RIM propouští a dál hledá záchranu pro BlackBerry

Poslední čtvrtletí přineslo RIM ztrátu půl miliardy dolarů. To přimělo vedení společnosti k dalšímu propouštění až pěti tisíc svých zaměstnanců.
RIM propouští a dál hledá záchranu pro BlackBerry

S koncem druhého čtvrtletí letošního roku přichází znovu doba čtvrtletních „vysvědčení“ mobilních výrobců. Na jedné straně již tradičně budou stát společnosti jako Apple a Samsung, na opačném konci se dá očekávat Nokia a RIM. Podle kvartálních hospodářských výsledků si kanadský RIM vedl ještě hůře, než jaká byla už tak negativní očekávání finančních analytiků. Společnost vyrábějící komunikátory BlackBerry ale měla pro své akcionáře špatných zpráv ještě víc.

Klepněte pro větší obrázek

Období označované jako první čtvrtletí fiskálního roku 2013 nepřineslo do Kanady radostné zprávy. Tržby společnosti dosáhly pouze 2,8 miliardy dolarů, což je o celou třetinu méně než v předchozím čtvrtletí a dokonce o 43 % méně než za stejné období v loňském roce. Z toho 59 % tržeb tvoří prodeje hardwaru, 36 % poskytované služby a zbylých 5 procent tvoří prodej softwaru a jiné příjmy. Za uplynulé čtvrtletí bylo pak k různým prodejcům rozesláno 7,8 milionu telefonů BlackBerry a 260 tisíc tabletů PlayBook.

Při započtení všech výdajů však finanční výsledky vykazují čistou ztrátu přes 518 miliónů dolarů. To rozhodně není dobrá zpráva pro vedení společnosti, její zástupci se rozhodli jednat. K prvním krokům patří propuštění dalších pěti tisíc zaměstnanců, kteří se tak připojí k již dříve oznámeným dvěma tisícovkám.To by na výdajích mělo ušetřit až jednu miliardu dolarů ročně. Dále se šéfové RIM rozhodli najmout bankovní instituce JP Morgan a RBC Capital, aby prozkoumaly možnosti, jak lze dále efektivně využít aktiva společnosti.

BlackBerry 10 až příští rok

V průběhu konference CEO společnosti Thorsten Heins oznámil, že uvedení prvních telefonů s novým operačním systémem BlackBerry 10 se posune až na začátek roku 2013. Původně k tomu mělo dojít počátkem roku 2012, poté se termín posunul na konec letošního roku a nyní přichází další zpoždění. Až ke skutečnému uvedení dojde, měli bychom se pak v krátkém časovém rozsahu dočkat jak zařízení s QWERTY klávesnicí, tak i celodotykových přístrojů. To ale nemění nic na faktu, že nově oznámené zpoždění je dalším hřebíčkem do rakve této společnosti, protože nová zařízení s BlackBerry 10 by podle mnohých odhadů mohla být poslední šancí vrátit BlackBerry zašlou slávu.

Klepněte pro větší obrázek
Sídlo společnosti RIM v kanadském Ontariu.

Heins také upozornil akcionáře, že následující čtvrtletí se budou odehrávat v podobném duchu jako to právě uplynulé, a budou tak pro všechny velkou výzvou. Všemi těmito skutečnostmi se vedení Research In Motion dostává ještě pod větší tlak než kdy předtím. V zákulisí se spekuluje, že ve hře o budoucí vývoj společnosti je hned několik možných scénářů. Prvním z nich je možnost užší spolupráce s Microsoftem, o kterou se již delší dobu snaží Steve Ballmer. V úvahu připadá možný odkup části společnosti tímto softwarovým gigantem anebo dokonce nasazení Windows Phone 8 do komunikátorů BlackBerry. Tento krok ale Thorsten Heins nepřímo vyloučil.

Dalším scénářem může být otevření systémů BlackBerry jiným mobilním výrobcům, čímž by BlackBerry mohlo vydělávat na licenčních poplatcích, ztratilo by ale svou exkluzivitu. Poslední možností je úplný prodej systému BlackBerry některé z investičních společností. To je však také velmi nepravděpodobné. Na to, jakým směrem se bude společnost ubírat, si budeme muset ještě počkat. Konečné řešení by ale mělo přijít velmi rychle, aby následně bylo ještě co zachraňovat.

Diskuze (36) Další článek: Samsung Galaxy Mini 2: rozverný kolibřík [recenze]

Témata článku: Blackberry, Hospodaření a finance, Black, Budoucí vývoj


Určitě si přečtěte

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Předpověď počasí od Českého hydrometeorologického ústavu slibuje nejpřesnější data

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) už nedodává pouze data, má dvě aplikace pro Android Těšit se můžete na jednoduché uživatelské rozhraní a dostatek informací Chybí naopak jakékoliv možnosti nastavení a postrádáme také widgety

Filip Kůžel, Jozef Cmar | 9

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 20