Roaming: vše, co opravdu potřebujete vědět

Konec šoků z nechtěně vysokých účtů. Než vyrazíte na dovolenou, vyberte si ten nejlepší tarif. Poradíme s výběrem a na co si dát pozor.

Dovolené jsou v plném proudu a mobil rozhodně nezůstává doma. Sestavili jsme článek, ve kterém najdete to, co doopravdy potřebujete vědět, abyste se v zahraničí nespálili, i když roaming už dávno není takový strašák jako v minulosti býval. Dle zprávy ČSÚ na seznamu nejnavštěvovanějších destinací vede Chorvatsko, dále Slovensko, Itálie, Řecko a Rakousko. Všechny tyto země jsou v EU. Za zmínku stojí také Egypt a Turecko.

Klepněte pro větší obrázek

Tyto a další země řadí operátoři do tzv. roamingových zón, které jsou vymezené zhruba takto (přesné rozdělené na O2, T-Mobile, Vodafone).

  1. EU, Norsko, Lichtenštejnsko, Island
  2. zbytek Evropy
  3. zbytek světa

V době chytrých mobilů se mějte na pozoru nad jednou klíčovou oblastní, a to jsou mobilní data. I to nejmenší zlo, tedy 1 MB za 14 Kč s účtováním po jednotlivých kilobajtech (Eurotarif) vám může udělat nechtěný výdaj zhruba patnáct stovek. Před šokem z vyúčtování nás naštěstí chrání datový limit, ten lze sice zákazníkem zrušit, ale při aktivaci roamingu musí být operátorem aplikován. Tuzemští operátoři ho nad rámec svých povinností aplikují na celý svět, takže nechtěných desetitisícových účtů se obávat nemusíte.

Rozmyslete si, zda data na dovolené vůbec potřebujute. Pokud ne, zakažte je. Buď u operátora nebo v nastavení telefonu. Blokaci čistě roamingových dat neumí Vodafone, zatímco T-Mobile a O2 ano:

  • zákazníci O2: pošlete SMS ve tvaru BPR na číslo 999111
  • zákazníci T-Mobilu: na zákaznické lince 4603
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Blokování dat v chytrém mobilu:
Apple iOS • Android • Windows Phone

Jestli vám stačí občas mrknout na web či Facebook, vyřídit e-maily a poslat rodičům tři fotky, vejdete se do pár desítek megabajtů, určitě u svého operátora najdete odpovídající službu či balíček. Při cestách do EU a nejčastějších turistických destinací tak za data zaplatíte několik stovek (nikoli tisíců).

Eurotarifem v EU nic nepokazíte

Většina Čechů vyráží i letos někam v rámci evropské osmadvacítky, tedy do starých zemí EU včetně 1. července přistoupivšího Chorvatska. Jinak řečeno, do zemí, kde je riziko „spálení se“ nejnižší. U nás v Evropě (plus Norsko, Lichtenštejnsko a Island) totiž platí regulace, a to znamená následující ceny:

Eurotarifodchozí volání (za minutu)účtování odchozích hovorůpříchozí volání (za minutu)účtování příchozích hovorů..SMS....MMS..data (1 MB)účtování datdatový limit
O27,45 Kč30+12,15 Kč1+12,45 Kč9,60 Kč14 Kč1 kB1 554 Kč
T-Mobile7,47 Kč30+12,18 Kč1+12,48 Kč12 Kč14 Kč1 kB1 470 Kč
Vodafone7,47 Kč30+12,17 Kč1+12,49 Kč11,50 Kč14 Kč1 kB1 300 Kč*
*limit je možné nastavit individuálně v rozmezí 300 až 9 900 Kč (na celé stokoruny)

Eurotarif je dobrá volba pro většinu dovolenkářů, za předpokladu, že si jedete odpočinout (nikoli pracovat) a vaše komunikace s domovem bude znamenat pár desítek odchozích SMS a minut volání. Volte raději kombinaci odchozí SMS ve tvaru „Zavolej mi“ či prozvonění a příchozí hovor z domova, než odchozí volání. Důvod je prostý, příchozí hovor je 3× levnější. Protistrana v ČR platí za volání sazbu dle svého domácího tarifu.

Zavoláte si a nemusí to vůbec nic stát

Eurotarif se mimo EU zpravidla nevyplatí (sazby mimo EU už záleží na operátorech) a v nabídce najdete vhodnější tarify. Pro 14 nejoblíbenějších dovolenkových zemí (Chorvatsko, Slovensko, Bulharsko, Itálie, Španělsko, Francie, Řecko, Kypr, Malta, Egypt, Turecko, Tunisko, Thajsko, Malajsie) nabízí Telefónica O2 Smart Roaming. Jeho hlavním tahákem je 30 příchozích minut gratis. Pokud vám dobře vyjde účtovací období, může to být i hodina. Na komunikaci s rodinou z dovolené to zkrátka stačí.

Klepněte pro větší obrázek
Další informace o tarifu Smart roaming na webu • na SMS za 3,90 Kč z celého světa přijde vhod tarif Volání bez hranic

Mnohem snažší výběr mají co se týče roamingu zákazníci T-Mobilu. Operátor zkrátka nabízí jen jeden tarif. Stručně, jasně a přehledně:

Klepněte pro větší obrázek
Roamingový ceník T-Mobilu je jednoduchý, více se zapotíte s výběrem datového balíčku

Krom roamingového tarifu integrující Eurotarif nabízí Vodafone ještě Passport. Ten funguje na principu propojovacího poplatku a sazby dle vašeho domácího tarifu. Pokud vám někdo volá třeba do Chorvatska, můžete s ním vykládat za 22 Kč/20 minut. V průměru tak vyjde minuta něco přes korunu.

Klepněte pro větší obrázek
Ceník alternativního tarifu Passport. V zóně EU můžete za 99 Kč/den volat a datovat (do 100 MB) jako doma

Nastavení služeb proveďte doma

Ptejte se operátorů:

Jakmile budete mít ve svých potřebách jasno, vše si nastavte v internetové samoobsluze, kontaktujte zákaznickou linku nebo běžte na prodejnu (tam vám případně poradí) a nastavte si či nechte si nastavit to, co vám bude nejlépe vyhovovat.

Pokud si vzpomenete až v zahraničí, máte ještě možnost například aktivace dat či tarifu přes SMS, linku či internet, ale vše se tím komplikuje. Za volání na linku v takovám případě platíte jako za volání do ČR.

Diskuze (19) Další článek: Podívejte se, jak Nokia představila fotomobil Lumia 1020

Témata článku: Vodafone, O2, T-Mobile, Hospodaření a finance, Roaming, Strašák, Účtovací období, World Roaming, Thajsko, Dobrá volba, Tunisko, Malajsie, Pot


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21