Rozhovor s Petrem Hoškem z Nokie: Bluetooth lidé nechtějí

Ku příležitosti uvedení nových mobilních telefonů Nokia jsme se krátce zeptali Petra Hoška z české Nokie na několik otázek. Chcete vědět, proč nové Nokie nemají některé funkce, které dřívější modely měly, a proč mají některé mobily v názvu dvě nuly?
Rozhovor s Petrem Hoškem z Nokie: Bluetooth lidé nechtějí

Pro jaké uživatele jsou určeny nové mobilní telefony Nokia?

Bez N-Gage jsme uvedli celkem šest nových telefonů, které prolínají naše současné portfolio. Jako první zmíním model 2100, což je mobil, který je určen zejména pro prvouživatele mobilních telefonů. Je funkčně velmi jednoduchý, stejně jako má velmi jednoduché ovládání. Zde bych jen zdůraznil, že 2100 není nástupcem 3310, ale jde o zcela nový telefon pro jinou skupinu uživatelů. Model 2100 je určen zejména pro rozvojové trhy, kde lowendové modely u kupujících převažují, což už není případ České republiky; ta je poměrně vyspělým trhem a prodávají se zde i dražší a vybavenější modely.

Další novinka, 5100, navazuje na odolný telefon 5210. Cílová skupina je tedy stejná jako u tohoto staršího mobilu; je určen pro lidi se sportovním přístupem k životu a lidi, kteří chtějí, aby jejich mobil vydržel horší zacházení. Má navíc ale barevný displej, MMS a další funkce, které vyžaduje současná doba. Je v něm použit nový Pop-port, takže je možné připojit nové příslušenství, např. nový foťáček připojený k handsfree apod.

7250 je nástupcem tak populárních telefonů jako 8210, 8310 a v poslední době 7210; zde se však nedá zcela jednoznačně mluvit o nástupci, protože 7210 a 7250 se budou určitou chvíli prodávat současně. 7250 je první telefon v kategorii, kterou my nazýváme fashion, který má integrovaný foťáček.

K modelu 8910i asi nemusím nic moc dodávat, prošel faceliftem v podobě barevného displeje a bude se dodávat jen v černé barvě. Vše ostatní zůstává. Cílový uživatel je jasný; protože jde o nejdražší mobil v naší nabídce s luxusním vzhledem, koupí si jej opravdu jen ti, kteří chtějí mít něco výjimečného. Chvíli se bude prodávat 8910 a 8910i souběžně, poté 8910 skončí.

6100 je skutečně kolibří telefon s hmotností pod osmdesát gramů, je to nejmenší a nejlehčí telefon Nokie s barevným displejem a podporou MMS. Funkčně je mobil podobný 6610 a 7210, lze říci, že tyto modely tvoří jakési trio, které se odlišuje převážně vzhledem a tím i cílovou skupinou. 6100 je klasickým produktem manažerské třídy v klasickém kabátku, klávesnice má standardní rozmístění kláves.

Posledním mobilem je 6800, což je skutečně telefon, který rozhýbe už tak dost zčeřenou hladinu na trhu s mobilními telefony. 6800 přináší poměrně nový koncept – klávesnice jsou defacto dvě, jedna běžná v zavřeném stavu, jedna plnohodnotná ve stavu otevřeném. Mobil může připomínat model 5510, ten ovšem nebylo prakticky možné používat jednou rukou, což zde lze. 6800 je určen pro mobilní profesionály, tedy uživatele, kteří používají mobil od rána do večera a kteří hodně píší, ať už SMS nebo e-maily. Přitom si zachovává relativně kompaktní velikost.

Kdy budou tyto novinky dostupné a jaké budou mít ceny?

Všechny tyto telefony kromě N-Gage se objeví v průběhu prvního čtvrtletí a zatím bych nerad mluvil o cenách, protože ty může ovlivnit ještě řada faktorů; dnes je listopad, a dokonce prvního čtvrtletí zbývá docela dlouhá doba. Nicméně již nyní mohu říci, že ceny budou konkurenceschopné a budou reflektovat současnou nabídku našich mobilů. N-Gage se pak objeví pravděpodobně v první polovině druhého čtvrtletí.

Rovněž bych poznamenal, že finální cenu stanovují operátoři a distributoři. Vezměte si takovou Nokii 7650, která od doby uvedení na trh do dneška celkem drasticky klesla, přitom změna ceny z naší strany tak velká rozhodně nebyla.

Proč máte nyní tolik mobilů v nabídce?

To je celkem prosté. Můžeme zde najít paralelu třeba v automobilovém průmyslu, kde se jedno auto prodává s několika různými výbavami. V naší nabídce najdete něco podobného – máme několik mobilů, které jsou postaveny na jedné platformě, mají víceméně podobné funkce, ale liší se vzhledem, velikostí, cenou, provedením a cílovou skupinou. Uživatel si tak může lépe vybrat mobil, který mu vyhovuje. Už dávno tedy nejsme v situaci, kdy jsme měli jen čtyři telefony.

Proč mají některé nové telefony v názvu na konci dvě nuly?

Ačkoliv by se to tak nemuselo zdát, pojmenování nových modelů má logiku. Např. telefony s 50 na konci budou mít integrovaný foťák, v současné době je to 7650 a 7250. Rovněž už nyní mohu říci, že se budeme vracet k názvům jako 6110, 5110 – zkrátka dvě nulky na začátku začínají znovu danou řadu mobilů. Je to logické. Zaběhnutý mechanismus označování nových mobilů už nestačil, čísel už bylo tolik, že se kapacity vyčerpaly. Mimo toto číslování je herní konzole N-Gage a podobných produktů se dá očekávat celá řada.

