Rozhovor: jaká je současnost a budoucnost Sony Ericsson

Manažera mobilních telefonů Sony Ericsson pro Českou republiku jsme se zeptali na několik zajímavých otázek. Jaké modely Sony Ericsson představí? Jaká je současná nabídka společnosti? Jak je to s českou T9 v současných a budoucích modelech? Má Sony Ericsson problémy se šedým dovozem?
Rozhovor: jaká je současnost a budoucnost Sony Ericsson

Na naše otázky odpovídal Jan Semrád.

Jaké modely Sony Ericsson nabízí v současné době?

Dnes vyrábíme dvě značkové řady telefonů. Značku Sony reprezentuje model CMD-MZ5, který ale není určen pro český trh a který umí přehrávat hudbu, dále CMD-Z7, což je nástupce modelu CMD-Z5 a nakonec CMD-J7 a J70, které dnes nabízí operátoři v předplacených sadách. Samozřejmě dodáváme celou řadu příslušenství k těmto mobilům.

Klepněte pro větší obrázekBývalá divize Ericsson uvedla v závěru loňského roku nepoměrně více novinek. Začnu mobilem, který se bude prodávat za nejnižší cenu, a to je model R600s. Ten by měl přijít na trh v březnu tohoto roku a je určen do předplacených sad. I přesto nabízí funkce, které nejsou v tomto segmentu obvyklé např. GPRS (pozn. red.: cenu tohoto mobilu odhadujeme na osm tisíc korun včetně daně). R600s je zatím jediný lowendový telefon, který bude Ericsson na začátku tohoto roku nabízet.

Dalším mobilem je velice úspěšný model T39m. To je je podle mého názoru mobil s nejlepším poměrem ceny a výkonu na našem trhu vzhledem k tomu, na jakou úroveň se dostala cena před Vánoci. Přitom by měla ještě o něco klesnout.

Další řada telefonů se vyznačuje malými rozměry, zaoblenými hranami, velkým displejem a malou hmotností. Takové mobily dnes vyžaduje trh a my se snažíme vyhovět. Jsou to telefony T65s, T66m a T68m. T65s směřuje níže do středního segmentu a je možné, že se v budoucnu objeví v předplacené sadě našich operátorů.

Dále je to v současné době nejlehčí a nejmenší mobilní telefon GSM na světě, model T66m. T66m je třípásmový mobil stejně jako všechny „dražší“ mobily Ericssonu a oproti T68 má omezenou funkčnost, což znamená, že nemá např. GPRS a chybí mu některé další nadstandardní funkce jako velký hierarchický telefonní seznam  (telefon má pouze 200 položek), dále nemá čtyři stupně šedi, displej je pouze černobílý, chybí hlasový záznamník apod.  Přitom ale nabízí datové přenosy HSCSD 2+1 timeslot.

Posledním „starým“ Ericssonem je vlajková loď, model T68m, což je podle mého názoru jeden z nejlepších, ne-li nejlepší telefon na trhu.

A co komunikátory?

Máte pravdu, málem jsem zapomněl na model R380e. To je upravená verze staršího modelu  R380s. Na modelu R380e tehdejší Ericsson vyvíjel možnou podobu a funkčnost „chytrých“ telefonů, tedy telefonů kombinovaných s kapesním počítačem. To, jakou cestou půjdou komunikátory Sony Ericsson dále, zatím nemohu komentovat, myslím ale, že budete příjemně překvapeni. Potenciální uživatelé komunikátorů jsou totiž pro Sony Ericsson jednou z nejdůležitějších cílových skupin a Sony Ericsson se jim bude snažit maximálně vyhovět. Samozřejmostí bude u těchto zařízení podpora všech důležitých i nadstandardních funkcí.

Klepněte pro větší obrázek Můžete nám stručně vysvětlit, proč skončil model R520m tak brzy po začátku výroby?

Důvod je ryze pragmatický. Několik měsíců po uvedení tohoto mobilu se objevil model T39m, který má téměř totožné funkce, a přitom je o hodně menší a lehčí. R520m byl model, na kterém Ericsson vyvíjel GPRS a další nadstandardní funkce, zatímco T39m byl jen doladěním existujících funkcí a jejich umístěním do „krabičky“ s malými rozměry. Vím, že je tu segment uživatelů, který žádá velké mobily s vyšší ergonomií, větší část trhu si však žádá malé a lehké mobily. Je tedy logické, že T39m měl větší prodejní úspěch než R520m, protože jejich ceny byly velmi podobné.

Jak byste odlišil modely T65s a T39m? Stojí stejně a přitom toho T39m umí více.

