Recenze IP kamery Vivotek: Big Brother z mobilu

Hlídejte si svůj domov nebo firemní prostory za pomoci moderní techniky. Použít můžete například kamery Vivotek, jejichž obraz lze sledovat prostřednictvím internetu, ale také na displeji běžného mobilního telefonu. A co víc, mobilem můžete ovládat i pohyb kamery na dálku.
Recenze IP kamery Vivotek: Big Brother z mobilu
Kapitoly článku

Svoji počítačovou síť můžete úspěšně využít například také pro sledování objektů na dálku. Stačí k tomu patřičně vybavená digitální kamera, jakou je například síťová kamera Vivotek PT 7135. Na její pohyblivé „oko“ se můžete napojit prostřednictvím internetu v počítači, ale také z mobilního telefonu.

Vidět a nebýt viděn

Od svých kolegyň jiných výrobců se kamerka Vivotek PT 7135 liší hned na první pohled. Nezvyklou je poměrně robustní základna, na níž je uchyceno těleso samotné kamery. Již její vzhled tvořený elegantním držákem dává tušit největší přednost recenzovaného modelu: vestavěné krokové motorky dovolují kamerou otáčet nezávisle na sobě ve dvou osách. Výhoda tohoto řešení je především v možnosti obsáhnout daleko větší prostor než v případě kamery s pevným zamířením.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Otočná kamera upoutá také svým designem

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Levnější alternativa v podobě statické kamery

Testovaná kamera je primárně určena k položení na pevnou podložku, v prodejním balení však najdete také redukci umožňující vertikální montáž. Pro správný chod kamery potřebujete blízký zdroj elektrické energie; zařízení totiž neobsahuje vestavěný akumulátor, což mírně degraduje výhodnost síťového řešení přenosu dat – integrované napájení přes ethernet by se opravdu hodilo. Dále je součástí dodávky ještě křížený UTP kabel určený k propojení kamery s osobním počítačem a cédéčko s elektronickou verzí uživatelského manuálu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Rozsah pohybu kamery je velmi široký

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Statická kamera je docela kompaktní a lehká

V podstatě veškerá komunikace kamery s připojenými počítači probíhá prostřednictvím obyčejného webového prohlížeče. Jeho prostřednictvím si také můžete prohlédnout informace snímané kamerou, to ovšem pouze v případě, že používáte webový prohlížeč Internet Explorer od Microsoftu. O zobrazení videa se totiž stará ActiveX plugin, který v jiných prohlížečích nelze nainstalovat. Je to škoda, protože při využití například o poznání univerzálnější Javy by použitelnost kamery prudce stoupla.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zajímavé detaily

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Samotné webové rozhraní lze chránit prostřednictvím nastavitelného uživatelského jména a hesla, čímž je zaručeno alespoň základní zachování soukromí. Úvodní stránka po úspěšném přihlášení slouží pro prohlížení videa a současně umožňuje také ovládat zaměření kamery. Prostřednictvím čtyřsměrového kurzorového kříže můžete pouhým kliknutím myší kamerou otáčet a lépe tak sledovat zajímavou oblast. Ještě jednodušší je „posunovat“ obrazem myší. Prostřednictvím konfiguračních stránek můžete také přednastavit několik bodů zájmu, které pak můžete použít pro rychlé natočení kamery na požadovaný objekt; vše provedete velmi jednoduše výběrem pozice z rozbalovacího seznamu na titulní straně. Definovat můžete také oblasti, ve kterých má kamera detekovat pohyb.

Nepřehlédněte videoukázky!

Prohlédněte si na videu, jak se kamera ovládá přes webové rozhraní, jak se nastavuje a jak kvalitní obraz poskytuje (pomalejší snímkování je způsobeno programem pro zachycení webové aplikace, kamery samozřejmě poskytují obraz plynulý). 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kvalitnější video (formát WMV, 9,8 MB) • menší video (formát WMV, 3,2 MB)

První připojení a nastavení kamery je díky manuálu poměrně jednoduchou záležitostí. Zde můžeme pochválit primární povolení automatické konfigurace IP adresy kamery prostřednictvím DHCP serveru běžícím ve vaší lokální síti. Vivotek PT 7135 je po D-Linku DCS-5300W teprve druhou kamerou, u které jsem se setkal s tímto způsobem instalace.

Testovaná kamera bude již brzy existovat také ve verzi podporující bezdrátové Wi-Fi sítě (také tomu napovídá zaslepený konektor pro RSMA konektor na zadní stěně kamery). Ze zkušeností z jiných kamer této třídy – například D-Linku DCS-5300W nebo Vivotek PT 3124 – lze předpokládat, že nastavení bezdrátového připojení je jednoduché a bez větších problémů jej zvládne i méně zkušený uživatel. Tyto kamery se dokáží připojit k přístupovému bodu, ale cizí jim nebývá ani práce v režimu Ad-Hoc. Ta může být výhodná v případě, že bezdrátovou počítačovou síť příliš nepotřebujete a přitom chcete pouze relativně levnou bezdrátovou kameru. V Ad-Hoc režimu se tak ke kameře připojíte pouze ze svého notebooku, což může být plně postačující. Jen pro úplnost dodejme, že tyto kamery pracují v rozšířeném standardu IEEE 802.11g s maximální přenosovou rychlostí 54 Mb/s a podporují zabezpečení bezdrátové komunikace prostřednictvím 256bitového šifrování.


V druhé kapitole
zhodnotíme kvalitu obrazu a zaměříme se na možnost sledování a ovládání kamery mobilním telefonem. Opět se můžete těšit na videoukázky.

Témata článku: Ostatní, Vivo, Viv, Sony Ericsson D750i, Šmírování, Připojený počítač, Správný chod, Požadovaný objekt, Mobil


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82