Rozhovor s Vojtěchem Foukalem: Microsoft se chystá ovládnout i mobily

Na budoucnost nového zařízení, které je asi nejvíce známo jako XDA (T-Mobile ho prodává jako MDA, Eurotel jako Dataphone), jsme se zeptali Vojtěcha Foukala z Microsoftu, který je zodpovědný za operační systémy PPC Phone Edition a SmartPhone 2002.
Rozhovor s Vojtěchem Foukalem: Microsoft se chystá ovládnout i mobily

Klepněte pro větší obrázekXDA jiz nabízejí dva čeští mobilní operátoři - probíhá jednání i se zbývajícím operátorem, popřípadě byl vámi osloven nebo o toto zařízení neměl zájem?

O zařízení se systémem Pocket PC 2002 Phone Edition projevili zájem zatím jen Eurotel a T-Mobile.

Již velmi dlouho se hovoří o mobilním telefonu Sendo Z100 s operačním systémem Microsoftu, který měl být na trhu již před rokem. Stále však není a důvod tohoto zpoždění je prý na straně Microsoftu.

Začátkem týdne byl v Británii uveden SmartPhone na trh společně s partnery Sendo, HTC a mobilním operátorem Orange. Je to jak pro výrobce HW, tak pro nás uplně nový produkt a s ohledem na maximální kvalitu pro uživatele se vývoj protáhl až do těchto týdnů. Na Invexu jsme ukazovali již funkční model a při ukázkách Internet Exploreru, Windows Media Playeru a her lidé opravdu koukali. Smartphone posouvá hranici schopnosti mobilních telefonů zase o několik příček blíže světu osobních počítačů.

Proč XDA neodporuje kupříkladu SIM Toolkit? Nabídnete vlastní programové řešení nebo necháte prostor třetím firmám?

Systém, ktery výrobcům (jako je například HTC) dodáváme tuto podporu zahrnuje. Je na výrobci, zda ji bude podporovat i v rámci svého modelu - at již na úrovni GSM rádia, HW, nebo ve vlastním operačním systému. Výrobci mají velmi široké možnosti změn v našem operačním systému.

Je XDA připraven pracovat s MMS zprávami? Lze připojit například fotoaparát?

Podpora MMS zpráv je nabízena partnery (například EzOS, Materna a další). Toto je právě jedna z hlavních výhod této platformy - jakmile se objeví nová technologie (nezavisí-li na konkrétním hardwaru), tak na rozdíl od klasického mobilního telefonu je zde možnost jednoduchého rozšíření pomocí SW aplikace. Vývojářů na naší platformě je takové množství, že jsou požadavky typu MMS klienta uspokojovány velmi rychle.

Jaký mají přístroje s operačním systémem PocketPC podíl na trhu ve srovnání s konkurenčními platformami?

Přesná čísla přenecháme analytikům, každopádně podíl platformy Pocket PC stoupá a především s uvedením Phone Edition po celém světě očekáváme další nárůst. Uživatelé si cení především snadnost obsluhy, vestavěnou provázanost na nejrozšířenější firemní emailový systém a dostupnost mnoha aplikací - ať již pro firemní či soukromé využití.

Plány do budoucna - překvapíte naše čtenáře?

Koncem tohoto roku a začátkem příštího se budeme věnovat především platformě PPC Phone Edition. Od jara příštího roku budeme připravovat oficiální vstup platformy Smartphone (nejspíše rovnou 2003) na český trh, takže koncem příštího léta se uživatelé mohou těšit na jejich nabídku od českých mobiních operátorů. Překvapí je především větší množství výrobců.

Témata článku: Microsoft, Microsoft

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • P 29. 10. 2002 9:42:40
    Myslis neco jako vmware? To tezko...
  • tim kutil taylor 28. 10. 2002 18:33:13
    umi to linux ?
  • orol 26. 10. 2002 0:25:40

    ako je aj v clanku to tomto mobile spomenute je to vyvyjane pre orange,...

Určitě si přečtěte

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

Microsoft chce vládnout A.I. Umělou inteligenci by potřebovaly hlavně Windows 10

** Microsoft upravil svoji letitou vizi ** Místo mobile-first to má být AI-first ** Inteligenci by potřebovaly hlavně Desítky

12.  8.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 1

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

Desítky jsou nejbezpečnější systém, ale Microsoft nestíhá

** Desítky jsou nejbezpečnější systém Microsoftu ** V zámoří se daří i jeho Bingu ** Jenže firma stejně nestíhá a ruší dřívější sliby

8.  7.  2017 | Čížek Jakub | 9

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

Windows XP patří do koše! Ne na počítač připojený do internetu

** Windows XP patří do koše ** Microsoft ale pořád vydává aktualizace, což je chyba ** Podpora přitom skončila už před lety

17.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 17

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

Microsoft má problém. Kaspersky si na něj stěžuje u Evropské komise

** Kaspersky si stěžuje v Evropě ** Nelíbí se mu antivirus od Microsoftu ** Ten je totiž součástí Windows 10

10.  6.  2017 | Polesný David, Čížek Jakub | 8


komerční sdělení

Komerční sdělení