Recenze nového Bluetooth sluchátka Ericssonu

Ericsson je jeden z mála výrobců, kteří ke svým mobilním telefonům nabízejí Bluetooth příslušenství. Je navíc jediný, kdo dnes nabízí bezdrátovou sadu handsfree. První náhlavní souprava je zde už téměř rok, nyní jsme ale mohli vyzkoušet novou bezdrátovou „bondovku“. Rozumí si s Ericssonem i Nokií?
Recenze nového Bluetooth sluchátka Ericssonu

Je to hrozně malinké!

První Bluetooth handsfree od Ericssonu – HBH-10 – byla celkem rozměrná náhlavní souprava. Ačkoli na uchu seděla celkem pohodlně, někdy přesto překážela. Nové zařízení HBH-20 vychází spíš z běžné bondovky: do ucha strčíte malé sluchátko, od kterého vede čtyřiceticentimetrový kablík k „základnové stanici“, k vysílači Bluetooth. Deset centimetrů pod sluchátkem se na kablíku kýve pecka s mikrofonem, kousek pod ní je držák, do kterého lze sluchátko zastrčit, aby se v pohotovosti nekomíhalo ve větru. Kabel ukončuje jack, kterým se sluchátko zapojí do základny.

Klepněte pro větší obrázek
A to je celé … (modrá součástka v pravém
spodním rohu je výměnný barevný kryt)

První šok: základna sluchátka je hrozně malinká. Podle obrázků jsem čekal něco jako menší mobilní telefon, eliptické zařízení se ale ve skutečnosti vejde do krabičky od sirek. Názor na design si udělejte sami z fotografií.

Nad malým logem Ericssonu na základně je kontrolka a podle stylu jejího blikání a také podle barvy lze rozeznat různé stavy – vypnuto, zapnuto, připraveno na spárování, vybitá baterie apod. Na čelní ploše jsou potom ještě dvě ovládací tlačítka, která odpovídají klávesám Yes a No na mobilech Ericsson. Na boku jsou ještě dva ovladače hlasitosti zvonění nebo reproduktoru.

Aby se sluchátko hodilo k šatům, lze mu vyměňovat přední kryt a v krabici rovnou dostanete světlou i tmavou variantu. Získáte také koženkové pouzdro a šňůrku, za kterou lze zařízení pověsit na ruku.

Klepněte pro větší obrázek
Postup při snímání krytu

Na zadní ploše základny najdete už jen sponu pro připevnění „vajíčka“ na oděv. Po odklopení pryžového vršku se objeví konektor pro běžnou nabíječku Ericssonu, kterou k bondovce také dostanete.

Jak se volá, tak se ozývá

Protože kablík není příliš dlouhý, základnu není možné nosit v jiné kapse než náprsní. Ericsson počítá s tím, že „vajíčko“ sponou upevníte na límec nebo klopu. Kablík ale v tomto případě mohl být naopak ještě trochu kratší, protože smyčka ze čtyřiceti centimetrů je až moc dlouhá.

Klepněte pro větší obrázek
Drát někdy chybí, jindy je ho ale zase
až moc

Když chcete telefonovat, jednoduše strčíte sluchátko do ucha a stisknete tlačítko pro příjem hovoru, nebo hovor vytočíte: buď přímo z mobilu, nebo využijete hlasové ovládání, které lze u telefonů Ericsson aktivovat přímo tlačítkem na handsfree. Když vám někdo zavolá, začne zvonit samotný telefon, ale zvonění uslyšíte také ve sluchátku handsfree. Sluchátko však nemám na uchu pořád, telefon může být v tašce a potom nic neslyším. Hodilo by se proto vibrační upozorňování v základnové stanici handsfree. Po skončení hovor zavěsíte tlačítkem.

Před prvním použitím, nebo po odpojení handsfree od mobilu, je nutné obě zařízení spárovat. Lidskými slovy: musíte telefonu říct, že bude používat právě toto sluchátko. Handsfree napřed uvedete do „rozpoznatelného stavu“ tím, že jej vypnete a potom na deset sekund současně podržíte dvě tlačítka na čelním panelu. Potom z menu telefonu necháte vyhledat okolní Bluetooth zařízení a nalezené handsfree HBH-20 potvrdíte. Musíte zadat bezpečnostní kód, který je standardně 0000.

Ericsson s Bluetooth umí

Handsfree jsem zkoušel s Ericssonem T39 a Nokií 6310. Ani v jednom případě jsem se nesetkal s žádnými komunikačními problémy. Telefonovat jsem mohl až zhruba ze šesti metrů od mobilu, přičemž v takové vzdálenosti byl zvuk Nokie subjektivně lepší než Ericssonu. Se zvětšující se vzdáleností totiž kvalita zvuku klesá, slyšíte různá rušení. Sluchátko ale většinou budete používat ve vzdálenosti jeden až dva metry od mobilu a zde je příjem zcela srovnatelný.

