Recenze kapesního počítače Asus MyPAL A620

Asus není v oblasti kapesních počítačů žádným nováčkem. Po povedeném modelu MyPal A600 přichází inovace nesoucí označení MyPal A620. Hned na začátku prozradím, že jde o velmi zdařilý kapesní počítač, před kterým by se měla mít konkurence na pozoru.
Recenze kapesního počítače Asus MyPAL A620
Kapitoly článku

Společnost Asus přichází na trh s kapesním počítačem MyPal A620. Nemůžeme ji označit za úplnou novinku, jde spíše o nutnou evoluci předchozího modelu MyPal A600. Nutnou? Ano, současná doba si žádá integraci nejnovějšího operačního systému Windows Mobile 2003. Pokud máte přehled o cenách kapesních počítačů, určitě jste si všimli, že se nový model A620 prodává levněji nežli předchozí A600. Důvodům tohoto netypického jevu se budeme věnovat na následujících řádcích.

Zaujme své okolí

Asus si svou elegancí získal v mém okolí velkou pozornost. Líbilo se barevné sladění, odvážně ostré hrany a hlavně štíhlost. Svými třinácti milimetry dohání i iPAQ h1915, ve zbylých dvou rozměrech však PDA od Hewlett-Packardu vede. Zpracování je na velmi dobré úrovni, jednotlivé části k sobě dobře lícují. Tělo kapesního počítače je vyrobeno z plastu, i když s dobrou povrchovou úpravou a správným odstínem stříbrné. Asus tak nevypadá jako levná plastová hračka a vzbuzuje pocit výjimečnosti. Přední straně dominuje dotykový displej, který je opticky zvětšován stříbrným rámečkem se jménem výrobce a modelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design nového Asusu se určitě povedl

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus svou výškou a šířkou nevybočuje z řady ostatních kapesních počítačů

Pod displejem se nachází obvyklá sestava hardwarových tlačítek. Jejich leskle stříbrné lemování přidává celkovému vzhledu tu pravou jiskru. Tlačítka nevystupují nad úroveň okolí, zároveň jsou však dostatečně rozměrná pro pohodlný stisk. Pěticestný ovladač si zaslouží hodnocení stupněm výborný. Vychýlení do stran je přesné a stisk jistý, jen málo kdy se překliknete. Pod tlačítky si můžete všimnout okrasných vzorců složených z prolisovaných koleček. Pod pravým vzorcem se nachází reproduktor, jehož kvality lze srovnat s ostatními kapesními počítači. Není jen mým názorem, že by byl Asus bez těchto dvou okrasných vzorců ještě o píď sympatičtější.

Klepněte pro větší obrázek
Hadrwarovým tlačítkům dominuje pěticestný ovladač. Povedl se!

Zajímavě je umístěno tlačítko diktafonu, nemyslíte? Než začnete žehrat nad nelogickou pozicí v horní hraně, zkuste si do levé ruky vzít svůj kapesní počítač. Zjistíte, že vám na pozici tlačítka dosedá ukazováček. Tlačítko se navíc nemačká směrem do zadní strany PDA, ale směrem dolů, k displeji. Umístění má tedy svou logiku, při nahrávání navíc držíte kapesní počítač pevněji, nežli při umístění v levé hraně. Ani kvality mikrofonu nevybočují ze zavedených standardů. Citlivost mikrofonu lze nastavit ve speciálním Asus Setupu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Nezvykle, avšak prakticky je umístěno tlačítko diktafonu

Horní hrana skýtá ještě tři podněty k pozastavení. Výstup na sluchátka ve formě 3,5 mm stereo jacku prošel oblíbeným testem „Björk – Hunter“ obstojně. V připojených sluchátkách není znatelný téměř žádný šum. Druhým a významným zastavením je slot Compact Flash type II, který nahradil slot Secure Digital/Multi Media Card v předchozím modelu A600. Právě tato změna je jednou z nejdiskutovanějších. Jde o racionální krok? Vezměme v potaz technologickou zastaralost a hlavně rozměry karet Compact Flash. Na druhou stranu, paměti CF jsou stále znatelně levnější a existuje také víc rozšiřujících karet (těšit se můžete na recenzi GSM CF modulu). Třetím pozastavením je ovládací pero. To má své místo přímo v pravém horním rohu, není drženo žádným mechanismem a stačí pouhé vytažení.

Klepněte pro větší obrázek
Slot pro paměťové karty je kupodivu typu Compact Flash

Ovládací pero je vcelku dlouhé, osově souměrné a v místě držení mírně prohnuté. Je vyrobeno z jednoho kusu černého plastu, proto je i vcelku lehké. Žádný designérský výstřelek se tedy nekoná.

Klepněte pro větší obrázek
Ovládací pero je dlouhé a docela tenké

V levé hraně se nachází okénko infraportu a dvě diody. Zelená upozorňuje na události, oranžová signalizuje nabíjecí proces. A to je vše, nový MyPal byl oproti předchozímu modelu „okraden“ o kolébkový ovladač na boku přístroje. Důvod bohužel neznáme.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Asus se svou tloušťkou může chlubit

V dolní hraně se nachází jen synchronizační konektor a konektor pro přímé připojení napájení. Tlačítko soft-resetu hledejte na zadní straně. Akumulátor Asusu není vyměnitelný, což je jen a pouze škoda. Existují uživatelé, kteří kapacity náhradních akumulátorů využijí.

Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana: kdepak je vyměnitelný akumulátor?

V první kapitole jsme se věnovali vzhledu a zpracování Asusu MyPal A620. Sečteno a podtrženo, Asus MyPal A620 se po designové stránce povedl. Škoda jen absence vyměnitelného akumulátoru a ovládacích prvků na bohu přístroje.


V druhé kapitole se podíváme na technologickou výbavu. Omrkneme procesor, zhodnotíme výsledky testů a nezapomeneme ani na příslušenství a software.

Témata článku: Asus, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Počítače, Současná doba, Počítač, Defaultní nastavení, Kapesní počítač, Třetí záložka, Obvyklá sestava, Následné obnovení, Běžná práce


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10