Retro Nokia: Příští prý bude N95 a přerod bude jiný, než byste čekali

Finové přišli na skvělý způsob, jak těžit ze silného jména Nokia a bohaté historie značky. V únoru 2017 zvedli mobilní svět ze židle návratem Nokie 3310. Letos v únoru už veřejnost čekala, co přijde a prohnutá Nokia 8110 s vysouvacím krytem nezklamala. Ale co bude dál?

Dvě jmenované retro Nokie postupují podle stejného receptu – vzít současný „hloupý“ telefon a ušít mu nové plastové šaty, které odkazují na jeden z legendárních modelů z minulosti. Asi by to tak mohlo fungovalo pár dalších let, ale Finové prý chtějí posunout celý tenhle reinkarnační byznys na vyšší level.

Jde pouze o spekulace, na jejichž potvrzení budeme čekat dlouhé měsíce, ale příští legendou s novým kabátem má být Nokia N95. Modely 3310 a 8110 jsou skvělou reklamou pro značku – silný příběh, atraktivní na pohled, ale technika je koncepčně stará. Ne že by se tyhle kuriozity neprodávaly (8110 teprve začne), ale hlavní byznys firmy je jinde, v chytrých telefonech.

Nokia N95 (2019) bude jiná – spojí retro koncept a bude to špičkově vybavený smartphone. Vlastně už to Finové opatrně zkusili letos – s Nokií 8 Sirocco, která si vzala jméno z kultovního modelu 8800 Sirocco. Ale kromě použití oceli a po stranách zahnutého displeje je to vlastně docela normální dotykový smartphone.

Nokia N95 (2019) má přinést něco opravdu nového. Z legendy roku 2006 si vezme vysouvací konstrukci, ale nečekejte ani numerickou klávesnici, ani ovládání hudebního přehrávače. Spodní část se bude vysouvat pouze na jednu stranu (nahoru), jen o kousek a na vzniklém převisu bude selfie kamera, sluchátko a další senzory, které se nevejdou na čelní stranu, protože tu bude „ze 100 %“ zabírat displej. Ani výřez nahoře, ani silnější rámeček dole, nic než displej s rovnoměrným tenkým rámečkem. Čtečka otisků bude integrovaná v displeji.

Vlastně to až tak originální nápad není, něco podobného už vidíme v prototypu Doogee mix 4, který vzal před kameru . Jistě, i tohle řešení má nevýhody, především je telefon nad poměry tlustý a pohyblivé části znamenají potenciální problém do budoucna, ale pokud chcete opravdu bezrámečkový design v dohledné době, zatím k němu nevede mnoho jiných cest.

Diskuze (5) Další článek: Koncept od ZTE nemá jeden, ale hned dva výřezy v displeji. A my se ptáme proč?

Témata článku: Nokia, Spekulace, Zajímavosti, Chytrý telefon, Legendy, Retro, Historie, Mobilní svět, Hloupý telefon, Numerická klávesnice, Vysoký level, Skvělý způsob, Zahnutý displej, Vysouvací kryt, Vysouvací konstrukce, Legendární model, Telefon, Nový kabát, Hlavní byznys, Dlouhý měsíc, Dohledná doba, Byznys firmy, Silný rámeček, Hudební přehrávač, Silné jméno

Určitě si přečtěte