Tyto telefony jsou si sice podobné funkčně, ale zároveň velmi odlišné cílovou skupinou. T39m má decentní a standardní design pro serioznější byznys klientelu, zatímco T65s je typický telefon do předplacených sad pro západní Evropu. Je to dražší mobil pro bonitnější zákazníky do 25 let, což vyjadřuje i jeho vzhled odpovídající dnešním módním trendům. Tito uživatelé nepotřebují, aby jejich mobil uměl komunikovat přes Bluetooth nebo infračervený port a nepotřebují, aby tento mobil byl triální. Tyto chybějící rozšířené funkce nahrazuje hezký vzhled s módními oblinami. Záleží na uživateli, čemu dá přednost. Cena T65s bude nižší než cena T39m; vyšší cena byla způsobena šedým dovozem.

Pro jakou skupinu uživatelů je určena T66m a kolik bude zhruba stát?

Řekněme, že T66m je cenově umístěna někam mezi T39m a T68m. Je to unikátní mobil na trhu svojí velikostí a hmotností. Je to telefon, který má jinou klientelu než T39m, T68m nebo T65s. Podle mého názoru je to mobil spíše pro něžné pohlaví, najde si samozřejmě i svoje zájemce z řad pánů; i ti totiž vyžadují mobil, který je extrémní. T66m není unikátní funkcemi oproti T68m nebo T39m, jeho hlavním benefit je totiž design a především rozměry kombinované s unikátní hmotností 59 gramů. Nebojím se tedy, že by si tento mobil nenašel svoje zákazníky i za poněkud „vyšší“ cenu.

Proč řadíte model R600s do řady R, která byla dříve spíše manažerská, zatímco v řadě A se nacházely levné mobily pro širokou vrstvu uživatelů?

Řekněme, že jsme měli áčkovou řadu, která sdružovala levnější a větší mobily, které měly standardní, ale už ne ty rozšířené funkce. V této řadě jsme letos prodávali modely A2618s a A2628s. Řada R ale nebyla manažerská řada, šlo o mobily, které byly funkčně co nejlépe vybaveny, daní za to ale byly větší rozměry. Z tohoto pohledu pak R600 nespadá do řady A, ale do řady R, protože podporuje mnoho nadstandardních funkcí, i když bude cenově dostupný.

Ceny novinek Ericssonu klesají asi nejrychleji ze všech značek. Proč? Šlo o strategii nebo za to mohl trh?

Nemyslím si, že by cena těch telefonů tak výrazně klesala. Cena na našem trhu odráží cenovou strategii našich distributorů, to znamená, že cenotvorba je plně v jejich rukou. Z naší strany byly ceny velmi harmonické. Počáteční vysoké ceny byly způsobeny šedým dovozem.


Klepněte pro větší obrázekKdyž jste už nakousnul problematiku šedého trhu, rádi bychom věděli, zda mohou mít lidé problémy s mobily, které z něho pocházejí?

Ano, mohou. Sony Ericsson nabízí servis pouze telefonům, které jsou do ČR dovezeny oficiální cestou a tedy jsou dovezeny přes naše autorizované distributory. Těch je v současné době pět: Celadon Group, Český Mobil, Eurotel, GSMobil a RadioMobil - v abecedním pořadí.

Proč mezi vyjmenovanými není také společnost Cellular Star, která toto uvádí na svém webu?

Společnost Cellular Star byla autorizovaným distributorem Ericssonu, ale autorizace jí byla odebrána pro porušení smluvních ujednání.

Jak člověk pozná legálně dovezený telefon?

Během prvního čtvrtletí připraví společnost Sony Ericsson pro svoje zákazníky na svých webových stránkách postup, jak poznat legálně dovezený mobil podle IMEI kódu. Stačí, když tento kód zadáte do formuláře a hned uvidíte, zda byl tento mobil určen pro český trh a zda byl legálně dovezen našimi autorizovanými distributory.

Ale i mobily ze šedého dovozu mají české záruční listy…

Samozřejmě, protože záruční list vystavuje distributor jako dovozce do České republiky. Prvním vodítkem je, zda je onen záruční list listem toho kterého distributora. Ale ani toto není jednoznačné, protože víme o případech, kdy se používaly falzifikáty. Proto doporučuji mobil koupit u většího prodejce, který odebírá mobily od autorizovaných distributorů, případně si ověřit IMEI na našich webových stránkách. Pokud je mobil opravdu legální, pak naši servisní partneři, jejichž síť se bude nyní rozšiřovat, jsou povinni tento mobil opravit. V případě, že se jedná o nelegální telefon, bude odepřena nejen oprava, ale také podpora na help lince. V tomto případě apeluji na zákazníky, že ne každá ušetřená koruna v ceně telefonu musí být úsporou...

