Recenze phoneBuddy: posíláme SMS z pevné linky

Společnost Fincom uvedla na náš trh terminál phoneBuddy. „Kámoš“ jak lze název „buddy“ volně přeložit, umožňuje zasílání i příjem krátkých textových zpráv a emailů na pevnou linku. Dále nabízí identifikaci volajícího, paměť na čísla i upozornění na nepřijaté hovory. Má to však jedno ale.
Recenze phoneBuddy: posíláme SMS z pevné linky

Co je phoneBuddy

PhoneBuddy je telefonní terminál rozšiřující funkce a schopnosti klasického telefonu na pevné lince. Připojuje se mezi zástrčku ve zdi a samotný telefonní aparát. Mrkněte na obrázky: zařízení má rozměry 175 × 155 × 32 a váží 435 gramů. Díky těmto rozměrům si phoneBuddy může dovolit plnohodnotnou klávesnici a velký displej.

Tlačítka jsou vyrobena z gumy a při stisku kladou přiměřený odpor. Jejich rozložení je stejné jako u počítačové klávesnice, jen speciální znaky jsou trochu rozházené. Popisky tlačítek jsou bílé a dostatečně velké, což je pozitivní informace pro uživatele s horším zrakem, kteří neholdují stále miniaturnějším mobilním telefonům. Ovládání probíhá pomocí čtyř směrových a dvou softwarových tlačítek. Jejich úkoly se zobrazují na displeji a je třeba je sledovat – často se mění. Nesmíme opomenout dvě tlačítka pro přímý vstup k výpisu volání a textovým zprávám. Menu i ovládání nápadně připomíná telefony Nokie.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Displej si zaslouží pochvalu za svou velikost a dobrý kontrast, není však u modelu Expert podsvícený (u verze Comfort ano). To může způsobovat problému u uživatelů, kteří budou mít phoneBuddy umístěn na špatně osvětleném místě. Absence podsvícení je pochopitelná z důvodu energické náročnosti s ohledem na způsob napájení v podobě čtyř tužkových baterií. Displej nabízí tři řádky pro menu a psaní zpráv plus jeden řádek pro stavové informace.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

Telefonujeme aneb trable s CLIPem

PhoneBuddy má pamatováka na padesát (Comfort) respektive sto (verze Expert) čísel. Velmi se mi líbí způsob vyhledávání: v pohotovostním stavu vyťukám na klávesnici první písmena jména, načež jsou vyhledány všechny odpovídající položky. PhoneBuddy neobsahuje sluchátko ani mikrofon s reproduktorem, po vytočení čísla musím zvednout sluchátko klasického telefonu.

Klepněte pro větší obrázek

PhoneBuddy dále nabízí funkci známou z mobilních telefonů, a to výpis zmeškaných hovorů. Tato funkce však vyžaduje aktivovanou funkci CLIP (identifikace volajícího), kterou bohužel k dnešnímu dni nabízí Český Telecom jen pro digitální linky ISDN. Blýská se však na lepší časy – o zprovoznění CLIPu pro klasické linky ČT uvažuje, a to v horizontu dvou měsíců. Bohužel se však předpokládá měsíční poplatek v řádu desetikorun.

Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek   Klepněte pro větší obrázek

SMS z a na pevnou linku

PhoneBuddy umožňuje zasílání textových zpráv, a to jak na další pevné linky, tak i na mobilní telefony. Při odesílání phoneBuddy „zavolá“ na speciální číslo SMS centra. To hovor zvedne a terminál odešle zprávu podobně jako modem při přenosu dat. PhoneBuddy volá při odesílání na tzv. duhovou linku, zprávu si tedy nepošlete, budete-li mít volání na duhové linky zakázáno. Testovací zpráva z phoneBuddyho dorazila na mobilní telefony všech operátorů během několika vteřin. Cena za jednu zprávu byla k dnešnímu dni stanovena na 2 Kč včetně DPH. Za odeslané zprávy budete platit v běžném měsíčním vyúčtování od vašeho operátora pevné linky, cenu hledejte v rámci služeb duhových linek.

