Řešení i pro Česko? Američané mají odtahovku na elektrické koloběžky. Stačí kliknout v aplikaci

Sdílené elektrické koloběžky známe i z Prahy. Mají je i v kalifornském San Diegu. Lime, Bird, Lyft, Razor a další jsou stále popupárnější, ale stále více trápí veřejný prostor neukázněným odkládáním. S originálním řešením problému přišla tamní firma Scoot Scoop. Její zakladatelé Dan Borelli a John Heinkel jsou neustále k dispozici všem, kteří potřebují odklidit překážející koloběžky ze svých pozemků. Stačí, když zavolají nebo použijí mobilní aplikaci.

Zaměstnanci firmy elektrické skútry odvezou na svůj pozemek. Podle Borelliho je to stejné, jako když policie dává pokuty za špatné parkování. „Není to jen o tom, že bychom odnášeli koloběžky a odkládali je na náš pozemek. Každé z nich napíšeme parkovací lístek,“ řekl Borelli.  

Borelli s Heinkelem už kolem San Diega zabavili tisíce koloběžek na pozemcích, jejichž majitelé jsou pohozenými koloběžkami znechuceni. „Aplikace provozovatelů koloběžek výslovně říkají, že je můžete použít kdekoli a odložit kdekoli,“ uvedl Borelli, který vlastní nedaleký obchod s jízdními koly a půjčovny koloběžek a kol obviňuje z toho, že mu kradou zákazníky.

Firmám, které půjčují koloběžky, nakonec nezbývá nic jiného než „výkupné“ zaplatit. Například kalifornská půjčovna Bird zaplatila jen za loňský podzim výkupné 50 tisíc dolarů za 1801 zabavených skútrů.  Zároveň ale společnost ještě s provozovatelem Lime podala na Borelliho s Heinkelem žalobu. Na svůj provoz zkouší Scoot Scoop získat finance i od lidí, její crowfundingovou akci ale za pět měsíců podpořilo jen devět lidí.

Úředníci v San Diegu uvádí, že ve městě je 23 tisíc elektrických koloběžek na 1,4 milionu obyvatel, nejvíce jich je ve známé plážové čtvrti Pacific Beach. 

Via The Verge

Diskuze (2) Další článek: Sci-fi se pomalu mění v realitu. Vědci pracují na kontaktní čočce se zoomem

Témata článku: Aplikace, Koloběžky, The Verge, Razor, Pozemky, Praha, Policie, Lime, Česká republika, Bird, Koloběžka, San diego


Určitě si přečtěte