Recenze: Sagem MY X-5 pokušitel

Velké překvapení si na nás přichystal Sagem se svým nejnovějším modelem. Stačí, abyste si s ním na chvíli pohráli a už vám jej nikdo nedokáže vzít z ruky. Že je tomu opravdu tak, se ukázalo během našeho testování.
Recenze: Sagem MY X-5 pokušitel
Kapitoly článku

Holka s nedobrou pověstí

Mobilní telefony Sagem vždy nabízely spoustu nadstandardních funkcí v líbivém kabátku za slušnou cenu. Bohužel, časté návštěvy uživatelů v servisech značce mnoho nepomohly. Několik let se mobilní telefony Sagem na českých pultech neukázaly - svou novodobou českou premiéru si odbudou až letos na podzim. Sagem zde má konečně zastoupení a jeho hlavním úkolem pro tuto sezónu bude, očistit jméno značky. V podzimní modelové nabídce dominuje stylový telefon nesoucí označení MY X-5 - vyslovujte [mai: iks fajv], který reprezentuje hned několik novinek, které se poprvé objevily u tohoto francouzského výrobce.

Poznámka: Sagem uvádí dva modely: MY X-5d, který má infračervený port a GPRS pro data, a MY X-5, který nemá infra a GPRS jen pro WAP. Zatím není jisté, která verze se bude v Česku prodávat; my jsme měli na test verzi s „déčkem“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 

Moderní vzhled zabírá

V této recenzi se neubráním a budu novinku často srovnávat se stylovou Nokií 8210, potažmo i s ostatními modely finské značky. Sagem MY X-5 je prvním Sagemem, který se všem nechlubí svou anténou- má ji totiž integrovanou. Design telefonu je hodně podobný Nokii 6510, která se také vzhlédla v relativně hranatých tvarech. S telefony finské značky jej spojují zejména výrazné linie okolo displeje. Rozměry telefonu jsou 105 x 46 x 20 mm. Pro představu - stejné jako u Nokie 8210, jen s tím rozdílem, že Sagem je o něco tlustší.

Testovaná verze telefonu byla ve stříbrném provedení a nutno dodat, že kovově šedá barva telefonu navýsost sluší. Na pultech se objeví ještě v několika barevných odstínech, jen namátkou vyberu ostře červenou nebo modrou. Se vzhledem telefonu je spojená i další z novinek v řadách modelů Sagem, kterou jsou výměnné kryty. Jistě podotknete, že výměnný kryt se objevil již u modelu MY 3078. Ovšem narozdíl od novinky bylo možné vyměnit pouze přední kryt telefonu. Přestože zde nejsou kryty usazeny napevno, netrpí telefon slabinou snad všech telefonů Nokia – nevrže. Pouze při opravdu důkladném „promačkání“ telefonu z něj dostanete mírný šramot. Na druhou stranu není výměna krytu žádný med. Kryty drží na své místě tak silně, že při pokusu je sundat, získáte pocit, jakoby se měli každou chvíli zlomit. Zadní kryt je ještě opatřen důmyslnou západkou, která se zdá ale zbytečnou, neboť kryt drží i bez ní jako přilepený.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Čtyři barevná provedení; výměnné kryty

Displej s barevným kukučem

Přední straně telefonu dominuje vhodně umístěný barevný displej. Opět se jedná o první model s barevným displejem pod křídly francouzů. Velikost displeje je 101 x 80 pixelů, tedy stejně jako u oblíbeného modelu Ericsson T68m/T68i. Rovněž rozsah zobrazených barev je totožný, a to rovných 256. V klidovém stavu se na displeji zobrazují pouze základní informace a hlavně barevný obrázek v pozadí. Po setmění a v noci vypadá displej jednoduše úžasně, ale situace se razantně změní s přechodem na denní světlo. Přímé světlo, stejně jako ostatním mobilům s barevný displejem, displeji příliš nesvědčí. Pokud pohasne bílé podsvícení displeje, neuvidíte na něm vůbec nic. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Displej lze oživit barevným obrázkem

Intuitivní ovládání

K ovládání telefonu využijeme služeb velkého kurzorového tlačítka, kterému sekundují obvyklé dvě kontextové klávesy a tlačítka pro příjem a ukončení hovoru. Kurzor je opatřen dvěma prolisy, které usnadňují ovládání směrem nahoru a dolů, čehož dosyta využijeme při listování položkami v menu. V tomto směru bude kurzor celkem vytížený, což se ovšem nedá říci o směru horizontálním, který použijeme pouze v rozepsané textovce nebo při práci s WAPem. Z dřívější modelů zůstaly dvě kontextové klávesy pod displejem, kterým lze přiřadit speciální funkce. Doporučuji si zde navolit rychlý vstup do telefonního seznamu a inboxu textových zpráv. Menu telefonu je ikonkové. V levé části se zobrazuje kromě aktivní ikony také ikona následující a předcházející, což zaručuje dobrou orientaci. Pravá strana displeje je pak určena pro zobrazení aktivní ikony v celé své kráse - ikona je velká a animovaná. Vzhled menu lze odlišit jedním ze čtyř barevných profilů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání včetně klávesnice samotné si zaslouží pochvalu

Tradiční magnet na signál

Mobilní telefony značky Sagem vždy vynikaly výbornou citlivostí na signál. A novinka touto předností disponuje také. V budovách a potažmo také ve sklepeních jsem nenarazil na jediný problém s kvalitou signálu. Dobře dimenzovaný reproduktor poskytuje jasný a čistý zvuk. Notoricky známá vlastnost telefonů značky Sagem - hlasitý odposlech - patří k tomu nejlepšímu, co lze u mobilních telefonů nalézt. Ale abych jen nechválil, slabinou mobilu je jeho telefonní seznam. Přestože pojme až tři stovky kontaktů, smíte uložit jen jméno a telefonní číslo. Nic víc. Malou útěchou je možnost shromáždit kontakty do dvaadvaceti skupin. Vyhledávání v adresáři probíhá pouze podle prvního písmenka a to v případě plné paměti nemusí být zrovna rychlý způsob. Hlasité handsfree se spouští stiskem zeleného tlačítka při hovoru. Stejně tak se i vypíná.

Jelikož nejsou na boku přístroje žádné ovládací prvky, musíte hlasitost hovoru měnit dvojicí kontextových kláves. A to znamená zbytečný pohyb telefonu od ucha a zpátky.  Bohužel nenajdete v telefonu žádné profily a tak jedinou možností, jak se vyhnout nepříjemnostem v kině, je stiskem hvězdičky zapnout tichý režim. Stejným tlačítkem lze umlčet telefon pokud vyzvání v nevhodný okamžik. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kontakty lze řadit do skupin; Došlé textovky; Ukázka menu

Témata článku: Sagem, Přímé světlo, Známá vlastnost, Podzimní model


Určitě si přečtěte

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

RECENZE: Nokia 8 Sirocco — luxusně nepraktická

** Vzhled na prvním místě, vše ostatní se musí podrobit ** Nejedná se však pouze o převlečenou Nokii 8, nabídne víc ** Za nevšední design platí samozřejmě jistou daň, a ne jednu **

Milan Měchura | 10