Recenze sluchátek Sony Ericsson Akono: bezdrátová trojice

Podívali jsme se blíž na tři modely bluetoothových sluchátek řady Akono od Sony Ericssonu. Jedná se o stylový model HBH-600, technicky velmi dobře vybavený HBH-660 a profesionální HBH-300.
Recenze sluchátek Sony Ericsson Akono: bezdrátová trojice

Všechna starší sluchátka značky Ericsson a poté Sony Ericsson měla špičkovou kvalitu a povedený design. Nedávno byla na trh uvedena nová řada sluchátek Akono, a tak jsme chtěli prověřit, zda obstojí i v dnešní konkurenci. Název Akono má prý u Sony Ericssonu nahradit spojení „bluetoothové sluchátko“; toto slovo znamená v esperantu „poznání“.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tady jsou, všechny tři pěkně pohromadě

Každý chce něco jiného

Pro uživatele, kteří si potrpí na styl a originalitu, je určen model HBH-600. Má totiž jedinečný systém výměnných krytů, takže si můžete zvolit barvu čelní plochy. Po konstrukční stránce je srovnatelný se starším modelem HBH-65.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-600: červený kryt lze vyměnit za jiný

Přímo v balení jsou standardně dva kryty, ale můžete si dokoupit i speciální sadu krytů včetně koženého pouzdra. Pak už bude snadné sladit sluchátko třeba s barvou oděvu. V balení najdete také poutko k zavěšení na krku, které ke sluchátku uchytíte falešnou koncovkou pro nabíjení. Toto řešení je praktické a na konektor se zbytečně nepráší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-600: konektor pro nabíječku • ovládací tlačítka • uchycení spony

Druhý model HBH-660 je určen spíše fanouškům techniky. Jde o první bluetoothové sluchátko vybavené malým LCD displejem. I když se vám to bude zdát možná zbytečné, jakmile to jednou vyzkoušíte, už nebudete chtít nic jiného.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-660: sluchátko je vybaveno malým informačním displejem

Displej je monochromatický s bílým podsvícením a zobrazí jeden řádek textu. Přehledně informuje o tom, v jakém stavu se sluchátko právě nachází, v jaké kondici je baterie či jakou hlasitost máte nastavenou. Pravé nadšení však zavládne až s příchozím hovorem, kdy na displeji postupně roluje celé telefonní číslo. Rolování je dostatečně rychlé, s přestávkami pro zvonění sluchátka. Najednou se na displej vejde šest číslic. Výrobce dokonce pamatoval i na takovou maličkost, jako je otočení displeje vzhledem ke straně, na níž budete sluchátko nosit – informace tedy nebudete mít zobrazeny vzhůru nohama. Barevná kombinace dvou stříbrošedých odstínů je velmi decentní. V balení najdete také poutko pro zavěšení na krk.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-660: displej je velmi malý • ovládací tlačítka na boku • konektor pro nabíječku

Model HBH-300 vypadá jako pomůcka profesionální operátorky. Má protáhlé tělo, takže mikrofon dosahuje co nejvíce k ústům. V kontrastu se štíhlým tělem vyniká mohutná spona pro uchycení za ucho; ta ukrývá výkonný akumulátor. Špička sluchátka s mikrofonem je částečně pružná a tedy ohleduplná k lícním partiím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-300: dlouhé štíhlé tělo a mohutná spona pro uchycení - na první pohled profesionál

Balení ukrývá kromě tradičního poutka na krk ještě drobnou sponu pro upevnění sluchátka v kapse saka a praktické stojánek CHH-300 s přívodním kabelem, abyste mohli sluchátko v době klidu stále dobíjet. Stojánek se skládá ze dvou dílů a jeho hlavní část můžete samostatně připevnit také na palubní desku auta – k tomu jsou určeny dvě oboustranné lepící pásky. Pokud byste chtěli sluchátko v autě i nabíjet, musíte si dokoupit autonabíječku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-300: stojánek pro uchycení • konektor pro připojení nabíječky

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
HBH-300: ovládací tlačítka • v tomto ozdobném proužku je skryta dioda • vzhled můžete vylepšit ozdobným sklíčkem

O zpracování zmiňovaných modelů ani není třeba hovořit, je jedním slovem perfektní. Přesné slícování, kvalitní materiály a žádné skřípání.

