Roaming na Twistu: když sto procent není sto procent

Je stoprocentní Twist roaming Paegasu opravdu stoprocentní? Ve skutečnosti se za pozlátkem reklamního sloganu skrývá polopravda, která zákazníka docela dobře klame.
Roaming na Twistu: když sto procent není sto procent
Je stoprocentní Twist roaming Paegasu opravdu stoprocentní? Ve skutečnosti se za pozlátkem reklamního sloganu skrývá polopravda, která běžného zákazníka dokonale zmate.

Nejprve fakta. Stoprocentní roaming umožňuje uživatelům předplacených karet Twist, že nemusí volat ze zahraničí do ČR na základě zpětného volání (viz tento článek), a tedy zadávat složitý síťový kód. Volá totiž přímo ze seznamu mobilu tak, jako kdyby měl běžný tarifní program. Jednoduše zvolí číslo ze seznamu a hovoří. Jenomže to funguje u Twistu pouze v jediné síti, německé D1. Ve všech ostatních běží roaming na principu zpětného volání stejně jako u předplacené karty EuroTel Go. Na rozdíl od Go však z Twistu nelze posílat textové zprávy, s výjimkou uvedené sítě D1, kde funguje stoprocentní roaming.

Uběhlo hodně vody

V tiskové zprávě, která vyšla 29. června se mimo jiné praví: „Síť GSM Paegas je spolu s německou sítí D1 společnosti T-Mobil první na světě, která umožňuje majitelům předplacených karet plnohodnotné využívání služeb GSM i při roamingu v zahraničních sítích.“ Tisková zpráva dále říká, že počet operátorů, kteří podporují technologii CAMEL (právě ta umožňuje stoprocentní roaming), bude rychle rozrůstat.

Uběhlo téměř pět měsíců a jediným operátorem, který umí stoprocentní roaming, je stále německý T-mobil (D1). U všech ostatní operátorů musíte stejně používat zpětné voláním, o kterém tisková zpráva mluví jako o zastaralém řešení:

„Přestože lze očekávat rychlé rozšíření nové technologie, rozhodl se RadioMobil nabídnout uživatelům předplacených služeb možnost využívat poněkud zastaralé a mnohem méně uživatelsky příjemné řešení roamingu na bázi zpětného volání.“

Toto „zastaralé“ řešení přitom nabídl EuroTel už loni v létě, a kromě toho jen EuroTel umožňuje posílat z roamingu textové zprávy. U Twistu to jde pouze ze sítě D1, kde funguje stoprocentní roaming. Takže ačkoliv EuroTel používá zastaralé řešení, textovky mu chodí. A protože jsou o dost levnější oproti volání, komunikuje pomocí nich v zahraničí většina lidí. Vždyť kdo by platil 40 korun za minutu volání?

Jaké má stoprocentní roaming výhody

Sám Paegas o výhodách stoprocentního roamingu oproti „jiným řešením roamingu u předplacených služeb“ mluví ve své tiskovce takto (mimo uvozovky jsou moje komentáře):

  • Přímé zadání čísla: uživatel může využívat paměť telefonu, nezadává před vytáčené číslo žádné kódy.“ To sice u roamingu zpětného volání nejde, ale mě osobně zadávání kódu nevadí.
  • Okamžité spojení: není nutné čekat na zpětné volání, spojení probíhá ihned stejně jako při volání v domácí síti.“ To je určitě výhoda. Při zpětném volání se vám vždy strhne poplatek za spojení, ať volaný hovor přijme či nikoliv.
  • Zkrácená volba: i v zahraničí může majitel předplacené karty Paegas Twist využívat zkrácenou volbu jakou využívá v domácí síti (např. čísla: 3311 – hlasová schránka, 333 – Paegas Asistent).“ Pohodlné, ale existují i alternativy s dlouhým číslem, takže tato čísla lze volat i při použití zpětného volání.
  • SMS: Odesílání i příjem krátkých textových zpráv je stejně spolehlivý a jednoduchý jako v domácí síti.“ U roamingu EuroTelu to funguje úplně stejně a ze všech zemí.
  • Kredit: zákazník vždy okamžitě zná svůj aktuální kredit (kredit lze zjistit bezplatným voláním na Credit Info: 4601, resp. **111*00420603124601#), veškeré transakce probíhají ihned.“ Majitelé karet Go mají kredit stále na displeji.
  • Dobíjení: pokud potřebuje zákazník dobít kredit, je hovor ze zahraničí zdarma.“ U Go samozřejmě také.

Argumenty Paegasu jsou tedy poměrně chabé. Podstatně lepším argumentem pro zákazníky by byla možnost odesílat textovky ze všech zemí, tedy i tam, kde funguje roaming na principu zpětného volání.

A závěr?

„Opět jsme se včas rozhodli pro technologii, která se stává světovým standardem.“ Protože zatím stoprocentní roaming podporuje pouze jeden operátor, nedá se o standardu příliš mluvit. Co z toho tedy plyne pro zákazníky? Stoprocentní roaming funguje jen u jednoho zahraničního operátora a od ostatních si nepošlou textovku. Nebo si kvůli ní mohou zajet do Německa. Možná kdyby se Paegas zaměřil raději na textové zprávy v roamingu a ušetřil na batůžcích k nových sadám Twist, bylo by stávajícím zákazníků lépe.

Témata článku: Operátoři, T-Mobile, Twist, Roaming, Karta Paegas Twist, Sto

Určitě si přečtěte

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

T-Mobile před Vánoci zvýhodní Samsungy. Ježíšek donese dva za cenu jednoho

** Novinky nejsou, ale tři roky starý 32GB iPhone 6 koupíte pod 10 tisíc ** Kvalitu za rozumnou cenu nabízí o tisícovku zlevněné Honory 8 a 6X ** Neprohloupíte ani s Nokií 5, která klesla o 500 Kč a stojí pod 5 tisíc

2.  12.  2017 | Pospíšil Aleš | 7

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

Vánoce u operátorů. Kde se dá ušetřit a co nám dají zadarmo

** T-Mobile dá dva mobily za cenu jednoho (při podpisu smlouvy) ** O2 zlevní mobily (při podpisu smlouvy) ** Vodafone umožní streamovat video zdarma (v té správné aplikaci)

26.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 14

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

Proč operátoři poškozují mobilní internet? Jejich tematické balíčky matou uživatele

** Operátoři slibují něco nového a fantastického ** Problém je, že to zřejmě odporuje pravidlům ** ...a hlavně to nedává velký smysl pro uživatele

25.  11.  2017 | Kůžel Filip, Láska Jan | 34