Ředitelé Eurotelu odstupují – jde o vynucené rezignace?

Po převzetí vlastnické moci Českým Telecomem přichází i její uplatňování. V pátek vysocí představitelé Eurotelu oznámili rezignaci. Generální ředitel Valeski i finanční ředitel Bowker odcházejí z firmy.
Ředitelé Eurotelu odstupují – jde o vynucené rezignace?
Ve svém minulém článku, komentujícím boj o odvolání Terrence Valeského z pozice jednatele společnosti Eurotel, jsem ještě optimisticky doufal. Myslel jsem, že se jedná pouze o realizaci převzetí kontroly ze strany jediného vlastníka firmy a že se tím kroky vlastníka vyčerpají. Český Telecom firmu Eurotel vlastnil, ale neměl nad ní přímou, bezprostřední kontrolu, nemohl jí nic „nařizovat“. Převzetí jednatelských pozic se ještě dá považovat za celkem akceptovatelný krok, neboť je zcela běžné a logické v případech, že společnost má jediného vlastníka. Ten má přímé páky k jejímu ovládání formou statutárních zástupců (jednatelů, členů představenstva) a výkon manažerských rolí ponechává na typických manažerských funkcích (generální ředitel, výkonný ředitel, další ředitelé).

Mýlil jsem se – vedení firmy, reprezentované především generálním ředitelem Terence Valeskim, doprovázené Robem Bowkerem, finančním ředitelem, odstupuje i ze svých pracovních funkcí. Je nutné dodat, že na protest proti předchozímu odvolání Valence a Bórika z jednatelských funkcí odstoupil předseda dozorčí rady Českého Telecomu Ondřej Felix a její další dva členové. Je už nyní zřejmější, proč odstoupili: věděli, že Český Telecom se nespokojí pouze s formálním převzetím kontroly nad firmou, ale že ji bude také velmi silně uplatňovat.

Dobrovolně nebo s násilím?

Terence Valeski oznámil svoji rezignaci s účinností od 8. listopadu 2004. Pracovní smlouva mu totiž neumožňuje odejít okamžitě, na druhou stranu vlastník či jednatel má nepochybně možnost dohodnout se s ním i na dřívějším odchodu. Valeski v osobním dopisu, který je adresován na spolupracovníky ve firmě, nezmiňuje důvody své rezignace.

Je rezignace Valeského dobrovolná a vyjadřuje protest proti odvolání z pozice jednatele, nebo si ji Český Telecom vynutil? Zde už pouze spekulujeme. V podobných případech ve významných světových korporacích ovšem prakticky vždy dochází k rezignaci, nikoli k odvolání, a přesto jde téměř vždy o rezignaci vynucenou. Dotyčnému je ze strany jeho nových nadřízených řečeno, že je pro všechny strany lepší, když sám rezignuje, než aby byl, jak se říká, vynesen z firmy násilím.

Rezignace sice vypadá jako „vzdávání se bez boje“, ale je v manažerských kruzích jasně čitelná a příznivě hodnocená. Valeski bojoval předtím (z pozice jednatele) a to, že souhlasil s tím, že jeho odchod bude prezentován jako dobrovolná rezignace, pomáhá Eurotelu - pomáhá firmu udržet v chodu a spolupracovat při jejím předání do nových rukou. I to se na trhu práce špičkových manažerů cení. Valeski rozhodně odchází se vztyčenou hlavou. Postavil se za něj „jeho“ ministr Mlynář, který věc interpretuje jako víceméně politický souboj se silnějším ministrem Grossem, a jeho odvolání veřejně odsoudila řada předních a úspěšných českých manažerů (například zde).

Ředitelé přicházejí a odcházejí

Co to všechno znamená pro dvojfirmu Eurotel-Český Telecom; co bude dál? Paradoxně ani odchod jednoho z nejúspěšnějších českých manažerů firmu v krátké době neoslabí. Ostatně i to je důkaz Valeského kvalit. Vrcholový manažer by měl být schopen vystavět firmu tak, aby přežila a „fungovala“ i po jeho odchodu ze dne na den, například z důvodů náhlého zdravotního selhání. Eurotel je dobře nastavený a není pro něj problém jet půl roku či rok setrvačně v nastaveném směru. Toto ostatně dobře chápe i burza, která na odvolání Valeského z pozice jednatele ani na jeho odchod nijak razantně nereaguje.

Značně jiné je to už ze strategického, dlouhodobého pohledu. Trh mobilních komunikací se stále vyvíjí velmi dynamicky a zejména v oblasti datové komunikace musí každý operátor v budoucnosti učinit řadu zásadních strategických rozhodnutí; a zrealizovat je. V každé firmě leží největší tíha učinit tato rozhodnutí na úspěšném generálním řediteli: málokdy je schopen kdokoli jiný ve firmě komplexního pohledu na věc, který je nutný k předložení strategických a velkých investičních záměrů ke schválení vlastníkovi. Ani toto ovšem není pro Eurotel vážnou hrozbou, pokud se ovšem stane to, co vláda slibuje: že v brzké době, v řádu měsíců, dojde k prodeji tohoto soustátí. Nový vlastník – pravděpodobně velký zahraniční telekom – má své strategické plány vytvořené a u nás by je jen realizoval. Je navíc poměrně pravděpodobné, že by si nový vlastník do firmy dosadil kompletně svůj management. I když se to vůči původním kvalitním manažerům může zdát jako nespravedlivé, je to zcela běžný krok, který se děje v podobných případech skoro vždy ve všech zemích na světě.

Tohle se nedělá

Valeského postupné vytlačení z Eurotelu tak zůstává „jen“ poněkud necivilizovaným krokem. Šéf se takovýmto rychlým způsobem „likviduje“ ve vyspělých ekonomikách skutečně snad jen v případě, když spáchá vážný přečin, defrauduje či vede firmu od deseti k pěti. I v případě změny vlastníka dochází ke změně v daleko delším časovém období a nikoli v řádu několika dnů. Nám pak nezbývá než se modlit (jiné prostředky bohužel nemáme), aby byl Český Telecom konečně a stoprocentně privatizován. Jakkoli nezastávám názor, že státní firma je vždycky špatné řešení, v případě tohoto velmi dynamického a živého podnikatelského prostředí ale bylo hrubou chybou firmu neprodat mnohem dříve.

Diskuze (31) Další článek: Samsung SGH-D410: nejlepší displej na trhu (test)

Témata článku: Operátoři, Ostatní, O2, EU, Ředitel, Euro, Rezignace, Vrcholový manažer


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15