Recenze: naprosto průměrný mobilní telefon

V recenzích stále hodnotíme, jaké mobily jsou nejlepší, a sestavujeme z nich nejrůznější žebříčky. Co se pro změnu tentokrát podívat, jak vypadá takový zcela průměrný mobilní telefon?
Recenze: naprosto průměrný mobilní telefon
Kapitoly článku

Jak jsme došli k průměrnému mobilu?

Vzali jsme všechny telefony, které se dnes prodávají, nebo se ve velmi blízké budoucnosti prodávat budou. Procházeli jsme postupně parametr za parametrem, počítali průměrné hodnoty, zkoumali převažující vlastnosti a krok za krokem „šili“ imaginární telefon, který by byl zástupcem všech současných mobilů.

Kolik by stál?

Začněme cenou. Pokud by se náš průměrný mobil prodával u Eurotelu, stál by 10 908 Kč, s dotací byste ho pořídili za 5 626 Kč. T-Mobile je na tom téměř stejně: 10 826 Kč/5 566 Kč. Telefon by se ale rozhodně vyplatil pořídit u Oskara, kde by byl za plnou cenu 8 299 Kč a s nejvyšším tarifem Nezavěšuj a úvazkem na pět měsíců za 4 333 Kč.

Jak by vypadala cena průměrného telefonu, kdyby se prodával v předplacené sadě? Sada Go by byla za 4 939 Kč, Twist za 4 713 Kč. Výhodné by bylo také pořídit mobil u nezávislého distributora za 7 316 Kč. Že se průměrný mobil ještě neprodává? V takovém případě je předběžná průměrná cena 6 000 Kč.

Rozměry, hmotnost, displej

S rozměry 102 x 46 x 21 mm připomíná průměrný mobil nejvíc Motorolu C330, s hmotností 94 g je mu ze současných telefonů nejblíž Sony Ericsson T610. Rozměry displeje 29 x 26 mm odpovídají většině Nokií řady Series 40. Při sečtení řádků displeje dojdeme k Siemensu S45 a počet řádků, které se na displej vejdou, připomíná nejvíc nejnovější Samsungy (E700, E100).

Průměrný mobilní telefon má barevný displej, který dokáže zobrazit až čtyři tisíce barev. Nejde o véčko, ani o mobil s jinou zvláštní konstrukcí, je to klasický telefon.

Podle redakční srovnávací metodiky získal průměrný mobil v této kategorii hodnocení 80 %. Nejblíže mu jsou s podobnými výsledky Samsung SGH-T100, Sony Ericsson T300, Nokia 5100 a Siemens C60.

Výdrž, hardware, ovládání

Podle udávané pohotovostní doby průměrný mobil vydrží na jedno nabití až 11 dnů, telefonovat s ním můžete až 5 hodin. Baterie typu Li-Ion je nabita za 2 h 20 min. Telefon má vestavěnou anténu, na konektor pro připojení externí antény se ale už zapomnělo. Rovněž větší odolnost není pro výrobce průměrného telefonu důležitá, zatím neklade důraz ani na velkou paměť, natož na paměťovou kartu. Mobil však lze s počítačem propojit pomocí kabelu.

Zatím je ještě příliš brzo na standardní operační systém, místo instalace nových programů si ale můžeme alespoň nastavit uživatelské menu. Hlasové ovládání není potřeba.

Redakční metodika spočítala průměrnému mobilu známku 66 %, stejně jako Sagemu myX-6, Nokii 3200, Sony Ericssonu T600 a Motorole C330.

Telefonování

Průměrný mobilní telefon má paměť v telefonu, a to pro 400 (počítáno podle průměru) nebo 300 (medián) kontaktů; samozřejmě vícepoložkových. Paměť v přístroji i na kartě SIM lze prohlížet najednou. Telefon nabízí vyzváněcí profily i skupiny volajících, nedokáže však už podle nich filtrovat hovory. Jednotlivé volající lze alespoň individuálně odlišit různým zvoněním.

Vyzváněcí melodie jsou vícehlasé, mobil samozřejmě zvládá i vibrační upozorňování. Nedá se s ním však telefonovat v USA, nemá hlasité handsfree ani záznamník hovoru. Zavděk musíme vzít hlasovým vytáčením a minutovým pípáním oznamujícím délku telefonátu.

Naprosto shodné parametry jako průměrný mobil mají v kategorii Telefonování Motoroly C330 a C350.


V druhé kapitole článku probereme další funkce: zprávy, organizaci času, zábavu a mobilní data. Zjistíme také, jaké konkrétní současné mobilní telefony se nejvíce podobají vypočtenému průměrnému mobilu.

Témata článku: Motorola C350, Motorola T720, Motorola T720i, Nokia 3510i, Nokia 5100, Nokia 6310, Nokia 6310i, Nokia 6510, Nokia 8310, Panasonic GD67, Philips 630, Philips Fisio 825, Sagem myX-2, Sagem myX-5m, Sharp GX13, Siemens A50, Siemens C55, Siemens C60, Siemens S45, Siemens S45i, Siemens SL45i, Sony Ericsson T100, Sony Ericsson T300, Sony Ericsson T610, Telefon


Určitě si přečtěte

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15