Ericsson je ale na druhou stranu mnohem lépe připraven pro použití Bluetooth handsfree. Mnohokrát jsem totiž křičel do hluché Nokie a divil se, že mě volající neslyší ... Slyšel mě, ale já jsem si nevzpomněl, že k telefonu je přiřazena Bluetooth bondovka - a klidně se vsadím, že si taky nevzpomenete, když neuvidíte žádné dráty.

Ericsson na rozdíl od Nokie na displeji jasně indikuje, že hovor probíhá přes Bluetooth a stisknutím tlačítka jej můžete převzít v mobilu. Na Nokii sice v pohotovostním stavu také vidíte, že je připojena bondovka, během hovoru však tento symbol překryje telefonní číslo a jméno volajícího. Navíc když je Bluetooth sluchátko spárováno, musíte u Nokie vždy telefonovat přes něj. Hovor bez odpojení handsfree, které navíc nelze provést během telefonování, do sluchátka mobilu nijak nepřenesete. Není to praktické a jsem zvědavý, jestli tuto překážku Nokia ve svých bezdrátových handsfree nějak vyřeší.

Čím méně, tím lépe

Zvuk sluchátka je čistý a dostatečně hlasitý, je jen trochu zahuhlaný, protože mu chybí výšky. Rovněž protější strana slyší dobře.

Menší připomínku bych měl k ovládání. Dvě pryžová tlačítka na čelní ploše handsfree jsou příliš malá a když je základna zavěšena na límci, nevidím, co mačkám, a po hmatu jednotlivá tlačítka nerozeznám. Mnohem lepší by bylo, kdyby tlačítko bylo pouze jedno, sloužilo by pro ovládání hovoru, a druhé, potřebné jen pro vypnutí a párování, by se přestěhovalo třeba někam na bok základny.

Šílené problémy s výdrží

Když handsfree poprvé vydržela na jedno nabití pouze třicet minut hovoru během osmihodinové pohotovosti, sváděl jsem to na stav baterie nebo nedostatečné nabití. Jenže když jsem si po druhém plném nabíjecím cyklu opět zhruba v osmihodinovém intervalu zavolal jen šest minut, bylo to už více než podezřelé. Ericsson se však dušoval, že handsfree musí zvládnout skoro čtyři hodiny telefonování a v pohotovosti by bez nabití měla vydržet dva a půl dne. Chyba nemohla být ani v testovaném kusu, protože jej před námi měl jiný časopis a jeho zkušenosti ukazovaly, že udávaná výdrž je reálná.

Po delším zkoumání jsme asi našli důvod: jmenuje se Nokia. Handsfree jsem totiž používal s jejím modelem 6310 a když jsme posléze udělali test výdrže s Ericssonem T39, bezdrátové sluchátko se vyplo až po třech a půl hodinách hovoru. Dokážu si to vysvětlit jen tím, že Nokia se sluchátkem v pohotovostním stavu komunikuje mnohem častěji než Ericsson, a tím jej velmi vybíjí. A už podruhé v tomto článku jsem proto velice zvědavý na Bluetooth příslušenství finského výrobce. (Na druhou stranu musím uvést, že v Nokii 6310 nemáme finální, ba ani prodejní verzi firmwaru; třeba se běžný telefon v praxi chová jinak. Nemá některý ze čtenářů své zkušenosti s Nokií 6310 a tímto bezdrátovým handsfree?)

Nabití handsfree trvá něco přes hodinu.

Nejsem agent Mulder

Malá bondovka je podle mně pro běžné používání vhodnější než velká náhlavní souprava. Nevadí tolik na uchu a před lidmi navíc nevypadáte jako ufon.

Klepněte pro větší obrázek
První Bluetooth sluchátko Ericssonu bylo skutečně
trochu větší. Pod ním je modul, kterým lze touto
bezdrátovou technologií vybavit téměř každý telefon Ericsson.

Bluetooth je hodně příjemná záležitost, stále ji však trochu kazí hodně vysoká cena bezdrátového příslušenství. I když ceny za rok, co se s Bluetooth občas setkáváme, trochu spadly, sedm a půl tisíce za bondovku, jejíž jedinou – i když nezastírám, že nespornou – výhodou je chybějící kousek kabelu, je asi stále trochu moc. Nevím, jestli je důvodem vysoké ceny jen velká poptávka, náklady na technologii by u Bluetooth totiž měly být relativně nízké.


Infobox

Osobní handsfree Ericsson HBH-20

  • Zdroj: Sony Ericsson
  • Web: www.sonyericsson.com/cz
  • Cena: přibližně 7 500 Kč
  • Určeno pro mobilní telefony a další zařízení, které podporují Bluetooth profil „headset“
  • hmotnost: 26 g (pouze základna: 18 g)
  • rozměry: 68 × 35 × 22 mm
  • barvy: stříbrný základ se stříbrným nebo tmavě modrým výměnným krytem
Diskuze (13) Další článek: Motorola má mobil s barevným displejem: E360!

Témata článku: Smartphony, Ericsson, Bluetooth, Sluchátka, Vybitá baterie, Velká poptávka, BLU


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 82

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14