Recenze Philips 655: véčko zase jinak (test)

Nový mobilní telefon Philips 655 útočí v boji o zákazníky obvyklými zbraněmi této značky: elegantním originálním designem v evropském stylu, bohatou výbavou a dlouhou výdrží. Má šanci v početné konkurenci uspět?
Recenze Philips 655: véčko zase jinak (test)

Značka Philips byla vždy brána v oblasti mobilních telefonů spíše za outsidera. Ale nové modely jsou čím dál tím více zajímavější a získávají si zákazníky. Tajemství úspěchu tkví ve třech skutečnostech: telefony mají moderní, nápaditý a přitom elegantní design, mohou se chlubit nadprůměrnou výdrží a funkční výbava většinou převálcuje konkurenci v dané cenové kategorii. Na český trh vstupuje nový model 655.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Philips 655 na oficiálních fotografiích

Rychlé odkazy

 parametry telefonu v katalogu mobilů 
 
• fotogalerie se všemi obrázky
 •
nerozdělená recenze v textové verzi

Klíčové parametry

 • netradiční design
 • aktivní displej, 65 tisíc barev, 128 × 160 bodů
 • VGA fotoaparát
 • vyzvánění s 64 hlasy
 • velká paměť na kontakty, SMS i multimédia
 • možnost synchronizace kalendáře a adresáře

Hlavní nedostatky

 • pomalé odezvy telefonu
 • horší konstrukční zpracování
 • chybí odpočítávání při psaní SMS
 • oproti konkurenci horší displej

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Design je hlavní zbraní Philipsu 655


Obrýlené véčko

V tiskové zprávě vydané při představení nového Philipsu 655 byl celý první odstavec věnován zřejmě nejdůležitějšímu prvku výbavy tohoto telefonu – velkému kruhovému zrcátku na přední straně. Trochu mě tato skutečnost pobavila, ale na druhou stranu je právě toto zrcátko jakýmsi symbolem celého telefonu. Je to první, čeho si všimnete a zrcátko spolu s vnějším displejem zasazeným také do kruhového rámečku tvoří elegantní designový celek. Dvojice kruhů je zasazena do stříbrného oválného bloku s efektním rýhováním. Na obvodu zrcátka v horní části je nenápadně umístěn fotoaparát.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zrcadlo, zrcadlo, kdo je na světě nejkrásnější?

Netradičně řešený je kloub telefonu. Má sice klasické uchycení na dvou pantech s pevným středem na dolní části, ale jednotlivé části jsou zakulaceny a tvoří zdánlivě kompaktní celek. To ještě umocňují linie na bocích. Otevřený telefon položený na stole se pohupuje, nemá stabilní pozici na spodní části. V ruce se však drží telefon pohodlně, hmotností a rozměry zapadá do běžného průměru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce kloubu

Na levé straně najdeme úzké kolébkové tlačítko pro zesilování a okénko infraportu, na druhé straně se nachází tlačítko spouště fotoaparátu a vyryté logo výrobce. Na dolní hraně je pryžovou krytkou chráněný systémový konektor. Zadní strana je poznamenána kulatým průdechem hlasitého reproduktoru, zaslepeným konektorem pro externí anténu a poutkem pro uchycení šňůrky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tlačítka pro zesilování a infraport na levé straně • pravá strana telefonu

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Tlačítko fotoaparátu • krytý systémový konektor • hlasitý reproduktor a poutko na šňůrku

Pod zadním krytem najdeme Li-Ion baterii s kapacitou 600 mAh, která by měla telefonu zaručit výdrž až 240 minut při telefonování a 400 hodin (17 dnů bez vypnutí!) v pohotovostním režimu. Čísla jsou samozřejmě zjištěna v laboratoři a skutečnost je poněkud jiná, zatím však nemohu zjistit jak moc jiná. Během intenzivního testování jsem byl schopen telefon vybít během jediného dne, takto však dopadnou v podstatě všechny telefony.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zadní strana a pohled pod kryt • telefon je poměrně malý

Po otevření na vás vykoukne displej a futuristicky laděná klávesnice. Bohužel již samotné otevírání doprovází nepříjemné pazvuky. Vrzající plasty se ozývají při každém pevnějším sevření nebo při stisku tlačítek na klávesnici. Zde má Philips co zlepšovat, stejným neduhem trpí bohužel většina jeho nových modelů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Konstrukce na pohled pěkná, na poslech už méně

Displeje, klávesnice a ovládání

Podle parametrů vypadá hlavní displej slibně: aktivní TFT, 65 tisíc barev, rozlišení 128 × 160 bodů. Oproti početné konkurenci zejména z Asie má ale podle mého subjektivního dojmu horší podání barev. Vnější displej je monochromatický, informace jsou proto dobře čitelné i při zhasnutém podsvícení, které je modré a poměrně slabé. S podsvícením displej zobrazuje tmavá čísla na světlém pozadí, v zhasnutém stavu přejde do inverzního režimu a lépe tak zapadne do tmavého rámečku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Hlavní displej není na přímém světle příliš dobře čitelný • kvalita zobrazení je dobrá, na asijskou konkurenci však nedosahuje • monochromatický displej se čte dobře i na slunci

 
Vnější displej: pohotovostní stav • vyzvánění • ikona zmeškaného volání

Poznámka: na oficiálních fotografiích v úvodu si můžete všimnout, že venkovní displej je zjevně typu OLED, podobně jako u Philipsu 650. Těžko říci, proč je nakonec model 655 vybaven pouze běžným monochromatickým displejem.

