Roaming na Twistu: když sto procent není sto procent

Je stoprocentní Twist roaming Paegasu opravdu stoprocentní? Ve skutečnosti se za pozlátkem reklamního sloganu skrývá polopravda, která zákazníka docela dobře klame.
Roaming na Twistu: když sto procent není sto procent
Je stoprocentní Twist roaming Paegasu opravdu stoprocentní? Ve skutečnosti se za pozlátkem reklamního sloganu skrývá polopravda, která běžného zákazníka dokonale zmate.

Nejprve fakta. Stoprocentní roaming umožňuje uživatelům předplacených karet Twist, že nemusí volat ze zahraničí do ČR na základě zpětného volání (viz tento článek), a tedy zadávat složitý síťový kód. Volá totiž přímo ze seznamu mobilu tak, jako kdyby měl běžný tarifní program. Jednoduše zvolí číslo ze seznamu a hovoří. Jenomže to funguje u Twistu pouze v jediné síti, německé D1. Ve všech ostatních běží roaming na principu zpětného volání stejně jako u předplacené karty EuroTel Go. Na rozdíl od Go však z Twistu nelze posílat textové zprávy, s výjimkou uvedené sítě D1, kde funguje stoprocentní roaming.

Uběhlo hodně vody

V tiskové zprávě, která vyšla 29. června se mimo jiné praví: „Síť GSM Paegas je spolu s německou sítí D1 společnosti T-Mobil první na světě, která umožňuje majitelům předplacených karet plnohodnotné využívání služeb GSM i při roamingu v zahraničních sítích.“ Tisková zpráva dále říká, že počet operátorů, kteří podporují technologii CAMEL (právě ta umožňuje stoprocentní roaming), bude rychle rozrůstat.

Uběhlo téměř pět měsíců a jediným operátorem, který umí stoprocentní roaming, je stále německý T-mobil (D1). U všech ostatní operátorů musíte stejně používat zpětné voláním, o kterém tisková zpráva mluví jako o zastaralém řešení:

„Přestože lze očekávat rychlé rozšíření nové technologie, rozhodl se RadioMobil nabídnout uživatelům předplacených služeb možnost využívat poněkud zastaralé a mnohem méně uživatelsky příjemné řešení roamingu na bázi zpětného volání.“

Toto „zastaralé“ řešení přitom nabídl EuroTel už loni v létě, a kromě toho jen EuroTel umožňuje posílat z roamingu textové zprávy. U Twistu to jde pouze ze sítě D1, kde funguje stoprocentní roaming. Takže ačkoliv EuroTel používá zastaralé řešení, textovky mu chodí. A protože jsou o dost levnější oproti volání, komunikuje pomocí nich v zahraničí většina lidí. Vždyť kdo by platil 40 korun za minutu volání?

Jaké má stoprocentní roaming výhody

Sám Paegas o výhodách stoprocentního roamingu oproti „jiným řešením roamingu u předplacených služeb“ mluví ve své tiskovce takto (mimo uvozovky jsou moje komentáře):

  • Přímé zadání čísla: uživatel může využívat paměť telefonu, nezadává před vytáčené číslo žádné kódy.“ To sice u roamingu zpětného volání nejde, ale mě osobně zadávání kódu nevadí.
  • Okamžité spojení: není nutné čekat na zpětné volání, spojení probíhá ihned stejně jako při volání v domácí síti.“ To je určitě výhoda. Při zpětném volání se vám vždy strhne poplatek za spojení, ať volaný hovor přijme či nikoliv.
  • Zkrácená volba: i v zahraničí může majitel předplacené karty Paegas Twist využívat zkrácenou volbu jakou využívá v domácí síti (např. čísla: 3311 – hlasová schránka, 333 – Paegas Asistent).“ Pohodlné, ale existují i alternativy s dlouhým číslem, takže tato čísla lze volat i při použití zpětného volání.
  • SMS: Odesílání i příjem krátkých textových zpráv je stejně spolehlivý a jednoduchý jako v domácí síti.“ U roamingu EuroTelu to funguje úplně stejně a ze všech zemí.
  • Kredit: zákazník vždy okamžitě zná svůj aktuální kredit (kredit lze zjistit bezplatným voláním na Credit Info: 4601, resp. **111*00420603124601#), veškeré transakce probíhají ihned.“ Majitelé karet Go mají kredit stále na displeji.
  • Dobíjení: pokud potřebuje zákazník dobít kredit, je hovor ze zahraničí zdarma.“ U Go samozřejmě také.

Argumenty Paegasu jsou tedy poměrně chabé. Podstatně lepším argumentem pro zákazníky by byla možnost odesílat textovky ze všech zemí, tedy i tam, kde funguje roaming na principu zpětného volání.

A závěr?

„Opět jsme se včas rozhodli pro technologii, která se stává světovým standardem.“ Protože zatím stoprocentní roaming podporuje pouze jeden operátor, nedá se o standardu příliš mluvit. Co z toho tedy plyne pro zákazníky? Stoprocentní roaming funguje jen u jednoho zahraničního operátora a od ostatních si nepošlou textovku. Nebo si kvůli ní mohou zajet do Německa. Možná kdyby se Paegas zaměřil raději na textové zprávy v roamingu a ušetřil na batůžcích k nových sadám Twist, bylo by stávajícím zákazníků lépe.
Diskuze (9) Další článek: Žhavé zkušenosti s mobilem Ericsson R320s

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Roaming, Twist, Karta Paegas Twist, Světový standard, Sto


Určitě si přečtěte

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35