Rozhovor s Vojtěchem Foukalem: Microsoft se chystá ovládnout i mobily

Na budoucnost nového zařízení, které je asi nejvíce známo jako XDA (T-Mobile ho prodává jako MDA, Eurotel jako Dataphone), jsme se zeptali Vojtěcha Foukala z Microsoftu, který je zodpovědný za operační systémy PPC Phone Edition a SmartPhone 2002.
Rozhovor s Vojtěchem Foukalem: Microsoft se chystá ovládnout i mobily

Klepněte pro větší obrázekXDA jiz nabízejí dva čeští mobilní operátoři - probíhá jednání i se zbývajícím operátorem, popřípadě byl vámi osloven nebo o toto zařízení neměl zájem?

O zařízení se systémem Pocket PC 2002 Phone Edition projevili zájem zatím jen Eurotel a T-Mobile.

Již velmi dlouho se hovoří o mobilním telefonu Sendo Z100 s operačním systémem Microsoftu, který měl být na trhu již před rokem. Stále však není a důvod tohoto zpoždění je prý na straně Microsoftu.

Začátkem týdne byl v Británii uveden SmartPhone na trh společně s partnery Sendo, HTC a mobilním operátorem Orange. Je to jak pro výrobce HW, tak pro nás uplně nový produkt a s ohledem na maximální kvalitu pro uživatele se vývoj protáhl až do těchto týdnů. Na Invexu jsme ukazovali již funkční model a při ukázkách Internet Exploreru, Windows Media Playeru a her lidé opravdu koukali. Smartphone posouvá hranici schopnosti mobilních telefonů zase o několik příček blíže světu osobních počítačů.

Proč XDA neodporuje kupříkladu SIM Toolkit? Nabídnete vlastní programové řešení nebo necháte prostor třetím firmám?

Systém, ktery výrobcům (jako je například HTC) dodáváme tuto podporu zahrnuje. Je na výrobci, zda ji bude podporovat i v rámci svého modelu - at již na úrovni GSM rádia, HW, nebo ve vlastním operačním systému. Výrobci mají velmi široké možnosti změn v našem operačním systému.

Je XDA připraven pracovat s MMS zprávami? Lze připojit například fotoaparát?

Podpora MMS zpráv je nabízena partnery (například EzOS, Materna a další). Toto je právě jedna z hlavních výhod této platformy - jakmile se objeví nová technologie (nezavisí-li na konkrétním hardwaru), tak na rozdíl od klasického mobilního telefonu je zde možnost jednoduchého rozšíření pomocí SW aplikace. Vývojářů na naší platformě je takové množství, že jsou požadavky typu MMS klienta uspokojovány velmi rychle.

Jaký mají přístroje s operačním systémem PocketPC podíl na trhu ve srovnání s konkurenčními platformami?

Přesná čísla přenecháme analytikům, každopádně podíl platformy Pocket PC stoupá a především s uvedením Phone Edition po celém světě očekáváme další nárůst. Uživatelé si cení především snadnost obsluhy, vestavěnou provázanost na nejrozšířenější firemní emailový systém a dostupnost mnoha aplikací - ať již pro firemní či soukromé využití.

Plány do budoucna - překvapíte naše čtenáře?

Koncem tohoto roku a začátkem příštího se budeme věnovat především platformě PPC Phone Edition. Od jara příštího roku budeme připravovat oficiální vstup platformy Smartphone (nejspíše rovnou 2003) na český trh, takže koncem příštího léta se uživatelé mohou těšit na jejich nabídku od českých mobiních operátorů. Překvapí je především větší množství výrobců.

Diskuze (19) Další článek: S phoneBuddy lze posílat a přijímat SMSky i na pevné lince

Témata článku: Microsoft, Soukromé využití, Mobil, Konkurenční platforma


Určitě si přečtěte

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

Virtuál Heyah má pohádkovou nabídku: Všechno bez limitu a 10 GB za 160 Kč

** Ano, pro kartu s neomezeným tarifem musíte za hranice ** U nás byste se nedoplatili, v Polsku je to ale jiné, pohádkové ** Jak může být tak levný? Ptejte se, jak jinde můžou být tak drazí...

Aleš Pospíšil | 49

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

Aplikace pro Android, bez kterých nedokážu žít [Jakub Vrbacký]

** Donedávna jsem používal Windows 10 Mobile, změna bolela ** Co není na očích, neexistuje, takže mám jedinou plochu ** Důležitým pomocníkem je Nova Launcher s bohatým nastavením

Jakub Vrbacký | 29