Reporty: i přivolání záchranky může být chytré

„Chytré“ může být i volání na policii nebo hasičům. Co to znamená a jaké benefity přináší? Je jich překvapivě hodně!

Tento týden se potloukám proslulým izraelským „Sillicon Valley“, tedy start-upovým bludištěm Tel Avivu. Jednu z nejzajímavějších prezentací, kterou jsem shlédl, předvedla mladá firma Reporty (iReporty.com). Pracuje na systému chytrých hlášení směrem od uživatele k policii, záchranné službě, hasičům a dalším organizacím podobného ražení.

Klepněte pro větší obrázek
Na návštěvě u Reporty v centru Tel Avivu.

Na uživateli je stáhnout aplikaci, registrovat se/identifikovat se – lze to na jedno tapnutí prostřednictvím profilů na Facebooku, Twitteru apod., s profilem je spojené také telefonní číslo. V případě potřeby pak popadne telefon a jednoduše zvolí, kam chce volat, aniž by si musel pamatovat konkrétní telefonní čísla a jejich zahraniční ekvivalenty, pokud je zrovna třeba na dovolené.

Neproběhne pak klasický hlasový hovor, ale naváže se datové spojení, předává se zeměpisná poloha telefonu, spustí se oboustranná hlasová komunikace a od smartphonu odchází přímý videopřenos. Benefitů takového systému je celá řada…

Výhody

Hodnota takového hlášení je nesrovnatelně vyšší, obsahuje daleko názornější informace, které může vyhodnotit kvalifikovaný pracovník, nikoliv zmatený, možná otřesený uživatel.

Klepněte pro větší obrázek
Doktor sedící v ambulanci může převzít videstream od dispečera a pomoct postiženému ještě než se dostane na místo.

Jedním z hlavních cílů je eliminace falešných poplachů. V různých lokalitách je jich na podobných linkách 20 až 30 %. Konkrétně v Izraeli je to 20 %, což představuje dva milióny hlášení a jen o něco méně realizovaných výjezdů, které k ničemu nejsou, zaměstnávají lidi, kteří zatím mohli pomáhat jinde a v neposlední straně to stojí obrovskou částku peněz. Pro město/oblast/stát, který tento systém zavede tak vznikají úspory, ale ty vznikají i v jiných ohledech…

Klepněte pro větší obrázek
Dispečer těchto hovorů je může prioritizovat, protože vidí základní obrazovou informaci.

Města zkouší monitorovat své ulice pomocí CCTV kamerových systémů. To je pochopitelně velmi drahá záležitost a pro některé typy událostí se jednoduše nehodí. Reporty využívá kamery, které nosí lidé po kapsách a síť, kterou postavili mobilní operátoři, dostanou se i tam a do takových úhlů, kam CCTV nevidí. Na straně města je zde počáteční investice a pak měsíční poplatek za používání služby – vše ve výrazně nižších hodnotách, než konvenční systémy.

Problémy a rizika

Pochopitelně nic není ideální, a tak se Reporty potýká třeba s konektivitou, která je pro přenos videa potřeba. V ideálním případě je to HD kvalita, která potřebuje půlmegabitový upload, ale datový tok je škálovatelný, pochopitelně s dopadem na kvalitu přenosu. Když to není ani na to nejslabší video, přenáší se GPS souřadnice, hlas a fotky. V nejhorším případě je možné přepnout až na klasický hlasový hovor, který má tato služba nahradit, ale třeba přes SMS stále odejde ID uživatele a GPS souřadnice a zůstávají tak zachované alespoň některé benefity systému.

Košaté funkce

U těchto primárních funkcí by mohlo povídání končit, ale Reporty přidává další funkce. Tvůrci se pokouší o automatické reporty – nemusí to být rovnou záchranné službě, ale třeba jen virtuálním přátelům, kterým udělíte práva. Můžete pak své nemocné babičce nastavit automatický report, který vás upozorní, že se přes den tři hodiny nepohnula (resp. její telefon). Pochopitelně to nemusí nic znamenat (mohla jen někde nechat ležet mobil), ale už můžete reagovat, byť by to byl jen telefonický hovor, který by vás ujistil, že je vše v pořádku. V Izraeli uživatelé slyší na alert proti únosům – představte si, že stopař před svou cestou svým kontaktům na Reporty napíše, kam jede. Jestli tam ale nedojede, může se jednat o únos a „guardians“ dostanou upozornění. V tomto konkrétním případě je připraven i diskrétní způsob komunikace, takže mobil nezačne vyzvánět, což by upozornilo také únosce.

Stejně tak je někdy je problém natočit něco na ulici, protože by se takový kameraman mohl stát cílem útoku, a tak aplikace umí natáčet se zhasnutým displejem. Mobil pak stačí nenápadně držet a aspoň se snažit mířit správným směrem.

Reporty také drží či žádá o několik patentů. Představte si velkou pouliční bitvu, kterou chce naráz reportovat velké množství uživatelů. To ale není potřeba, stačí dva, možná pět takových reportů, a tak systém ostatní vyřadí. Třeba na základě GPS souřadnic.

Hotový a stále na začátku

Systém Reporty je hotový, schopný provozu a prověřený pilotním provozem ve dvou městech zde v Izraeli. Stále je však teprve na začátku, protože teprve nedávno začal jednat s městy, kraji, či oblastmi o aplikaci systému. Samosprávy nebývají ty nejpružnější organizace, ale lidé z Reporty jsou pozitivní. Dokáží funkci integrovat s bezpečnostními systémy, které město už má, Reporty se může stát jeho součástí, jednou z jeho funkcí.

Klepněte pro větší obrázek
Tvůrci projektu Reporty.

Co se propagace uživatelské aplikace týče, to už je na městech samotných a opět je na jednání, jestli to bude pod hlavičkou Reporty, nebo si město nechá postavit vlastní aplikaci. Zatím ji však na app storech nehledejte, měla by se tam oběvit až v následujících měsících.

Klepněte pro větší obrázek
Ukázka z mobilní aplikace Reporty.
Diskuze (7) Další článek: Jste do akčních sportů? Xiaomi Yi Camera je ve slevě

Témata článku: Mobilní aplikace, Technologie, Koncepty, HD kvalita, Hlasová komunikace, Zeměpisná poloha, Zhasnutý displej, Kamerový systém, Stopař, Množství uživatelů, Hlasový hovor, Mladá firma, Telefonický hovor, Bezpečnostní systém, Uživatel aplikace, Nejhorší případ, Počáteční investice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

RECENZE: Samsung Galaxy Note 9 — modrožlutý náčrtník tahá esa z rukávu

** Nejnovější Note z dílny Samsungu vylepšil pero S Pen. Přes Bluetooth s ním můžete třeba fotit selfíčka ** Telefonu narostla paměť, zvýšila se kapacita baterie, nově dostal i kapalinové chlazení ** Note 9 se neprofiluje jen jako pracovní nástroj, stejně velký důraz je kladen i na mobilní hry

Martin Chroust | 31

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

24 skrytých, ale praktických funkcí Google Map. Věděli jste o nich?

** Mapy Googlu nabízí nespočet užitečných funkcí ** Vybrali jsme 24 těch méně známých a skrytých ** Využijete je na počítači i v mobilu

Computer časopis, Jiří Kuruc | 7