Recenze: PC karta Nokia D211 je špičkový kus hardwaru

S Nokií D211 připojíte váš notebook k Internetu nejen přes GSM, ale také bezdrátovou sítí WiFi. K Internetu se tak připojíte všude, na jednání, v kanceláři i na paloučku u lesa. A to vše za něco málo přes jedenáct tisíc.
Recenze: PC karta Nokia D211 je špičkový kus hardwaru

Na začátku Invexu jsem si zapůjčil na test PC kartu Nokia D211 od společnosti Agora Plus. Ukázalo se to jako dobrý nápad - na Invexu totiž byla v tiskovém centru dostupná bezdrátová síť standardu WiFi. Nemusel jsem ted pokaždé hledat volný síťový kabel, ale mohl jsem si sednout s notebookem kamkoliv; klidně i na zem.

D211 však neumí jen WiFi pro připojení do bezdrátové sítě, ale podporuje také datové přenosy v síti GSM, a sice GPRS (40,2 kb/s) i HSCSD (43,2 kb/s). Pokud tedy odejdete z dosahu WiFi (např. z onoho tiskového centra), můžete se připojit pomocí GSM sítě. A záleží už jen na vás, který typ datových přenosů si zvolíte; hodláte-li občas mrknout na web, posílat ICQ nebo číst poštu, je výhodnější GPRS, pokud jste nároční surfaři a stáhnete za hodinu deset mega, je levnější HSCSD. Ale o tom jsme už na MobilManii psali snad stokrát.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Karta váží jen 50 gramů...

Z karty čouhá anténka

Pojďme se ale na kartu podívat nejprve zvenčí. PC karta má klasickou výšku typu II (zabere tedy jen jeden slot), nicméně z ní „čouhá“ docela masivní anténa. Ta je ale pevná, takže se nemusíte bát jejího ulomení. Bohužel, právě kvůli ní se mi notebook se vsunutou kartou nevejde do tašky, takže musím kartu vyjímat. Nicméně tato troška nepohodlí je dostatečně vyvážena možnostmi této kartičky.

Na pravém detailu vidíte otvor, kam se vsouvá karta SIM. A zde je kámen úrazu. Šířka otvrou je o něco větší, takže kartu lze zasunout i tak, že se nedotýká kontaktů. Je pak logické, že ovládací program nemůže SIM inicializovat a nelze se pak připojit k Internetu. Rovněž je možné kartu zasunout tak daleko, že ji lze vyjmout jen ostrým předmětem, jenž se „zapíchne“ do SIM; na obrázku vidíte malý otvor na horní straně D211, který slouží také pro indikaci vložené karty. Zkrátka ideální by bylo, kdyby otvor přesně pasoval na velikost karty SIM a bylo by po problémech. Pokud ale kartu nevyjímáte a nevsunujete tak často jako já, potížím se vyhnete.

PC karta narozdíl od mobilu připojeného k počítači, přes který se běžně připojujete k Internetu, nepotřebuje napájení. To je docela velká výhoda, protože nemusíte neustále kontrolovat, kolik vám zbývá šťávy. Na druhou stranu, pokud pracujete v terénu na baterie, vezme si D211 nějakou tu šťávičku navíc a notebook vydrží méně; sám jsem ale žádné drastické snížení výdrže notebooku nepozoroval, už jen proto, že mimo elektrickou síť pracuji spíše výjimečně.

Ovladače i pro Linux

Ke kartě dostanete na cédéčku ovladače do všech verzí operačního systému Windows a kromě toho také pro Linux a PocketPC (od verze 3.0 nahoru). Kartu jsem testoval ve Windows XP, Vlaďa Janeček ji rozchodil i v Linuxu. Dlužno dodat, že zatímco já se nesetkal ve Windows s žádnými problémy, Vlaďovi přece jen Linux dal trošku zabrat.

