jde o další z řady „moderně naladěných“ sluchátek s posílenou basovou složkou (ale nikoli přebasovaných), určených primárně pro poslech současné hudby ze smartphonu. Vyšší střední frekvence, které odpovídají vokálům v písních nebo mluvenému slovu, zde nejsou tolik zvýrazňovány, proto ani sykavky při maximální hlasitosti neřežou do ucha, což se hodí pro dlouhé hovory nebo telekonference. Celkový zážitek z poslechu je velmi příjemný a i když rozhodně nejde o žádný „analytický“ projev, většině uživatelů toto naladění bude vyhovovat.

Účinné ANC

Podstatnou součástí výbavy je funkce aktivního potlačení hluku (ANC). Sluchátkům nahrává už jejich špuntová konstrukce, která část hluku odizoluje přirozenou blokací zvukovodů náušníky. S další úrovní pomáhá hybridní technologie využívající hardware i software. Protože hluk může být různého původu (např. tlumený zvuk letadla nebo vlaku, různorodý ruch ulice, nežádoucí lidské hlasy), umí se sluchátka sama díky adaptivnímu ANC přizpůsobit zdroji ruchu a podle toho se jej pokusí odstranit.

Využívají k tomu trojici mikrofonů směřující dovnitř i vně zvukovodu. Díky nim pak dokážou přesněji dopočítat, který nežádoucí šum je ještě potřeba odfiltrovat. Funguje to účinně hlavně pro monotónní ruchy, hlasité lidské brebentění částečně projdou i přes ANC.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jakýmsi opakem ANC je transparentní režim (Huawei používá název „Awareness“), který má naopak za úkol hluky z okolí propustit. Hodí se to například na rušné městské ulici, kdy chcete mít zvukový přehled o provozu, anebo když chcete skrz nasazená sluchátka rozumět, když na vás někdo mluví. Také transparentní (neboli ambientní) režim je účinný, ale spolu s okolním zvukem výrazněji zesiluje i šum.

Pokročilé ovládání

Obrovskou výhodou FreeBuds Pro je možnost prakticky kompletního ovládání přímo na sluchátkách, bez nutnosti sahat po telefonu. Veškerá gesta se provádějí na boční hraně nožek, kde je viditelná malá dotyková ploška připomínající samolepku. Rozhodně se nesnažte ji odstranit v domnění, že jde o nějakou ochrannou fólii, mohli byste poškodit senzor pro ovládání.

Plošky fungují jako malý touchpad. Tahem nahoru nebo dolů po nožce se reguluje hlasitost, krátký stisk (doprovázený decentním zvukem cvaknutí), kdy proti sobě na nožce stisknete palec a ukazovák, je pro pauzu/play nebo přijetí/ukončení hovoru. Dvojí stisk znamená posun o skladbu vpřed a trojí stisk naopak návrat na začátek skladby nebo spuštění předchozí. A potom je tu ještě dlouhý stisk, jenž rotuje mezi běžným režimem, aktivním potlačením hluku a transparentním režimem („Awareness“).

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Aplikace AI Life pro ovládání sluchátek FreeBuds pro je dostupná jen pro Android

Na ovládání stiskem nožky se dá poměrně rychle zvyknout, i když obvyklejší poklepávání se nám stále zdá pohodlnější. Zde si občas sluchátka nepoznají rozdíl mezi krátkým a dlouhým stiskem nebo krátký stisk zamění za „swipe“ a místo pauzy skladbu zesílí. Místo procházení režimy lze na dlouhý stisk nastavit v obslužné aplikaci Huawei AI Life spuštění hlasového asistenta. Majitelé iPhonů mají smůlu, aplikace pro iOS není k dispozici.

Společník na celý dlouhý den

Každé sluchátko obsahuje vestavěnou baterii s kapacitou 55 mAh, k nabíjení se ukládají do pouzdra, které disponuje 580mAh akumulátorem. Z pohledu výdrže nejsou sluchátka sice nějakým rekordmanem, ale dosahované hodnoty budou většině uživatelů stačit. Při poslechu hudby s ANC a zhruba poloviční hlasitostí jsme dosáhli na hranici 4 hodiny, telefonování s ANC je zhruba o hodinu kratší. Pokud se bez ANC obejdete, výrazně tím šetříte baterii a poslech hudby se prodlouží na 7 hodin na jeden zátah.

