Rozčeří Asus klidnou vodu mezi Pocket PC kapesáky?

Asus chystá invazi na trh s kapesními počítači a podrobnosti o jeho „první frontě“ si můžete přečíst právě teď.

Na poli kapesních počítačů se toho, přiznejme si, za poslední rok mnoho neudálo. Bylo mnoho řečí, nějaké činy, ale o nějakém boomu se hovořit rozhodně nedalo. Na letošním CeBITu však bylo k vidění mnoho nových a neznámých firmiček, které shledaly trh s kapesními Pocket PC počítači jako nezaplněný, a začaly tvořit vlastní „slupku“ pro tento operační systém. Jedním z větších hráčů je i Asus, který presentoval svůj kapesní počítač s označením MyPAL A600. A že jde o zajímavý kousek!

Konzervativní vzhled

Klepněte pro větší obrázekUž jsme si tak nějak zvykli, že jsou kapesní počítače s Pocket PC vyvedeny ve stříbrné barvě. A není se čemu divit! Jistě byste nechtěli za tolik peněz barevnou plastovou krabičku. Nejen díky stříbrné barvě vypadají všechny Pocket PC kapesáky téměř stejně. Dáno operačním systémem – nutností je čtyřsměrové tlačítko a obvykle čtyři hardwarová tlačítka pro přímé spuštění aplikace. Jako uživatel iPAQu mne však překvapily funkce čtyř tlačítek pod displejem. Nejde už o kombinaci kalendář – kontakty – pošta – iTASK, ale o tlačítko s domečkem (zřejmě návrat na obrazovku Today) – kalendář – kontakty – úkoly. Zajímavé řešení. Uznávám, že spíše než kontakty využívám úkoly.

Tvar A600 (doufám, že Asus vymyslí nějaké hezké jméno) je až přísně hranatý a o nějakých designérských orgiích nemůže být řeč. Sám Asus presentuje svůj model jako nejmenší a nejlehčí PDA s Pocket PC na světě. Rozměry 75 × 125 × 12,8 milimetrů jsou vskutku příjemné, a to ještě podpoříme velikost obdivuhodnou hmotností 138 gramů. Snížení velikosti i hmotnosti Pocket PC pédéáček bylo na čase, právě v tomto směru Palmy doposud vyhrávají.

V čem však Palmy nevyhrávají, je displej. Asus volí klasické rozlišení 240 × 320 obrazových bodů, které rozlišují 65 536 barev. Není co dodat.

Má pod čepicí

Klepněte pro větší obrázekAsus nechce vstoupit na pole s kapesními počítači s nějakým ořezávátkem a dělá bezesporu dobře. Srdcem i mozkem zároveň je nový Intel XScale PXA250 tepající na frekvenci 400 Mhz. Ten v dnešní době zatím vítr do plachet Pocket PC nepřižene, je to však tím, že stávající aplikace nejsou po nový procesor optimalizovány. Procesoru bude sekundovat 64MB RAM a operační systém má svých 32MB FLASH ROM paměti. Samozřejmostí nových kapesních počítačů je rozšiřující slot na paměťové karty, u Asusu vybrali CompactFlash Type II a myslím, že vzhledem k rozšíření a oblibě tohoto slotu, neudělal Asus krok vedle.

Zajímavostí je i výdrž – další to slabé místo kapesních Pocket PC počítačů a hlavní úderné místo zatvrzelých palmistů. Asus slibuje výdrž až 15 hodin, což je téměř dvakrát více, než slibuje třeba Compaq. To, že je tato výdrž v praxi nedosažitelná, ví každý uživatel, nicméně jde o jistý pokrok. Asus navíc nedosáhne vyšší výdrže pomocí silnější baterie, ale bude energií šetřit.

Všechny další funkce není třeba jmenovat. Známe je z dnešních kapesních počítačů a navíc jsou schopnosti z velké míry dány operačním systémem. Za samozřejmost považujeme infraport, diktafon, stereo výstup na sluchátka atd.

Pokrok mílovými kroky...

...MyPAL A600 sice nepředvedl, ukazuje však, že i drobnostmi lze zaujmout. Jako velmi důležitý krok považuji zmenšení velikosti i hmotnosti (Třeba dnešní iPAQy moc kapesní nejsou, že?), a také zvýšení výdrže baterie posouvá kapesní počítače zase trošku blíže dokonalosti. Asus bohužel zatím neuvedl datum uvedení na trh ani předběžnou cenu. Můj soukromý odhad je, že Asus cenou nepřekvapí ani v jednom směru.

Váš názor Další článek: Nové programy pro Nokii 7650

Témata článku: Asus, Windows, Smartphony, Software pro mobily, Mez, Pocket, CompactFlash, Nový intel


Určitě si přečtěte

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

RECENZE: Xiaomi Redmi Note 5 je téměř bez chyby a má skvělou cenu

** Kvalitně zpracovaný telefon, na kterém se obtížně hledají chyby ** NFC je zejména v ČR klíčovým parametrem, který zde bohužel chybí ** Povedený mix funkcí si může držet přijatelnou cenovku

Martin Herodek | 80

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

RECENZE: Xiaomi Redmi 5 Plus — znovu trefa do černého

** Redmi 5 Plus nabízí velký 6palcový FullHD+ displej i dostatečný výkon ** Oproti minulé generaci dokázalo Xiaomi zapracovat na fotoaparátu ** Celková vyváženost vč. rozumné ceny ho předurčuje k úspěchu

Milan Měchura | 34

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

Xiaomi Mi 8 zatopí top Androidům. Má špičkový foťák a 3D odemykání obličejem

** Vyzkoušeli jsme novinku, která se prodává zatím jen v Číně ** Mi 8 se chlubí vysokým výkonem a velmi dobrým fotoaparátem ** Pokud bude česká cena rozumná, může to být hit

Jan Láska | 21