Klepněte pro větší obrázek

Příjem textových zpráv v textové podobě je opět podmíněn fungující službou CLIP. Jak jsem se zmínil v odstavci o telefonování, CLIP zatím nefunguje na analogových linkách. V tomto případě bude zpráva doručena v hlasové podobě. Navíc není s mobilními operátory dojednáno zasílání z mobilu na pevnou linku.

Umí i emaily

PhoneBuddy umí odeslat email i bez počítače a internetu. Email odešlete stejným způsobem jako textovou zprávu, jen na začátek vložíte email oddělený mezerou. Například "mobilmania@cpress.cztestovací zpráva z phoneBuddy". Tuto zprávu je nutno odeslat na číslo 6245. Emaily však nelze přijímat, na což je příjemce v těle emailu upozorněn. Zpáteční lístek musí mít podobu textové zprávy.

Pro koho je phoneBuddy určen?

Velký displej a plnohodnotná klávesnice bude jistě vyhovovat uživatelům, kteří považují dnešní mobilní telefony za příliš malé, nepohodlné a složité. Přiznejme si, že to je podstatná většina dnešních mobilů. PhoneBuddy může být odpovědí na otázku položenou ve článku Výrobci! Postrádáme mobily pro babičky a dědečky!. Naše dědečky a babičky jen z těží přesvědčujeme o výhodách mobilních telefonů a marně vysvětlujeme psaní textových zpráv. PhoneBuddy je z tohoto pohledu jednoduchý: jeden stisk tlačítka spustí editor a psaní je díky velké klávesnici jednoduché. PhoneBuddy dám babičce a uvidíme, jak se skamarádí.

Klepněte pro větší obrázek  

Kámoš vašeho telefonu

PhoneBuddy je zařízení s dobrou myšlenkou i provedením. Jeho funkčnost je však v tuto chvíli poloviční díky nedostupnosti identifikace volajícího (CLIP) na analogových linkách. S koupí doporučuji vyčkat do doby, než se Český Telecom rozhoupe a CLIP nabídne v plném rozsahu. Cena terminálu phoneBuddy Expert se pohybuje okolo tří tisíc korun.

Ve zkratce: telefonní terminál phoneBuddy
aktuální informace: www.phonebuddy.cz
cena: cca 3000 Kč
rozměry: 175 × 155 × 32
hmotnost: 435 gramů
napájení: čtyři tužkové baterie
displej: tři textové řádky plus stavový řádek s ikonami, nepodsvětlený
vlastnosti a funkce: odesílání a příjem SMS na pevné linky i mobilní telefony, odesílání emailů a faxů bez internetu a PC, záznam zmeškaných hovorů, paměť na 50 respektive 100 pozic telefonního seznamu.

Témata článku: Operátoři, Ostatní, SMS, Phone

Určitě si přečtěte

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

Chtěli „flat“ se 100 GB, operátoři se jim vysmáli. Přesto má Nové Město tarify pro občany

** Tarif A měl mít 100 GB, „béčko“ 5 GB. Nakonec mají 150 MB až 1 GB ** Tarif pro lidi, kteří hodně volají nabízí 3000 minut za 499 Kč ** Veřejnou soutěž vyhrál brněnský virtuální operátor Fayn

12.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 65

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

Telefony to nekončí. Vybíráme mobilní příslušenství, které překvapí i potěší

** I malá drobnost může udělat velkou radost ** Redukce, kabely, sluchátka, powerbanky, náramky a chytré hodinky ** Ceny se pohybují od několika desítek korun po tisíce

7.  12.  2017 | Láska Jan | 13

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

Rachot v redakci: test 18 přenosných reproduktorů v prosincovém Computeru

** Hledáte bezdrátový reprák na cesty či na piknik? ** Otestovali jsme jich pro vás hned 18 ** Nový Computer je na stáncích!

6.  12.  2017 | redakce | 6

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

Vybrali jsme 11 tlačítkových mobilů pod stromeček. Je jich už jako šafránu

** Klasické tlačítkové mobily se stávají okrajovou záležitostí ** Některým lidem k používání přitom bohatě postačují ** Ze zhruba stovky dostupných modelů vybíráme 11 nejlepších

24.  11.  2017 | Láska Jan | 9