Hlavním ovládacím prvkem na klávesnici je kruhové čtyřsměrné tlačítko s potvrzovacím středem. Horizontální směry slouží pro vstup do nabídky, směr nahoru otevře seznam hovorů a směr dolů adresář. Nalevo od hlavní klávesy se nachází tlačítko se zeleným sluchátkem a speciální funkční tlačítko pro spuštění MMS editoru, při delším stisku se dostanete do nabídky SMS zpráv. Napravo najdeme červené sluchátko a funkční klávesu pro spuštění aplikace BeDJ, respektive volbu vyzváněcí melodie při delším podržení. Pod hlavní klávesou je podlouhlé korekční tlačítko C.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klávesnice je téměř plochá

Z klávesnice jsem byl zprvu mírně rozpačitý, zapuštěná plastová tlačítka jsou sice nápaditě rozvržena, ale vypadají trochu lacině a vzhledem k jejich zapuštění jsem měl obavy z nejistého stisku. Mají však malý zdvih, který navíc doprovází tlumené cvaknutí, takže ani s rychlým psaním SMS zpráv jsem neměl problém. Tedy alespoň z pohledu klávesnice.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Použité plasty působí trochu lacině

Telefon ale uživateli ztrpčuje život svoji leností. Obzvlášť při rychlém psaní bez slovníku T9 je lepší se na displej raději nedívat a nechat telefon dokreslovat písmena ve svém tempu. Také při procházení nabídky jsou mírné prodlevy patrné. Přesto se však nejedná o nic závažného, třeba si tento neduh ani neuvědomíte.

Klepněte pro větší obrázek Podsvícení popisků kláves je sytě modré a dostatečné


V druhé kapitole se podíváme do nabídky a zaměříme na funkce pro telefonování a psaní zpráv. Probereme si také užitečné doplňkové funkce

Témata článku: Philips, Recenze, Véčko, Test, Motorola V500, Panasonic X70, Philips 650, Philips 655, Samsung E300

15 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Mad 28. 4. 2005 9:05:56
  Jak jsem predpokladal,nahore huj dole fuj, jako vsechny vyrobky od teto...
 • JJ 12. 3. 2005 19:04:57
  Mám stejné zkušenosti i názor a 530 byl také můj nejoblíbenější.
 • LivING 26. 2. 2005 15:02:55
  Měl si Philipse někdy v ruce a zkusil si co umí??Asi těžko že tady meleš s...
Určitě si přečtěte

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

BlackBerry KEYone: moderní pisatel má konečně za jedna [recenze]

** BlackBerry rovná se klávesnice, a to opět výtečná ** Bezpečný Android a geniální BlackBerry Hub ** Je dnešní doba ochotna ťukat písmenka na klávesnici?

Dnes | Vrbacký Jakub | 4

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

Huawei P9 Lite (2017): bestseller má pokračování [recenze]

** Čínská značka přichází s dalším smartphonem střední třídy ** Zařízení je určeno pro masy ** Povedlo se namíchat rozumnou výbavu za dobrou cenu?

22.  6.  2017 | Láska Jan | 11

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

HTC U11: vymáčkněte z něj maximum [recenze]

** HTC U11 přináší inovativní ovládání Edge Sense ** Vyniká kvalitním audio výstupem a skvělými sluchátky USonic ** Jeho fotoaparát je dle testů DxOMark momentálně nejlepší ze všech

18.  6.  2017 | Měchura Milan | 16

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

Alcatel A5 LED: děti ho budou milovat [recenze]

** Barevné telefony vyšly z módy, nyní přichází éra svítících ** Alcatel A5 je ideálním telefonem pro děti a teenagery ** Cena vzhledem k výbavě mohla být nižší

16.  6.  2017 | Miksa Martin | 4

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

Xiaomi Redmi 4X: zpátky ke kořenům [recenze]

** Solidní výbava s přijatelnou cenovkou ** Nadprůměrná výdrž a pokročilé funkce ** Odladěný hardware i software

11.  6.  2017 | Herodek Martin | 29

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

Huawei P10 Plus: rovnocenný soupeř pro nejlepší z nejlepších [recenze]

** Cenově Huawei P10 Plus dorovnává Galaxy S8 od Samsungu ** Má výdrž, výkon, dobrý fotoaparát i odladěné prostředí ** Může si Huawei, i když špičkové, dovolit být takto drahé?

4.  6.  2017 | Vrbacký Jakub | 19

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

Sony Xperia L1: jedna vlaštovka jaro nedělá [recenze]

** Xperia L1 je jediným modelem od Sony s cenovkou pod 5 tisíc Kč ** Tomu samozřejmě odpovídá horší výbava a nudnější vzhled ** Nabízí však velmi dobrý 13Mpx fotoaparát **

1.  6.  2017 | Měchura Milan | 33

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

Nokia 3310 (2017): jen čirá nostalgie [recenze]

** Legenda se vrací a je kolem toho velký humbuk ** Dokáže navázat na úspěch předchůdkyně? ** Ve světě patřícím smartphonům to bude mít pořádně těžké

28.  5.  2017 | Láska Jan | 22