Co se stane, pokud si zákazník koupí mobil v zahraničí? Jedná se o nelegální mobil?

To je specifický případ, který samozřejmě bude při startu nového projektu trackování IMEI ošetřen, takže se k tomu nebudu zcela konkrétně vyjadřovat. Pravděpodobně ale budeme vyžadovat kupní doklad zahraničního prodejce. Pokud ale bude mobil koupený např. v Německu a přitom bude určen pro dodávku třeba do Řecka, bude servisní zásah odepřen. Náš právní řád nám nepřikazuje poskytovat záruční zásahy výrobkům dovezeným ze zahraničí.


Rádi bychom věděli také něco o budoucnosti. Kdy se objeví nové mobilní telefony Sony Ericsson pro sítě GSM?

V průběhu roku 2002. Bude to ale dříve, než čekáte.

Jakou značku budou mít nové mobilní telefony?

Zatímco současné mobily uvádíme ještě pod značkami Sony a Ericsson, jsou tedy označeny tou značkou, pod kterou byly dříve vyvíjeny, nové mobily, které uvedeme na trh, už budou mít známé zelené logo a budou se jmenovat Sony Ericsson. Tento název nebudeme nijak zkracovat, protože brand obou značek je dnes už známý a bylo by nejen nesmyslné tlačit značku novou, ale také značně nákladné.

Bude Sony Ericsson vyrábět mobily pro všechny typy uživatelů, nebo se zaměří jen na některé konkrétní skupiny?

Budeme dělat mobily pro všechny zákaznické skupiny s tím, že zákazníkům v dané skupině budeme vždy nabízet přidanou hodnotu. Nebudou to tedy mobily, které by byly nějakým způsobem ochuzené. Budou technologicky vždy jedny z prvních, protože obě společnosti jsou technologicky vždy o něco napřed, ať už je to technologie Memory Stick společnosti Sony nebo Bluetooth, jejímž lídrem na trhu mobilních telefonů je právě společnosti Ericsson. V budoucnu by značná část našich mobilů měla právě tyto dvě technologie podporovat.

Jaké budou konkurenční výhody nových mobilů?

Konektivita, multimedialita, spotřební design, messaging.

Jaký plánujete podíl na českém a světovém trhu na konci tohoto roku?

Chceme získat co největší podíl při zachování co nejvyšší profitability. Pro nás není důležité prodat co největší počet kusů, pro nás je důležité zachovat ziskovost. Každý, kdo dělá nějaký byznys, potřebuje vydělat. Podíl na trhu je dle mého názoru až druhořadý.


A na závěr ještě jedna otázka k mobilu T39m, na kterou se čtenáři často ptají: budete do tohoto modelu nabízet českou T9?

Ne, protože zde jsou licenční problémy. Technologii T9 do společnosti Sony Ericsson přinesla společnost Sony, takže z právních důvodů T9 nelze použít ve starších modelech. Všechny nové mobily Sony Ericsson českou T9 mít budou.

Diskuze (103) Další článek: Známe cenu Nokie 5210 a Ericssonu T66

Témata článku: Ericsson, Sony, Sony Ericsson, Smartphony, Ericsson, A/B, Budoucnost, Son, Střední segment, Dovezený telefon, Současnost, B son, Právní důvod


Určitě si přečtěte

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

RECENZE: Asus Zenfone 5 — výborná vyšší třída, kterou nezazdila ani cena

** Asus se nechal zlákat na design s vykousnutým displejem ** K tomu přidal velmi slušnou výbavu s minimem kompromisů ** Vznikl Zenfone 5, který konečně dokáže konkurovat i cenou

Jan Láska | 41

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Amazfit BIP: Vyzkoušeli jsme nejlevnější chytré hodinky od Xiaomi

Odlehčená verze prvních hodinek Xiaomi Huami Amazfit Xiaomi Huami Amazfit Bip míří do ČR za cenu 2 500 Kč Mají vestavěnou GPS a slibují výdrž až 45 dní

Petr Březina | 136

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

RECENZE: Xiaomi Mi Mix 2S — keramický umělec bez rámečků i kompromisů

** Bezrámečkovost ve známé podobě se špičkovou výbavou i foťákem ** Vítanou novinkou je podpora bezdrátového nabíjení ** V neposlední řadě zaujme také svou lákavou cenou.

Martin Miksa | 39

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14