Rezistivní nebo kapacitní displej? RIM spojí výhody obou

Který typ dotykového displeje je lepší? Kapacitní je citlivější a umí multitouch, tlakový lze ovládat stylusem nebo nehtem. Blackberry zvládne obojí.
Rezistivní nebo kapacitní displej? RIM spojí výhody obou

Kanadský výrobce zařízení Blackberry, společnost Research In Motion (RIM), si nechal patentovat hybridní dotykový displej. Ten by měl využít lepších vlastností z obou v současnosti nejčastěji používaných typů – rezistivního (tlakového) a kapacitního. RIM chce hybridní displeje osazovat pouze do svých highendových telefonů Blackberry.

V řadách uživatelů zařízení s dotykovým displejem se vydělily dva tábory, které preferují rozdílné technologie dotykové vrstvy. Dnes se za pokročilejší považuje kapacitní displej, který má rychlejší odezvu, podporuje multitouch a díky absenci tlakové membrány podává také věrnější a kontrastnější barvy. Náklady na jeho výrobu jsou ale vyšší než u displejů rezistivních, navíc existuje spousta uživatelů, kteří jsou zvyklí displej ovládat stylusem, což jim kapacitní technologie neumožní.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ovládání dotykem zažívá boom a může za to především iPhone, který ovlivnil nejen uživatele, ale i mnohé výrobce

Zastánci rezistivních displejů pocházejí zejména z řad asijských zemí, kde je při zadávání znaků nutné na poměrně malé ploše vykreslit členité linie tamních abeced a kapacitní displej při psaní prstem tyto hieroglyfy ne vždy správně vyhodnotí. Mnohdy bývá setkání s kapacitním displejem nepříjemným překvapením i na straně evropských uživatelek, které najednou nejsou schopny svými dlouhými pěstěnými nehty zadat do svého nového iPhonu jediné písmenko.

Chytrý displej pozná vše

Kanadský výrobce RIM se proto rozhodl, že věčné dilema – kapacitní nebo rezistivní – rozlouskne, a přichází s patentem na hybridní displej. V praxi to bude vypadat tak, že každý takto vybavený přístroj bude obsahovat senzory obou dotykových technologií. Ovladače v bodě dotyku vždy vyhodnotí optimální pohyb a „použijí“ pro danou činnost vhodnější technologii. Pokud tedy displej „ucítí“ dotek dvou prstů, aktivuje kapacitní senzory pro multitouch. Pokud uživatel začne zadávat znaky stylusem, prostor dostane rezistivní vrstva.

Klepněte pro větší obrázek 
Schéma patentu hybridního displeje (obr.: Unwired View)

Použitím hybridních displejů se však nevyřeší cenová otázka – výrobní náklady budou zřejmě ještě o něco vyšší než při použití kapacitních displejů. RIM má proto v plánu kombinovaný typ displeje dosazovat pouze do svých nejvyšších dotykových modelů, kterými budou Blackberry Storm 2 a 3. Ze současných prodávaných přístrojů má k nové technologii nejblíže Samsung S8000 Jet, který je vybaven speciálním tlakovým displejem, který však používá i některé vymoženosti kapacitních displejů.

Mezi typické zástupce telefonů s kapacitním displejem patří iPhone. Apple jej opatřil touto technologií už od první generace prodávané v roce 2007 a získal tak nad konkurenty značný náskok. Ten začali nejdříve stahovat korejští výrobci, v současné době využívá kapacitní technologie např. model Arena od LG, Samsung i8910 HD, S8300 UltraTouch nebo již více než rok stará stylovka F480. Kapacitní displeje se objevují také u telefonů s operačním systémem Android.

Naopak zastáncem rezistivní technologie zůstává finská Nokia, jejíž oba doposud do prodeje uvedené dotykové přístroje (5800 XpressMusic a N97) lze ovládat také stylusem. Stejnou technologii použil i Sony Ericsson u posledního symbianového smartphonu Satio. Mezi typické telefony s tlakovým displejem potom patří většina smartphonů s operačním systémem Windows Mobile bez ohledu na jejich značku. Rezistivní technologii najdeme ale i u některých mobilů s uzavřeným proprietárním systémem Samsungu a LG (např. Samsung M8800 Pixon, LG Viewty a další).

Jak funguje dotykové ovládání

Nejčastěji používanými displeji v současných mobilních telefonech jsou rezistivní a kapacitní.

  • rezistivní displej: na povrchu displeje se nachází pružná membrána, která je zevnitř pokrytá velmi tenkou kovovou vrstvou. Pod membránou je další vodivá vrstva, která je pevná. Mezi vrstvami se nachází velmi tenká vzduchová mezera vymezená podpěrami, které od sebe obě vodivé vrstvy izolují. Při dotyku se horní vrstva mírně prohne, dotkne se té spodní a v daném místě začne procházet elektrický proud. Na základě analýzy velikosti proudů pak vyhodnocovací jednotka vypočítá polohu bodu dotyku. Ovládat displej vybavený touto technologií je možné prakticky čímkoliv – typicky je to stylus, ale může to být třeba i prst v rukavici (pak už ale obyčejně narazíme na velikost ovládacích prvků uživatelského prostředí).
  • kapacitní displeje: funkčnost takového displeje je založená na vodivosti lidského těla. Povrch displeje je pokrytý vodivou vrstvou. Při dotyku prstem ruky vznikne mezi okraji displeje a vodivou rukou kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod. Kontroler potom analýzou vzniklých kapacit přesně určí polohu prstu. Výhodou použití této technologie je vysoká mechanická odolnost displeje, nevýhodou je, že na ovládání musí být použit elektricky vodivý předmět.
Diskuze (33) Další článek: O2 vytvoří síťové zázemí na megakoncertě Madonny v Praze

Témata článku: Technologie, Chytrý displej, Apple iPhone 4GB, LG Viewty, Samsung i8910 HD, Samsung S8000 Jet, Vybavený přístroj, Mechanická odolnost, Displej, Kapacitní displej, Evropský uživatel, Pružná membrána


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

RECENZE: Huawei P20 Pro — mistr nočního vidění

** Špička portfolia Huawei nepřipouští žádné kompromisy ** Má atraktivní, zapamatovatelný design a spoustu výkonu ** Hlavním lákadlem je unikátní fotoaparát Leica se třemi objektivy

Jan Láska | 70

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15