Recenze mobilního fotoaparátu Nokia Fun Camera: bez legrace

Nový přídavný fotoaparát pro mobilní telefony Nokia má velmi netradiční design. Jestlipak ale fotí alespoň tak dobře jak vypadá?
Recenze mobilního fotoaparátu Nokia Fun Camera: bez legrace

Nokia Fun Camera je přídavný digitální fotoaparát pro vybrané mobilní telefony značky Nokia. Od podobných výrobků z produkce Sony Ericssonu, Siemensu nebo Motoroly se liší zejména možností práce nezávisle na mobilu. Snímky pořízené fotoaparátem se ukládají do vnitřní paměti a mobilní telefon je potřeba až pro jejich přenesení do počítače, případně pro poslání na jiný mobil nebo e-mailovou adresu.

 
Copak to může být?

Kompatibilita: Nokia Fun Camera je určena pro použití s mobilními telefony Nokia 3100, 6100, 6610, 6800 a 7210. S telefony Nokia 7210 a 6610 nelze použít obrázky s vyšším rozlišením.

Je opravdu tak legrační?

Sedím a přemýšlím, k čemu bych Fun Cameru přirovnal, nic rozumného mě ale nenapadá. Je to zkrátka objekt, který bude v pohotovostním stavu většinou viset na dodávané šňůrce kolem krku a který se nebude podobat ničemu, co jste kdy v životě viděli. Místo popisu designu raději vezměte za vděk obrázky a udělejte si vlastní názor.

 
Popis nejdůležitějších prvků fotoaparátu

V zúžené části fotoaparátu je jednoduchý hledáček. Jde o prostý otvor, který přiložíte k oku a přibližně s ním obsáhnete snímanou scénu. Když však otvor dovybavíte dodávaným „náprstkem“ se dnem ve tvaru čočky, lze Fun Cameru od oka vzdálit asi o dvacet centimetrů a v malém, asi centimetrovém okénku s naznačenými okraji obrázku nastavit, co vyfotíte.

 
Do otvoru lze vložit jednoduchý optický hledáček

V obou případech je ale kompozice jen velmi přibližná: není jasné, kde přesně na výsledném obrázku budou okraje, obvyklým průvodním jevem je šikmý horizont. Pro jistotu jen dodávám, že jako hledáček není možné použít displej připojeného mobilního telefonu.

 
Fotografování s optickým hledáčkem a bez něj

Objektiv na čelní ploše se vzhledem nijak neliší od čoček, které Nokia umísťuje na své fotomobily. Je prostý jakýchkoli informací, takže nezjistíme ani ohniskovou vzdálenost, ani světelnost. Pochopitelně se nejedná o žádnou složitou optiku, rozhodně nečekejte zoom, je to jednoduchý objektiv s pevným zaostřením. Nad objektivem je na čelní ploše umístěn také malý blesk.

 
Malý blesk a ještě menší objektiv;
v pravé části je viděl vložený optický hledáček

Zadní strana fotoaparátu je zajímavější. Nachází se zde nezvyklý kulatý displej, který se po zapnutí rozzáří sytým oranžovým podsvětlením. Kolem displeje jsou rozmístěna čtyři ovládací tlačítka, vpravo od nich svítí nebo bliká stavová kontrolka. Spoušť fotoaparátu je umístěna na horní ploše.

 
Kulatý displej ovládací tlačítka; spoušť

Pod pryžovým páskem, který obepíná většinu širší části Nokia Fun Camery, se skrývá konektor Pop-Port. Bohužel u něj není na první pohled jasné, jak telefon při připojování otočit, a vzhledem k větší síle, kterou musíte použít pro úspěšné spojení, to poznáte až po určité době marné snahy, nebo až si to zapamatujete. Napájení fotoaparátu zajišťují dvě mikrotužkové baterie upevněné za plastovými dvířky.

 
Dvě baterie jsou ukryty pod pryžovým krytem

Obyčejný foťák

Fotoaparát Nokia Fun Camera je možné – a vlastně i nutné – používat samostatně, bez připojeného mobilního telefonu. Má vlastní napájení, vnitřní paměť s kapacitou kolem jednoho megabajtu, vlastní stavový displej i ovládací tlačítka. To je největší rozdíl oproti konkurenci, kterou bez připojeného telefonu není možné ani zapnout. Na druhou stranu ale Fun Camera není na mobilním telefonu úplně nezávislá. Pouze po jeho připojení si můžete prohlédnout pořízené obrázky a něco s nimi poté udělat.

S Fun Camerou tedy fotíte a až uznáte, že je správná doba pro další práci s pořízenými snímky, ke konektoru připojíte podporovaný mobil. Obrázky se okamžitě a bez jakéhokoli zásahu uživatele začnou stahovat do paměti telefonu. Po stáhnutí každé položky se ozve typický zvuk přijatého objektu, což je při větším množství fotografií sice trochu nepříjemné, ale můžeme to snad odpustit.

Způsob propojení Fun Camery s mobilem není podle mého názoru příliš šťastný. Pryžový lem je poměrně nepoddajný a nebudete vědět, kam s ním. Buď bude při spojení nakřivo položen na mobilu, nebo nevzhledně opřen o jeho bok. Nedělám si také příliš velké iluze o odolnosti úzkého gumového proužku, kterým je lem z jedné strany přichycen k tělu fotoaparátu.

 
Odklopený kryt konektoru není kam odložit
  

Počítáme pokaždé od začátku

Nyní jsou fotografie v telefonu, ale zatím pouze v dočasné paměti, odkud je v případě potřeby musíte uložit do některé ze složek Galerie. Uvítal bych, kdyby to bylo možné provést nějak najednou, a potěšilo by mě, kdyby se obrázky nečíslovaly vždy od začátku a nemusel bych pro každou sérii zakládat novou složku nebo ručně každý soubor přejmenovávat. Obrázky se do z fotoaparátu do mobilního telefonu pouze zkopírují a nechcete-li aby se po příštím propojení obou zařízení přenášely znovu, musíte je ve fotoaparátu smazat.

Co s obrázky v mobilu? Můžete je nechat v Galerii telefonu, použít je jako tapetu na displej, poslat v multimediální zprávě, s některými Nokiemi také jako e-mailovou přílohu, prostřednictvím softwarového balíku PC Suite fotografie z telefonu stáhnete do počítače.


V druhé kapitole článku se dozvíte, jak Nokia Fun Camera vlastně fotí, a najdete zde řadu ukázkových obrázků.

Témata článku: Nokia, Fotoaparát, Nokia 3100, Nokia 7210, Nokia 7210 Supernova, Foto, Průvodní jev, Správná doba, Mobilní fotoaparát, Velká sláva, Mobil, Pop design, Camera


Určitě si přečtěte

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136