Retro Nokia: Příští prý bude N95 a přerod bude jiný, než byste čekali

Finové přišli na skvělý způsob, jak těžit ze silného jména Nokia a bohaté historie značky. V únoru 2017 zvedli mobilní svět ze židle návratem Nokie 3310. Letos v únoru už veřejnost čekala, co přijde a prohnutá Nokia 8110 s vysouvacím krytem nezklamala. Ale co bude dál?

Dvě jmenované retro Nokie postupují podle stejného receptu – vzít současný „hloupý“ telefon a ušít mu nové plastové šaty, které odkazují na jeden z legendárních modelů z minulosti. Asi by to tak mohlo fungovalo pár dalších let, ale Finové prý chtějí posunout celý tenhle reinkarnační byznys na vyšší level.

Jde pouze o spekulace, na jejichž potvrzení budeme čekat dlouhé měsíce, ale příští legendou s novým kabátem má být Nokia N95. Modely 3310 a 8110 jsou skvělou reklamou pro značku – silný příběh, atraktivní na pohled, ale technika je koncepčně stará. Ne že by se tyhle kuriozity neprodávaly (8110 teprve začne), ale hlavní byznys firmy je jinde, v chytrých telefonech.

Nokia N95 (2019) bude jiná – spojí retro koncept a bude to špičkově vybavený smartphone. Vlastně už to Finové opatrně zkusili letos – s Nokií 8 Sirocco, která si vzala jméno z kultovního modelu 8800 Sirocco. Ale kromě použití oceli a po stranách zahnutého displeje je to vlastně docela normální dotykový smartphone.

Nokia N95 (2019) má přinést něco opravdu nového. Z legendy roku 2006 si vezme vysouvací konstrukci, ale nečekejte ani numerickou klávesnici, ani ovládání hudebního přehrávače. Spodní část se bude vysouvat pouze na jednu stranu (nahoru), jen o kousek a na vzniklém převisu bude selfie kamera, sluchátko a další senzory, které se nevejdou na čelní stranu, protože tu bude „ze 100 %“ zabírat displej. Ani výřez nahoře, ani silnější rámeček dole, nic než displej s rovnoměrným tenkým rámečkem. Čtečka otisků bude integrovaná v displeji.

Vlastně to až tak originální nápad není, něco podobného už vidíme v prototypu Doogee mix 4, který vzal před kameru . Jistě, i tohle řešení má nevýhody, především je telefon nad poměry tlustý a pohyblivé části znamenají potenciální problém do budoucna, ale pokud chcete opravdu bezrámečkový design v dohledné době, zatím k němu nevede mnoho jiných cest.

Diskuze (5) Další článek: Koncept od ZTE nemá jeden, ale hned dva výřezy v displeji. A my se ptáme proč?

Témata článku: Nokia, Zajímavosti, Spekulace, Retro, Chytrý telefon, Legendy, Historie, Hlavní byznys, Potenciální problém, Vysoký level, Pohyblivá část, Mobilní svět, Vysouvací kryt, Silné jméno, Hudební přehrávač, Silný rámeček, Fin, Numerická klávesnice, Originální nápad, Skvělý způsob, Hloupý telefon, Telefon, Byznys firmy, Nový kabát, Zahnutý displej


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 32

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

RECENZE: Samsung Galaxy S10+ je zdařilý návrat na trůn. Na průstřel si zvyknete

** Otestovali jsme nejnovější vlajkový model od Samsungu ** Galaxy S10+ nabízí ve všech oblastech to nejlepší, čím Samsung disponuje ** Displej je prvotřídní, polovinu uváděných negativ by vyřešila firmwarová aktualizace

Martin Chroust | 110