Bude nový komunikátor?

Nový komunikátor bude, ale v tuto chvíli k tomu nemohu říci vůbec nic. Máme model 9210i, určitě není špatný, ale souhlasím s tím, že mu chybí GPRS, Bluetooth a MMS.

Proč u nových mobilů nejsou některé funkce jako opakovaný budík, záznamník, hlasové ovládání nebo Bluetooth?

Všechny nové telefony vznikají na základě různých marketingových průzkumů, v nichž se od uživatelů dozvíme, co je v mobilu důležité a co naopak ne. Zkrátka tyto novinky reflektují poptávku, která tady je, a z našich průzkumů vyplývá, že tyto chybějící funkce nebyly nijak zvlášť používané.

V tom případě by mne zajímalo, proč 8910i, který zcela jistě není manažerský, Bluetooth má, a manažerské modely nikoliv?

V tuto chvíli jsou mobily používány tak, že jsou stále méně a méně spojovány s počítačem. Není mnoho důvodů, proč telefon s počítačem spojovat; může to být např. synchronizace. Je ale otázka, zda je nutné k tomu využívat Bluetooth a tak telefon ještě více prodražovat. V tuto chvíli jsou mobily navrhovány tak, aby nabídly veškerý uživatelský komfort a funkce přímo v mobilu a nebylo nutné je s počítačem spojovat. Výsadní postavení zde má 8910 a potažmo 8910i, kde se kloubí neotřelý design se špičkovými funkcemi, což je důvod, proč 8910i Bluetooth má a třeba 6100 nebo 6610 nikoliv.

Bluetooth lze ale využít i pro bezdrátové sluchátko, které máte v nabídce. Proč jej tedy nabízíte?

Zde je nutné si položit otázku, kolik lidí je ochotno zaplatit za Bluetooth sluchátko tolik, co sluchátko stojí. Kromě toho nemá moc smysl diskutovat o tom, proč ten který telefon nemá tu či onu funkci. Zkrátka nové mobily Nokie až na 8910i Bluetooth nemají, toť vše.

Proč se zpozdilo uvedení Nokie 7210?

Při uvádění na český trh jsme zjistili problém s jedním typem karet SIM. Telefon se nechoval korektně a občas se restartoval. V současné době finálně testujeme software, který už tuto chybu neobsahuje. Nicméně je to problém jednoho typu českých karet SIM, nejde o globální problém, jistě víte, že v zahraničí se již mobil prodává. Kvůli zdržení je navíc možné, že se současně objeví 6610 i 7210, a to za nějakých čtrnáct dní.

Poznámka redakce: Jednalo se o problém, kdy se telefon v kombinaci s určitým typem karty SIM a zároveň automatickou volbou jazyka samovolně restartoval.

Co si Nokia slibuje od N-Gage?

Šlo nám o to, uvést zařízení, které bude hlavně herní konzolou, nikoliv jen mobilem s jednoduchými hrami. To ovšem neznamená, že N-Gage nebude mít základní mobilní funkce, které vyžadují cíloví uživatelé. To jsou lidé, kteří mají zhruba do 25 let a mají zálibu v mobilním hraní. Svým způsobem budou pro N-Gage konkurencí  konzole jako Playstation, X-box apod. Styl hry je ale samozřejmě jiný, N-Gage se nepřipojuje k televizi, N-Gage je určen pro mobilní hraní a člověk si jej může vzít kdykoliv s sebou. Na vývoji her se spolupracuje se světovou špičkou, takže to nebudou žádná béčka. Nečekejte tedy hry typu Tetris.

Tip: Zítra si budete moci na MobilManii prohlédnout fotografie Nokie 6800 a 7250.

Diskuze (183) Další článek: Chtěli jste se zúčastnit Nokia Game? Pozdě!

Témata článku: Nokia, Bluetooth, Nokia N-Gage, Současné portfolio, BLU, Současná doba, Standardní rozmístění, Petr


Určitě si přečtěte

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

RECENZE: Honor 10 drtí konkurenci nejen duhovými odlesky, ale i výbavou a cenou

** Honor 10 opět přichází se skvělým poměrem ceny a výkonu ** Za přijatelnou cenu nabízí bohatou ochutnávku ze světa nejlepších ** Nastávající tuctovost displejů s výřezem zahání zády s odlesky duhy

Jakub Vrbacký | 40

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

RECENZE: Honor View 10 — prvotřídní výkon za polovic

** Velmi zajímavý poměr cena/výkon ** Na špičku ztrácí jen v okrajových oblastech ** Správný mix užitečných technologií bez moderních výstřelků

Martin Herodek | 15

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

RECENZE: Huawei P20 Lite — odlehčená verze letošní špičky láká vzhledem i cenou

** Osvědčený recept Huawei v trochu modernějším střihu ** Výřez v displeji neruší ani zdaleka, jak by se mohlo zdát ** Odemykání obličejem je návykové a překvapivě dobře funguje

Martin Herodek | 35

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

RECENZE: Nokia 6.1 a Android One mají trumfy, které z tabulky nevyčtete

** Výrazně vyšší výkon ve srovnání s předchůdcem ** Čistý Android není pro každého, má ale svoje kouzlo ** Moderní pojetí klasiky bez zbytečných módních výstřelků

Martin Herodek | 14

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 31