Poté je nutné uložit sluchátka do nabíjecího pouzdra, kde se zhruba během 45 minut dobijí do plné kapacity. Krabička dokáže dodat energii na další až tři celé cykly, takže bez nabíječky vydržíte bohatě celý den i noc a ještě něco zbude. Pouzdro se nabíjí buď rychlým kabelovým dobíjením pomocí USB-C zhruba hodinu, anebo přibližně dvaapůlkrát tak dlouho na bezdrátové Qi podložce. Zde velmi záleží na správném vycentrování, protože styčná nabíjecí ploška je relativně malá.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V balení najdeme kromě sluchátek a pouzdra ještě dobíjecí USB-C kabel a dvě velikosti vyměnitelných náušníků

Huawei FreeBuds Pro jsou další metou čínského výrobce v oblasti zcela bezdrátových sluchátek. V nabídce má levnější špunty FreeBuds 3i, špičkové pecky FreeBuds 3 a nově také vlajkové špunty s ANC FreeBuds Pro. Zvukově se řadí ke špičce, mají kvalitní zpracování, moderní design a jsou pohodlné na nošení. Špatná není ani výdrž na jedno nabití. Asi největším prohřeškem je jakákoli chybějící voděodolnost, ale to ve výsledku nemusí být žádné zásadní omezení, pokud se sluchátky zrovna neplánujete běhat v dešti. Nakonec i cenovka pět tisíc korun odpovídá výbavě a kvalitě.

Plusy:

 • moderní elegantní design
 • prémiové zpracování
 • výborný vyvážený zvuk
 • účinné potlačení hluku (ANC)
 • bezdrátové dobíjení pouzdra
 • dobrá výdrž na baterii bez zapnutého ANC
 • přizpůsobení v aplikaci AI Life

Minusy:

 • kloužou při vyndávání z pouzdra
 • chybí voděodolnost
 • transparentní režim přimíchává i šum
 • obslužná aplikace AI Life není pro iOS
Diskuze (73) Další článek: Stačí zabroukat a Google pozná písničku. Funguje to až neuvěřitelně, podívejte se na ukázku

Témata článku: Huawei, Android, iOS, ANC, Aktivní potlačení hluku, AirPods, True wireless, Zcela bezdrátová sluchátka, Vyzkoušeno, TWS, AI Life, Česká republika, Sluchátko, Hluk, FreeBuds, Africký národní kongres, Pouzdro, Bezdrátová sluchátka, Nožka, Zvuk, Dual Channel, Stisk, AAC


Určitě si přečtěte

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

Vybíráme 13 nejlepších levných smartphonů s cenovkou do 6 tisíc

** I když je cena limitem, dá se vybrat rozumný model ** Levný smartphone umí víc než tlačítkový mobil ** Připravte si alespoň 2 tisíce korun

Jan Láska | 15

RECENZE: Jasný předvánoční hit. Poco X3 NFC se výbavou směje mnohem dražším

RECENZE: Jasný předvánoční hit. Poco X3 NFC se výbavou směje mnohem dražším

** Poco X3 NFC je svými parametry jako štika v rybníce střední třídy ** Potěší parádní 120 Hz displej, dlouhá výdrž, dobré fotografie ** Rozpačitě působí zbytečně obsáhlý systém i širokoúhlý snímač

Jakub Vrbacký | 67

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

RECENZE: Realme 6 – Tahle výbava za tyhle peníze? Konkurence by měla zpozornět

** Realme 6 je nejlevnější telefonem na trhu s 90Hz displejem ** S 30W adaptérem dokáže telefon dobít z nuly na sto do 60 minut ** Čtyři fotosnímače sice neumí zázraky, ale ostudu neudělají

Milan Měchura | 12