Celodenní nošení – žádná muka

Sluchátka lze snadno upravit pro nošení na levém či pravém uchu. Spony pro uchycení jsou vyrobeny u všech modelů převážně z gumy, proto jsou velmi příjemné při nošení. K úplné spokojenosti však stále vadí poměrně mohutný plastový trh naslouchadla u modelů HBH-600/660, který pořádně nezapadne a je trochu cítit. Mnohem lépe je na tom model HBH-300, který se sice hůře nasazuje, ale pak jej za uchem takřka necítíte, takže ho můžete nosit i několik hodin.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HBH-600 • HBH-660 • HBH-300

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
HBH-300: spona je masivní a navíc ozdobena názvem výrobce

K ovládání sluchátek slouží vždy trojice tlačítek. Jedno hlavní tlačítko pro nejdůležitější úkony a dvě pro regulaci hlasitosti. Tento systém je přehledný a snadný pro orientaci. Výjimku tvoří snad jen tlačítka pro regulaci hlasitosti u modelu HBH-600, která jsou umístěna naproti sobě na hrotu, a při rošádách s levým a pravým uchem budete mít problém poznat, které z nich hlasitost zvyšuje a které snižuje. Mnohem lépe se osvědčila kolébková tlačítka na hřbetu sluchátka.

Ideální spolupráce

Sluchátka jsem zkoušel párovat s telefony Ericsson T39m a Sony Ericsson T630 a byl to vždy snadný úkon. Vzhledem k podpoře profilů Handsfree i Headset by neměl být problém spojit sluchátka s kterýmkoli telefonem vybaveným technologií Bluetooth. Sluchátka připravíte k párování pětisekundovým stiskem hlavního tlačítka a zadáním kódu 0000. Při opětovném párování lze použít i jiná tlačítka, například u modelu HBH-660 souběžný stisk tlačítek hlasitosti.

Všechna sluchátka vykazovala v testu výborné a hlavně vyrovnané výsledky. Citlivost vůči natočení hlavy byla minimální a sluchátka rovněž bez problémů fungovala i deset metrů od telefonu. Nejslabších výsledků dosáhl model HBH-600, u kterého se rušení dostavovalo dříve než u zbývající dvojice. Všechna zařízení se také pyšní parádním zvukem, který si bude při hovoru vychutnávat druhá strana. Jednoduše nemá šanci zjistit, že nevoláte přímo z telefonu. Společným neduhem testované trojice byl patrný šum. Nebrání sice srozumitelnosti hovoru, ale je stále přítomný.

Hlasové vytáčení fungovalo u všech modelů bez nejmenší chybičky, úspěšnost rozpoznání povelů byla stoprocentní. Nejvýraznější rozdíly u testovaných modelů najdete v hovorové výdrži na jedno nabití. Nejslabších výsledků dosáhl opět model HBH-600, který zvládne čtyřhodinový hovor, přibližně o hodinu déle vydrží model HBH-660 a rekordmanem je podle očekávání model HBH-300, který pokoří i desetihodinovou hranici.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
V balení u všech sluchátek najdete šňůrku pro uchycení na krk a cestovní nabíječku

Sluchátka na mě udělala opravdu dobrý dojem a modely HBH-660 a HBH-300 bych dokonce zařadil jako jedny z nejlepších na trhu. Ale ani sluchátko HBH-600 si rozhodně nevedlo špatně, jen v přímém porovnání trochu ztrácelo. Ceny sluchátek považuji vzhledem k výkonu za adekvátní.

Klepněte pro větší obrázekAkono HBH-600

hmotnost: 23 g 
doba hovoru: 4 h
pohotovostní doba: 100 h
cena: 2 385 Kč

Klepněte pro větší obrázekAkono HBH-660

hmotnost: 23 g 
doba hovoru: 5 h
pohotovostní doba: 150 h
cena: 3 496 Kč

Klepněte pro větší obrázekAkono HBH-300

hmotnost: 28 g 
doba hovoru: 10 h
pohotovostní doba: 300 h
cena: 3 220 Kč

Zdroj: Sony Ericsson

Diskuze (25) Další článek: Eurotel Office Connector: mobilní e-mail na každém kroku

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Příslušenství, Ericsson, Ericsson T39m, Sony Ericsson T630, Nejvýraznější rozdíl, Protáhlé tělo, A/B, Spojení bluetooth, Son

Určitě si přečtěte