Romo: moderní hračka, robot ovládaný mobilem

Už dnes si můžete koupit robota, kterému k oživení stačí vložit mozek – smartphone. Vzhledem k originálnímu způsobu přenosu povelů je multiplatformní.

Vzpomínáte na film „Číslo 5 žije? Hlavní roli měl sympatický robot Johny 5, kterého si ve své době zamilovaly miliony diváků. Dnes vám představíme takovou jeho menší a jednodušší variantu, robota Romo. Je dílem dvojice mladých amerických inženýrů, a objednat si ho můžete i vy.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek 

Romo stojí 78 dolarů, dostanete ho už složeného, stačí do chytrého telefonu nainstalovat příslušné aplikace a hned bude fungovat. Skládá se z plastových dílů, které tvoří tělo robota: základní deska s elektronikou, dobíjecí baterie, dva motorky, kolečka a gumové pásy. Stačí do držáku vložit a upevnit telefon, propojit ho kabelem se základní deskou, a zábava může začít.

Princip přenosu dat mezi mobilním telefonem a robotem je až geniálně jednoduchý. Telefon nepřipojujete skrze datový konektor, ale přes sluchátkový jack. Ovládání motorků robota je realizováno přes různé frekvence zvuku, které telefon přehrává. Ty elektronika robota dekóduje, a výsledkem je pohyb vpřed, vzad, či otočení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Výhodou je, že tímto vývojáři eliminovali závislost na konkrétním typu komunikátoru, jelikož audio výstup má každý, nezávisle na tom, jestli je to iPhone, Android, nebo cokoliv jiného. Právě tyto dvě platformy jsou v současnosti podporovány, ale je docela možné, že se objeví například verze i pro Windows Phone 7 či Symbian. Stačí odchytit, jaké frekvence robot pro pohyb používá, a šikovný vývojář pak snadno udělá aplikaci. Autoři se něčemu podobnému ani nebrání, jen by byli rádi, kdyby dotyčný pak popsal své experimenty na jejich fóru.

Robot toho sám o sobě moc neumí, jen se pohybovat, autoři sice časem počítají i s přídavnými hardwarovými moduly, ale aktuálně si musíte vystačit jen s pohybem. V kombinaci s chytrým telefonem se i tak otvírají široké možnosti využití, po zakoupení si k robotu Romo budete moci z App Store či Android Marketu stáhnout tři různé aplikace.

  • Aplikace RomoRemote promění robota ve špióna. Za pomoci jiného telefonu ho budete na dálku ovládat a sledovat obraz, který snímá jeho kamera.
     
  • Druhou aplikací je Romo Kart, podobnost se známou hrou Mario Kart není náhodná. Se svými přáteli můžete pořádat závody, a za pomoci virtálních útoků například klást na trať pomyslné bomby, které na chvíli vyřadí protivníka z činnosti, otočí mu ovládání a podobně.
     
  • Třetí aplikace Drag and Drop Programming Module je pro ty, kteří mají rádi programování – svému robotu můžete zadávat přímo přes aplikaci v telefonu různé příkazy, které potom vykonává. Je to velmi podobné jednoduchému programovcímu jazyku Karel.
     
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Pro usnadnění vývoje bude brzy pro iOS a Android k dispozici SDK, s ním bude kdokoli moci snadno vyvíjet pro robota Romo další aplikace. Robot Romo stojí 78 dolarů, poštovné mimo USA je 12 dolarů, celkem vás tak vyjde na 90 dolarů. Vývojáři nyní přijímají předobjednávky, doma byste ho měli mít v únoru příštího roku.

Zdroj: romotive.com, kickstarter.com, engadget.com

Diskuze (7) Další článek: Jak vypadá Česko v nových mapách Applu? Je to krok zpět

Témata článku: iPhone, Android, Technologie, Smartphony, Software pro mobily, Příslušenství, Kuriozita, Apple iPhone 4GB, Hra, Dobíjecí baterie, Robot, Datový konektor, ROM, Mobil


Určitě si přečtěte