Retro Nokia: Příští prý bude N95 a přerod bude jiný, než byste čekali

Finové přišli na skvělý způsob, jak těžit ze silného jména Nokia a bohaté historie značky. V únoru 2017 zvedli mobilní svět ze židle návratem Nokie 3310. Letos v únoru už veřejnost čekala, co přijde a prohnutá Nokia 8110 s vysouvacím krytem nezklamala. Ale co bude dál?

Dvě jmenované retro Nokie postupují podle stejného receptu – vzít současný „hloupý“ telefon a ušít mu nové plastové šaty, které odkazují na jeden z legendárních modelů z minulosti. Asi by to tak mohlo fungovalo pár dalších let, ale Finové prý chtějí posunout celý tenhle reinkarnační byznys na vyšší level.

Jde pouze o spekulace, na jejichž potvrzení budeme čekat dlouhé měsíce, ale příští legendou s novým kabátem má být Nokia N95. Modely 3310 a 8110 jsou skvělou reklamou pro značku – silný příběh, atraktivní na pohled, ale technika je koncepčně stará. Ne že by se tyhle kuriozity neprodávaly (8110 teprve začne), ale hlavní byznys firmy je jinde, v chytrých telefonech.

Nokia N95 (2019) bude jiná – spojí retro koncept a bude to špičkově vybavený smartphone. Vlastně už to Finové opatrně zkusili letos – s Nokií 8 Sirocco, která si vzala jméno z kultovního modelu 8800 Sirocco. Ale kromě použití oceli a po stranách zahnutého displeje je to vlastně docela normální dotykový smartphone.

Nokia N95 (2019) má přinést něco opravdu nového. Z legendy roku 2006 si vezme vysouvací konstrukci, ale nečekejte ani numerickou klávesnici, ani ovládání hudebního přehrávače. Spodní část se bude vysouvat pouze na jednu stranu (nahoru), jen o kousek a na vzniklém převisu bude selfie kamera, sluchátko a další senzory, které se nevejdou na čelní stranu, protože tu bude „ze 100 %“ zabírat displej. Ani výřez nahoře, ani silnější rámeček dole, nic než displej s rovnoměrným tenkým rámečkem. Čtečka otisků bude integrovaná v displeji.

Vlastně to až tak originální nápad není, něco podobného už vidíme v prototypu Doogee mix 4, který vzal před kameru . Jistě, i tohle řešení má nevýhody, především je telefon nad poměry tlustý a pohyblivé části znamenají potenciální problém do budoucna, ale pokud chcete opravdu bezrámečkový design v dohledné době, zatím k němu nevede mnoho jiných cest.

Diskuze (5) Další článek: Koncept od ZTE nemá jeden, ale hned dva výřezy v displeji. A my se ptáme proč?

Témata článku: Nokia, Spekulace, Zajímavosti, Chytrý telefon, Retro, Legendy, Historie, Vysouvací konstrukce, Zahnutý displej, Rámeček, Hlavní byznys, Skvělý způsob, Mobilní svět, Nový kabát, Telefon, Kultovní model, Spodní část, Čelní strana, Pohyblivá část, Originální nápad, Silný rámeček, Silné jméno, Přerod, Vysoký level, Numerická klávesnice


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

RECENZE: Huawei P Smart – kovové dvojče má o jedno oko méně

** Kvalitní střední třída s protáhlým displejem ** Stejný jako Honor 9 Lite, přesto se liší v drobnostech ** Fotoaparát už se barev nebojí

Martin Herodek | 6

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 72

RECENZE: Motorola Moto G6 Plus jde do boje s čínskými dravci

RECENZE: Motorola Moto G6 Plus jde do boje s čínskými dravci

** Moto G6 Plus chce oslovit zejména středně náročné zájemce ** Zajmout bude chtít zejména svým povedeným duálním fotoaparátem ** Funkce Moto jsou zaměřené na praktické denodenní používání

Milan Měchura | 19