Rok 2003 patřil T-Mobilu

V roce 2003 jsme se nenudili. Zatímco byl T-Mobile bojkotován, Eurotel chystal pecku v podobě tarifu Data Nonstop a Oskar žil v domnění, že celoroční souboj o zákazníky vyhraje. Trošku se to zvrtlo.
Rok 2003 patřil T-Mobilu

Zlomový konec roku

Rok 2003 byl dost šťavnatý, jen co je pravda. Každý z trojice operátorů měl své světlé i temnější chvilky, každý stál alespoň v jednom období na bedně vítězů. Nejlíp se v průběhu roku statisticky dařilo Oskarovi, nejhůř naopak Eurotelu. T-Mobile si držel po celou dobu druhou pozici, veškerou energii pak vložil do Vánoc. Za prosinec si připsal nejvíc a své soky výrazně přerostl i v součtu celého roku.

Nejprve si ale zrekapitulujeme poslední čtvrtletí. Vánoční trh patří vždy k nejsilnějším obdobím roku, operátoři vkládají nemalé prostředky do marketingu, aby ukořistili každou korunu, která přichází z celoročních úspor nás občanů. A mají proč - v tomto období trpíme snad největším syndromem utrácení, firmy toho chtějí samozřejmě využít, a tak se předhánějí v nabídce nejrůznějších zvýhodněných nabídek, soutěží a dalších akcí.

 Vývoj počtu zákazníků (údaje jsou v milionech)

 Počet nových zákazníků za jednotlivá čtvrtletí

 Procentuální nárůst počtu zákazníků

Růžové Vánoce

Nejméně zákazníků získal v posledním čtvrtletí Oskar, což je překvapení, v předchozích obdobích byl jasnou jedničkou. Počet 109 tisíc nových zákazníků byl sice v roce 2003 pro Oskara rekordní, na druhý Eurotel to ovšem zdaleka nestačilo. Náš největší operátor si ve čtvrtém kvartálu připsal 196 tisíc nových uživatelů. Eurotel o Vánocích lákal hlavně zlevněnými telefony a Go kartou za cenu 59 Kč. Famózní závěr roku ovšem ukázal T-Mobile, který s počtem 256 tisíc nových klientů definitivně zvítězil. Důkazem úspěchů byly nejen dopředu "vyprodané" vánoční tašky, ale také limitovaná edice Twist karet s 50% bonusem na první dobití.

Čtvrtý kvartál ale není jen o Vánocích, velmi silný byl také říjen a listopad. Eurotel uvedl víkendový balíček Top Víkend a také výhodný tarif Go Special. T-Mobile zase přišel s limitovaným tarifem 20+20, který měl pít krev hlavně Českému Telecomu. Na konci měsíce se roztrhnul pytel s nabídkou volání zdarma pro firemní zákazníky. V listopadu T-Mobile představil neomezený paušál na internet, Eurotel hned nato zlevnil svůj Data Nonstop a přidal volné minuty navíc.

 Noví zákazníci za 3. čtvrtletí 2003

 Meziroční nárůst nových zákazníků

Roční počty

Největší nárůst klientů za rok 2003 vykázal T-Mobile s počtem 438 000 nových zákazníků. „Vloni jsme oznámili, že se do dvou let se chceme stát operátorem číslo 1 na českém trhu, a podnikli první úspěšné kroky k tomuto cíli. Naše strategie se zakládá především na přesvědčení, že v jednoduchosti je síla,“ říká generální ředitel T-Mobile Roland Mahler. Dále doplňuje, že zákazníci během roku nejvíce ocenili Tarifovou epidemii a vánoční nabídku.

Na druhém místě stojí Oskar, přestože to v průběhu roku vypadalo tak, že vyhraje. Celkem si připsal 367 000 nových klientů. Poslední místo zůstalo Eurotelu, celkový počet 323 000 zákazníků na víc nestačil. Operátoři mají aktuálně celkem 9 709 000 uživatelů. Jedná se ale o počet aktivovaných SIM karet, reálný počet zákazníků je nižší. První Eurotel má 4,2 milionu, T-Mobile drží 3,95 milionu a Oskar 1,55 milionu.

 Podíl na trhu po jednotlivých čtvrtletích

 Změna podílu na trhu

Paradoxní svět

V článku vám nabízíme několik zajímavých grafů s čísly, bylo by ovšem zajímavé sledovat křivku oblíbenosti operátorů z pohledu veřejnosti. Z úst našich čtenářů padalo během roku nejvíc hanlivých slov na T-Mobile. Eurotel byl oslavován za revoluční Data Nonstop a Oskar zvítězil ve čtenářské anketě Mobilní operátor roku 2003, která běžela na MobilManii a v Mobilitách. Nejvíc nových duší ovšem přesvědčil právě T-Mobile. To je věc. Nechť je rok 2004 minimálně stejně pestrý jako ten uplynulý.

 
Celkový počet zákazníků českých mobilních operátorů (údaje jsou v milionech)

Diskuze (72) Další článek: Operátoři navrhují snížení DPH na internet

Témata článku: Operátoři, Vodafone, T-Mobile, O2, Mobil, Zlevněný telefon, Zajímavý graf, Rok


Určitě si přečtěte

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

Xiaomi Redmi Note 5A Prime: levný neznamená odbytý [recenze]

** Překvapivě schopný mix parametrů s rozumnou cenovkou ** Slabší výkon kompenzuje HD rozlišením a dostatkem paměti ** Přítomná trojice slotů na karty a infraport se nevidí často

Martin Herodek | 11

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14