Instalace je „easy“

Po instalaci programu Nokia D211 Manager a ovladačů modemu a bezdrátové sítě je vše nachystáno k používání. Instalace je opravdu snadná a zvládnete ji aniž byste se museli byť jen jedním očkem mrknout do manuálu. Nejprve si vytvoříte datové profily pomocí průvodce - zvolíte si, zda má jít o GPRS, GSM nebo WiFi přenosy a tomu se průvodce přizpůsobí. U GSM dat zadáváte vytáčené číslo, u GPRS APN a WiFi typ sítě - ad hoc (počítač proti sobě) a infrastructure (připojení k access pointu). Pak už stačí jen vybrat dostupnou síť „ve vzduchu“ a je to. Seznam připojení pak najdete na druhé záložce hlavního okna.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Seznam profilů --- log všech akcí --- právě je vytočeno připojení k Internetu

Klepněte pro větší obrázek
Zvolte si, jaké připojení chcete použít.

Klepněte pro větší obrázek
Klasický dialog Windows informující o připojení

Poznámka: Profily GPRS a GSM vytvoří nová připojení v seznamu připojení (viz obrázek), připojení k WiFi vytvořít nové Připojení k místní síti. Vše je přístupné ze složky Místa v síti (ve Windows XP).

Klepněte pro větší obrázek
Seznam připojení v mém počítači

Na hlavní záložce General si nyní tlačítkem Select vyvoláte malé menu, kde máte všechny dostupné profily. Z nich si vyberete ten, který chcete použít a ten se pak stane aktivním. Tlačítkem Activate pak vytočíte připojení nebo se připojíte k WiFi. Velmi prosté. Tímtéž tlačítkem, které se přejmenuje na Deactivate, připojení zrušíte. V dolní části okna pak vidíte statistiky připojení a sílu signálu. A můžete vesele surfovat.

I pro textovky

Ke kartě dostanete kromě správce připojení také malý program pro práci s textovými zprávami a seznamem na SIM. Můžete přijímat a posílat zprávy jak je libo, škoda jen, že software nepřečte MMS, pro zobrazení na počítači by to bylo přímo ideální, stejně tak byste mohli poslat MMS přímo z počítače. Můžete ale posílat a přijímat obrázkové zprávy Smart Messagingu. Rovněž je škoda, že tu není možnost volat, když má notebook mikrofon a reproduktory, nebyl by to žádný nepřekonatelný problém.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Program pro práci s textovkami

Nokia D211 stojí za ty peníze

Nokia D211 je špičkový produkt, který si zaslouží pozornost každého, kdo má notebook a myslí to s datovými přenosy mimo kancelář vážně. Díky integraci WiFi má produkt podstatně větší použitelnost než předchozí CardPhone II, který umí jen HSCSD. Srovnám-li s konkurencí, Sony Ericsson GC75, která umí jen GPRS a HSCSD (a to navíc pouze 28,8 kb/s), nemohu než doporučit právě D211. GC75 navíc stojí 15 200 Kč, což je naprosto nekonkurenceschopná cena. Kromě jsem měl s rozchozením karty docela zajímavé problémy, viz můj starší článek.

Ale i za Nokii D211 mohou existovat náhrady - k připojení k Internetu můžete použít mobil a pro WiFi si koupíte samostatnou PC kartu. HSCSD i GPRS umí mobily Nokie a Sony Ericssonu, např. Ericsson T39m, Sony Ericsson T68i, Nokia 6310 a novější apod. I když bude toto řešení celkově dražší, mobil využijete také k volání, což se hodí. Je to zkrátka na vás, co si zvolíte. Já preferuji D211 a levný mobil na volání.

Ve zkratce:

  • PC karta Nokia D211
  • Zapůjčil: Agora Plus
  • Cena: 11 599 Kč s daní (Cybex); Eurotel 14 995 Kč, 10 995 Kč dotovaná, obě ceny s daní
  • Parametry: GSM (HSCSD, až 43,2 kb/s), GPRS (až 40,2 kb/s, WiFi (až 11 Mb/s)
  • Rozměry: 125 x 54 x 5/10 mm
  • Hmotnost: 51 g
  • Ovladače: Windows 98 SE, Me, 2000, XP a CE 3.0 (Pocket PC/Pocket PC 2002 a Handheld PC 2000)
Diskuze (18) Další článek: Recenze Siemense S45i: hlavní inovací je e-mailový klient

Témata článku: Nokia, Příslušenství, Ericsson T39m, Nokia 6310, Sony Ericsson T68i, CardPhone, Špičkový produkt, Masivní anténa, Karta, Kus


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34